33 ایده طراحی بسته بندی خلاق و جالب که جامه عمل پوشید!

دسته بندی :

بسته بندی محصولات به دلیل تنوع زیاد، طیف وسیعی از خلاقیت و ابتکار را دربر میگیرد که نیازمند طراحی بسته بندی خلاقانه است .
از شیشه های مربا و قوطی های کنسرو گرفته تا جعبه های بسته بندی همه و همه شامل این دسته میشوند.
بسته بندی هر شکل، رنگ، اندازه و جنسی را تقریبا برای هر محصولی که تصورش را بکنید شامل میشود.
بسته بندی اولین چیزیست که میان محصول و مشتری تعامل برقرار میکند و همزمان معرف برند است.
یک محصول میتواند با داشتن یک لوگوی خاص میان دیگر محصولات مشابه بدرخشد، اما در حقیقت این طراحی بسته بندی خلاق، به روز و مطابق با اصول برندینگ جهانی است که حرف آخر را میزند.
در حقیقت شکل ظاهری محصول در قفسه فروشگاه ها و یا خوش دست بودن یک قوطی کنسرو وقتی آن را در دست میگیریم اولین فاکتور تعیین کننده در تصمیم ما برای خرید محصول است.

انواع مختلف بسته بندی محصولات

برخلاف دیگر انواع طراحی، طراحی بسته بندی نهایتا به محصولی قابل لمس تبدیل میشود و همین که ما بسته را در دست میگیریم و حمل و جا به جا میکنیم، آن را تبدیل به چیزی شخصی و متعلق به ما میکند.
در حقیقت طراحی بسته بندی به چنان مقوله ی شخصی ای تبدیل شده که حتی عده ای یک محصول را تنها به عشق بسته بندی جذابش میخرند.
تابحال درمورد ویدیوهای آنباکسینگ محصولات چیزی شنیدید؟
هزاران کانال یوتوب در حال پخش ویدیوهای مختلف از نمایش بسته بندی محصولاتی مانند Iphone، Apple Watch، PS4، و دیگر برندهای معروف هستند.

اما مهمتر از همه چیز این است که ما هر روز و هر ساعت با طراحی بسته بندی زندگی میکنیم. یک محصول ممکن است تنها چند روزی مهمان قفسه های فروشگاه ها باشد، اما میتواند هفته ها و حتی ماه ها در کابینت خانه ی ما نگه داری شود.
یک بسته بندی تمام عیار باید ماندگار باشد و مردم آن را مانند یک اثر هنری با افتخار در خانه، جیب و کیف هایشان نگهداری کنند.

خب فارغ از اینکه محصول شما یک جعبه، ساک، قوطی، و یا چیزی فراتر از اینهاست، ما مجموعه ای از بهترین و منحصربفردترین طراحی های بسته بندی را گرد آورده ایم تا الهام بخش شما باشند. از طرح های کلاسیک گرفته تا فوق مدرن و کاملا به روز، این محصولات نشان دهنده آن هستند که یک بسته بندی اصولی چقدر میتواند تاثیرگذار باشد.
اگر با دقت بیشتری به اطرافمان نگاه بیاندازیم، میبینیم که بیشتر این محصولات و بسته بندی ها در زندگی واقعی به چشم میخورند و چیزی دور از ذهن نیست تا با کمی خلاقیت در طراحی و تولید یک محصول با کیفیت، ما نیز به یک بسته بندی ایده آل با معیارهای تعیین شده برسیم. اما افزودن کمی ته مایه طنز به طراحی کمک میکند تا یک بسته بندی تمام عیار و بی عیب و نقص داشته باشیم.

طراحی جعبه

هرچیزی میتواند در یک جعبه جای گیرد. و اکثر ما زمانی که اسم بسته بندی به گوشمان میخورد، دقیقا به یاد جعبه میوفتیم. اما جعبه های بسته بندی نباید خیلی هم ساده و بی ابتکار باشند.

 

از محصولتان استفاده کنید

طراحی بسته بندی را با خود محصول تلفیق کنید تا شکلی منحصربفرد به خود بگیرد.

استفاده از محصول در بسته بندیطراحی بسته های نان با استفاده از خود محصول

 

شعاری در مورد برند خود داشته باشید: Fit Buns سرشار از پروتئین و بهترین منبع ماهیچه سازی و یا Trident به سفیدی دندان ها کمک میکند.
و یا کمی خلاقیت در طراحی بسته بندی تان مانند Kleenex  داشته باشید.

سادگی معجزه میکند!

شرکت اپل پیشتاز در طراحی بسته بندی های مدرن و فوق العاده پرطرفدار برای محصولات خود است و این دقیقا به دلیل سادگی چیدمان اجزای بسته بندی هم در داخل و هم بیرون جعبه است.

اجزای بسته بندی آیفون

 

یک جعبه کاملا ساده و تک رنگ که روی آن چهار المان به چشم میخورد:

نام محصول، لوگو، عکس محصول و اطلاعات مختصری در مورد آن.
جانمایی اجزای محصول داخل بسته نیز به همان سادگی طراحی بیرونی آن است و هر قطعه با ظرافت و تامل خاصی در محل مناسب خود جای گرفته است.
شعار همیشگی اپل سادگی در استفاده از محصولاتش است و طراحی بسته بندی اش هم دقیقا مطابق با همین شعار، بهترین معرف برند اپل است.

 

اهمیت داستان سرائی را فراموش نکنید

یک بسته بندی خلاق میتواند بهترین وسیله برای نمایش داستان برند یا محصول شما باشد. خیلی هم فرقی نمیکند این داستان واقعی باشد یا حاصل تخیلات ما.

داستان سرائی در طراحی داستان گویی در طراحی بسته بندی

RioCoffee از لیبل های سفر و تمبرهای پستی برای نشان دادن خاستگاه قهوه هایش استفاده کرده است.
Great Bonza که یک برند نوشیدنی معروف در استرالیاست، با استفاده از یک اسم عجیب و غریب، و داستان پردازی تخیلی درباره یک سیرک استرالیایی، این برند را به شهرت رسانده است.

طراحی را محدود به اشکال منظم هندسی نکنید

طراحی بسته بندی شما حتما نباید شکل منظم هندسی مانند مکعب مستطیل و یا کروی داشته باشد.

طراحی بسته صابون طراحی جعبه چند بعدی

Pits in Bowties در طراحی بسته بندی اکسسوری های خود که شامل پاپیون و قلاده بود، با ایجاد پنجره ای بر سطح رویی و دیواره کناری بسته، به خریدار این اجازه را داد تا از چند جهت امکان مشاهده محصول درون بسته را داشته باشد.
Lanna Spa با الهام از طبیعت یک بسته بندی با شکل برگ برای لاین صابون خود طراحی کرده.

 

در طراحی بسته بندی ابتکار عمل داشته باشین

تا بحال به گوشه های مثلثی شکل بسته های آبمیوه دقت کرده اید؟ این کمپانی نوشیدنی گوشه های مثلثی پاکت آبمیوه را با خلاقیت به شکل دست و پای پنگوئن در آورده و شکل متفاوتی به آن داده.
اگر شکل بسته بندی شما محدود است، با نگاهی متفاوت از چارچوب خشک یک بسته ساده طرحی مبتکرانه خلق کنید.

ابتکار عمل در طراحی

 

جعبه پیتزای موزیکال

Pizza hut اقدام به طراحی یک بسته بندی منحصربفرد برای پیتزاهایش کرده که نه تنها جعبه ای برای حمل پیتزاست، بلکه میتوان از آن بعنوان دیسک های پخش موزیک در نقش یک DJ استفاده کرد.

بلوتوث های جادویی و مدارهای الکترونیکی پرینت شده بسیار ظریف روی نقوش این جعبه به طرفداران پیتزا هات این اجازه را میدهند تا به راحتی جعبه پیتزا را به موبایل یا لپتاپشان متصل کنند. چه امکانی بالاتر از اینکه با یک جعبه پیتزای ساده به یک دی جی تبدیل شوید؟

با مشاهده این ویدیو وقت آن است که کاربرد جدیدی برای بسته بندی محصولتان پس از مصرف پیدا کنید.

 

 

طراحی بطری

نوشابه، صابون مایع، یا جوراب! هیچ فرقی ندارد. بطری، یک بسته بندی شفاف و جذاب برای نمایش محصول درون خود است.

قطعا چشمتان به بطری های رنگارنگ صابون مایع در قفسه فروشگاه ها خورده است.
برندهای مطرح تولید محصولات بهداشتی مانند صابون، شوینده ها، و یا حتی شمع اکثرا از یک بطری شفاف و بی رنگ برای بسته بندی محصول خود استفاده میکنند و جذابیت بسته بندی را با نمایش رنگ محصول درون آن دوچندان میکنند.
حال ببینید جادوی رنگ در محصولات چیده شده در یک قفسه از فروشگاه چه تاثیری در جلب نظر مخاطب میگذارد.

نه فقط یک بطری ساده

اصلا چرا یک بطری را به چیزی فراتر از آن چه هست تبدیل نکنیم؟

 

طراحی منحصربفرد بطری

ایده جالب یک کمپانی معروف تولید نوشیدنی برای استفاده بهینه از بطری هایش تبدیل بطری به لیوان هایی برای نوشیدن محتوی داخل بطری بوده است.
Pink Glasses wine طرح انواع عینک را روی بطری هایش به چاپ رسانده تا خریدار بتواند مدل عینک مورد علاقه اش رو هنگام خرید انتخاب کند و طرح بطری شفاف را روی صورتش امتحان کند.

…از طبیعت الهام بگیرید

Blk Rose ارائه کننده آب معدنی هایی با رایحه گل سرخ است که طراحی بطری های خود را بصورت سه بعدی و با الهام از گلبرگ های گل رز انجام داده.
کافیست نگاه دقیق تری به طبیعت بیاندازید و از نزدیک ترین عنصرهای طبیعی اطرافتان الهام بگیرید.

بطری الهام گرفته از طبیعت

…. و یا از خود محصولتان الهام بگیرید


محصول شما دقیقا چیست؟ معنی اسم محصولتان را میدانید؟ این ها به خودی خود بهترین فاکتورهای کلیدی برای ایده پردازی یک بسته بندی خلاقانه هستند.
مثلا بطری نوشیدنی Canteen tequila از شیشه ساخته شده و شما میتوانید پس از مصرف آن را برای همیشه بعنوان قمقمه استفاده کنید.
گوش گیر های 3M کمک میکنند تا صدای محیط اطراف را کنترل کنیم، پس چه چیزی جذاب تر از اینکه دیزاین درب قوطی های این محصول به جای یک درب ساده به شکل پیچ کنترل صدای ضبط صوت باشند؟

استفاده مجدد از شیشه نوشیدنی الهام از محصول در طراحی بسته بندی

یک نماد ماندگار خلق کنید
بسته بندی متمایزی طراحی کنید که مشتری برای همیشه آن را از میان محصولات دیگر در قفسه فروشگاه ها تشخیص دهد.

 طراحی بطری های کوکاکولا

برای بیش از یک قرن شرکت کوکا کولا از یک شکل بطری نوشابه استفاده کرده است که به مرور طی سالها به تدریج تغییرات خیلی مختصری روی آن اعمال شده.
حتی بدون نیاز به لیبل، طی سالها مشتریان به خوبی شیشه های قوس دار کوکا کولا را میشناسند. به این معنا که طراحی بطری آنقدر نمادین و متمایز بوده که برند کوکا کولا دیگر نیازی به چاپ لوگو روی بسته بندی اش هم ندارد.

طراحی ساک دستی


کیف، ساک دستی، کیسه، یا هرچیزی که از کفش گرفته تا ساندویچ را بتوانید با آن حمل کنید.
نگاه کوتاهی بیاندازیم به ساک هایی که طراحی جالبی داشته اند:

دوباره استفاده اش کن!

طراحی جعبه کفش با کاربرد ساک دستی

پوما چندین سال پیش یک بسته بندی جذاب برای ساک کفش هایش روانه بازار کرد که با گذشت چندین سال هنوز هم به نظر طرحی مبتکرانه و هوشمندانه میاید.
ساک دستی به همراه مقوایی که بعنوان درپوش ساک قرار گرفته بشکل یک جعبه کفش عمل میکنند. کافیست کفش را از داخل ساک بیرون بکشید و حالا یک ساک دستی خرید برای همه امور دارید. این ایده ساک دستی نمونه خوبی برای “بسته بندی سبز” است که به میزان زیادی جلوی دور ریخته شدن بسته بندی ها را در طبیعت میگیرد.

لبخند بزنید

چه ساک دستی طراحی میکنید چه پاکت های کاغذی برای نان و ساندویچ، سعی کنید از طرحی شاد و خلاق برای آوردن لبخند روی لب مشتری بهره ببرید. و ما تضمین میکنیم این طرح برای همیشه در خاطر مشتریان شما باقی خواهد ماند.

تصویرسازی روی کاغذ بسته بندی نان