ثبت لوگو و نام برای برند


ثبت لوگو و نام برای برند

ثبت لوگو و نام تجاری برای کسب و کارتان ، اولین قدم برای حفظ مالکیت معنوی و اعتبار برند شما است. نام تجاری و لوگوی شرکت شما مانند کارت ملی شرکت شما و تعیین کننده هویت آن است. بنابراین در انتخاب آن ها باید بسیار دقت و وسواس به خرج دهید.

امروز در این وبلاگ ، درباره مراحل ثبت لوگو تجاری و نام برند به طور مفصل توضیح خواهیم داد. لطفا نظرات و سوال های خود را در قسمت نظرات برایمان به اشتراک بگذارید!

مطالبی که خواهید خواند:

1. مراحل انتخاب نام تجاری

4. آیا حتما یک طراح باید طراحی لوگوی شرکت من را طراحی کند؟
5. موفق ترین لوگو های تجاری ایرانی کدام ها هستند؟

ثبت لوگو و برند 

 مراحل انتخاب نام تجاری

انتخاب نام تجاری برای شرکت شما ساده نیست و ممکن است بیش از آنچه که تصور می کنید زمان ببرد. برای انجام این کار باید طبق مراحل پیشنهادی زیر عمل کنید:

1. جست و جو کنید

برای انتخاب نام برند ، ابتدا باید در پایگاه داده ثبت نام برند جستجو کنید تا مطمئن شوید از قبل کسی از  نامی که به عنوان نام تجاری شرکت خود انتخاب کرده اید ، استفاده نکرده باشد. می‌توانید از طریق آدرس https://iripo.ssaa.ir/ اقدام به جستجوی علائم تجاری ثبت‌شده بنمایید و یا نام مورد نظر خود را آن جا ثبت کنید.

توجه کنید که نه تنها نام مورد نظر را ، بلکه باید نام های مشابه را هم جست و جو کنید. این تشابه می تواند بسیار جزئی و حتی در یک حرف باشد. اگر نامی بیش از حد مشابه نام انتخابی شماست ، باید از ثبت آن خودداری نمایید؛ زیرا صاحبان آن برند می توانند به دلیل نقض حق  کپی از شما شکایت کنند و درخواست غرامت کنند.

2. درخواست ثبت کنید

بعد از اینکه جست و جو کردید و نام مورد نظر خود را انتخاب کردید، وقت آن است که با مراجعه به سایت ثبت نام برند ، نام برند خود را ثبت کرده و درخواست نامه پر کنید.

 

آیا می توانم از نام خودم برای نام برند تجاری ام استفاده کنم؟

البته که می توانید از نام و یا فامیل شخصی خودتان برای نام برند تجاری خود استفاده کنید. برای مثال اگر نام شما سارا کلر است و کار شما ساخت گوشواره های رزینی است ، می توانید نام تجاری زیورآلات سارا کلر را برای کسب و کار خود انتخاب و آن را شخصی سازی کنید. البته باید توجه داشته باشید که این نام تجاری تنها از مالکیت معنوی شما در گروه تجاری مورد استفاده شما (که در این مثال زیورآلات است) حفاظت می کند و برای مثال اگر سارا کلر دیگری در حوزه عکاسی مشغول به کار شود و نام تجاری عکاسی سارا کلر را برای خود انتخاب کند ، بدون نقض حق کپی می تواند آن را به ثبت برساند.

اگرچه انتخاب نام و فامیل خود به عنوان نام تجاری شرکت بسیار خاص است ، اما در برخی موارد می تواند مشکل ساز شود. مثلا اگر سال ها بعد شما این شرکت را ترک کنید ، آنها همچنان تحت نام شما می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

مراحل انتخاب لوگو تجاری

1.یک لوگو خاص انتخاب کنید

بسیار مهم است که از ابتدا یک لوگوی منحصر به فرد و مشخص انتخاب کنید. هرگونه شباهت با لوگو تجاری دیگری ممکن است منجر به نقض یا لغو لوگو تجاری شما شود. از لحظه ای که شما لوگو تجاری برند خود را ثبت می کنید ، آن لوگو تبدیل به هویت شرکت شما می شود و نماینده کسب و کار شما خواهد بود. شما می توانید با یک مشاور حقوقی یا متخصص لوگو مشورت کنید تا در جستجوی اولیه لوگو تجاری به شما کمک کند و لوگویی را برای شما طراحی کند که منحصر به فرد کسب و کار شما می باشد. گروه طراحان عرفان با بیش از 13 سال سابقه کاری در حوزه طراحی بسته بندی و لوگو و صد ها طراحی موفق ، می توانند لوگوی مناسب کسب و کار شما را برایتان طراحی کنند. جهت ثبت سفارش طراحی و مشاوره با ما در تماس باشید.

هم چنین چند نمونه از  لوگو های طراحی شده توسط گروه طراحان عرفان را در زیر مشاهده می کنید:

ثبت لوگو شرکت

2. در اولین فرصت برای ثبت لوگو خود اقدام کنید

حتی اگر هنوز به صورت رسمی و تبلیغاتی از لوگو خود استفاده نکرده اید ، باز هم آن را سریعا ثبت کنید تا حق آن برای شما حفظ شود و آن را از دست ندهید.

3. بررسی در خواست لوگو توسط متخصصان 

پس از اینکه درخواست لوگوی خود را ثبت کردید ، متخصصان سازمان ثبت سازمان و املاک کشور آن را بررسی می کنند و به شما اطلاع می دهند که آیا لوگوی شما قابل قبول است یا خیر.

 آیا حتما یک طراح باید طراحی لوگوی شرکت من را طراحی کند؟

خیر ، شما می توانید طراحی لوگوی تجاری خود را کاملا خودتان انجام دهید. اما همکاری با یک مشاور یا طراح لوگو می تواند برایتان بسیار سودمند باشد. یک طراح باتجربه مالکیت معنوی می تواند درخواست لوگو تجاری شما را برایتان ثبت کند و تمام مدارک رابرایتان آماده کند. با انجام این کار ، می توانید در وقت و انرژی خود صرفه جویی کنید.

 

 موفق ترین لوگو های تجاری کدام ها هستند؟

همان طور که پیش تر در وبلاگ “با انواع لوگو و ویژگی های آن آشنا شوید” توضیح دادیم ، نوع لوگویی که شما در نهایت انتخاب می کنید ، تاثیر زیادی بر شکل گیری برند شما و شناسایی آن دارد.  در زیر چند نمونه از لوگو های موفق ایرانی را مشاهده می کنید:

ثبت لوگو و نام تجاری

  سخن آخر :

لوگو ها نماینده برند شما هستند و با ایجاد ارتباطات دائمی میان مشتریان ، برند شما را تثبیت می کنند؛ زیرا قبل از اینکه مشتریان از وبسایت شما دیدن کنند یا حتی وارد شرکتتان شوند ، بر اساس لوگو و نام برند به کسب و کار شما جذب می شوند و علاقمند به همکاری با شما خواهند شد.