رد کردن لینک ها

طراحی و ساخت تندیس

تندیس هدیه و یادگاریست ماندنی که به پاسداشت یک دستاورد و یا تلاش های یک فرد یا مجموعه در زمینه ای خاص اهدا میگردد. اغلب از تندیس در رویدادهای ورزشی، علمی فرهنگی و یا همایش ها استفاده میشود. تندیس ها مفاهیم متفاوتی دارند که بسته به مناسبت طراحی و ساخته میشوند.

امروزه معنی و مفهوم تندیس تغییر کرده و صرفا به مجسمه های عظیم که در شهرها خودنمایی میکنند محدود نیست بلکه بیشتر جنبه تبلیغاتی پیدا کرده و به مجسمه های کوچک و قابلی حملی تبدیل شده است که برای قدردانی از یک نهاد یا فرد اعطا میشود.

تندیس ها را میتوان به سه دسته از نظر طراحی و ساخت تقسیم کرد:

  • تندیس پلکسی گلس
  • فلزی و حجمی
  • کریستال

طراحی تندیس

در طراحی تندیس غالبا از لوگو یا نشان تجاری شرکت ها و سازمان ها استفاده و الهام گرفته و با عناصر دیگر ترکیب میشود تا یک طرح گرافیکی مفهومی را بوجود اورد.

تندیس های کوچک گاه معنایی واقعی و گاه مفهومی انتزاعی دارند. اما اغلب نمادی برای انتقال مفهوم هستند.در طراحی تندیس ها گاها به جای استفاده از تصویر از مولفه های نوشتاری استفاده میکنند و در مواردی تصویر و نوشتار باهم تلفیق میشوند و اثری هنری خلق میکنند.
در مجموع، هدف اصلی طراحی تندیس که بسیار حائز اهمیت است، نشان دادن درک صحیحی از شعار سازمان سفارش دهنده است. برای رساندن پیام اصلی طراح گرافیک باید با استفاده از هنر طراحی و تجربه خود، تندیسی طراحی کند تا به تنهایی پیام، شعار و لوگوی سازمان مورد نظر را منتقل کند.

تمام جشنواره های معتبر دنیا به خصوص جشنواره های هنری و فرهنگی به تندیس هایشان شهرت دارند. طراحی تندیس این جشنواره ها از اهمیت خاصی برخوردار است. معمولا تندیس این جشنواره ها از نوعی حجمی ساخته میشوند که در کشور ما سیمرغ بلورین جشنواره فجرمثالی از این نوع تندیس میباشد. طراحی و ساخت تندیس حجمی شامل طراحی ایده اولیه و ساخت نمونه آزمایشی و ماکت طرح است و در صورت نهایی شدن، طرح اصلی با مواد مورد نظر ساخته میشود

طرح یکی از معروف ترین تندیس های دنیا که تندیس اسکار میباشد، به شکل یک شوالیه با شمشیری صلیبی در دست است که بر روی یک حقله فیلم ایستاده که دارای پنج پراست. و نماد پنج بخش اصلی آکادمی (بازیگران، کارگردانان،تهیه کنندگان، تکنسین ها و نویسندگان) میباشد. در طول طراحی این تندیس از هیچ مدلی الهام گرفته نشده است.

ساخت تندیس

در ساخت تندیس عمدتا از موادی مانند پلکسی گلاس استفاده میشود که همان پلاستیک فشرده است. به دلیل تنوع بالا در رنگ بندی، و انعطاف پذیری و قیمت مناسب از دیگر مواد مانند فلز و چوب مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است. علاوه بر متریال های مرسوم، از موادی مانند سنگ، چوب، رزین و فلزهایی مانند سرب، برنج و آهن نیز در تهیه تندیس استفاده میگردد.
از بارز ترین نمونه های ساخت تندیس، مجسمه آکادمی اسکار است که از روکش طلا بر روی فلز پایه که اغلب آلیاژ قلع میباشد تهیه شده است.

گروه طراحان عرفان پیشرو در زمینه طراحی و ساخت انواع تندیس برای همایش ها و سازمان ها میباشد. برای دیدن نمونه طراحی ها و انجام مشاوره پیش از سفارش با ما در ارتباط باشید.