صفحه نخست / خدمات / طراحی و چاپ بسته بندی

طراحی و چاپ بسته بندی

خدمات کارها گروه طراحان عرفان

بسته بندي چيست؟

بسته بندي شخصيت محصول است و ماهیت كالا را مشخص مي‌كند، زيرا خريدار از طريق بسته بندي، محصول را شناسايي مي‌كند. درحقيقت بسته بندي پيام توليد كننده موادغذايي به خريدار است كه بين آنها ارتباط برقرار كرده و اطلاع رساني مي‌كند.

نقش گرافيك در طراحي بسته‌بندي

طراحی بسته بندي در دنياي امروز نقش‌هاي متنوع و مهمي برعهده دارد. در مورد نقش بسته بندي در دنياي مدرن كنوني طبقه‌بندي هاي گوناگوني صورت گرفته است كه هر يك به نوبه خود كامل و جامع بوده اند. در ادامه چكيده اي از موارد كاربرد يا به عبارت ديگر نقش و عملكرد بسته‌بندي در دنياي امروز را آورده‌ايم:

1.معرفي نام و مارك كالا

2. ايجاد انگيزة خريد در مشتري (توسط جلوه‌هاي گرافيكي يا خصوصيات ديگر)

3. برقراري ارتباط مستقيم با مصرف كننده و راهنمايي چگونگي استفاده

4. برقراري ارتباط غيرمستقيم با استفاده از رنگ‌ها، شكل و يا جنس خاص كه بيانگر كيفيت محصول باشد.

5. ايجاد بازارهاي جديد (به عنوان مثال بسته بندي شامپو به شكل بالشتك يك بار مصرف)

6. معرفي سهولت استفاده مانند باز و بسته شدن ساده، امكان مشاهدة دست‌خوردگي كه هم براي مشتري و هم براي فروشندگان مفيد است.

7. در نظر گرفتن مسايل مربوط به چيدن كالا روي هم و انبار كردن و توزيع و پخش.

8. معرفي نام و يا مارك يكسان براي چند نوع محصول (به عنوان مثال در صورت توليد چند شامپو تحت يك نام و با يك نوع بسته‌بندي)

درواقع امروزه برخلاف دوران گذشته طراحی بسته بندي عملكردي چندمنظوره دارد. در گذشته بسته بندي تنها براي حمل و محافظت محصول از خرابي يا شكسته شدن به كار مي‌رفت. به عنوان مثال مي‌توان از روش هاي سنتي بسته بندي مانند پيچيدن در كاغذ و نخ‌پيچ كردن نام برد.

از سوي ديگر علاوه بر نقش بسته بندي در نگهداري و محافظت كالا، بسته بندي چندين نقش خاص و منحصر به فرد ديگر دارد. از جمله اين نقش‌ها مي‌توان به ايجاد يك شكل مشخص محصولات بدون شكل و قالب خاص اشاره كرد. اما به طور كلي بسته بندي بايد در سه مورد زير به صورت كامل و بدون نقص عمل كند.

1. در انتخاب محصول توسط مشتري تاثير داشته باشد.

2. به مصرف كننده بها و ارزش دهد و كارآيي محصول را در خود مستتر داشته باشد.

3. كنجكاوي و ميل به خريد محصول را در مشتري تشديد كند.