آشنایی با صنعت و خدمات چاپ

خدمات چاپ از جمله خدماتی است که شرکت های طراحی گرافیک معتبر به مشتریان خود ارائه میکنند. چاپ به معنای انتقال یک نوشته، عدد، حرف، تصویر و… بر روی یک سطح است و در واقع از فشرده شدن طرحی از یک سطح بر روی سطح دیگر بوجود میاید

با پیشرفت صنعت، نیاز کسب و کارها به چاپ و مستندات چاپی افزایش یافته و باعث بوجود آمدن دستگاه های پیشرفته صنعتی و متخصصین در این عرصه شده است.

چاپ یکی از ملزومات مهم در ارتباطات و انتقال اطلاعات بشمار میاید.

وقتی صحبت از چاپ میشود احتمالا اولین چیزی که به ذهن شما میرسد کتاب و مجلات است اما امروز مفهوم چاپ از این فراتر رفته و شامل موارد بیشتری قبیل تراکت، کارت ویزیت، بروشور، شیشه، پارچه، پلاستیک و … میباشد.

چاپ

هرکدام از این محصولات پروسه و خدمات چاپ مخصوص به خود را دارند و به همین منظور انواع مختلفی از دستگاه های چاپ به بازار آمده است. با ظهور این دستگاه ها، تقریبا امکان چاپ بر روی هر متریالی از جمله مواد پلاستیکی، نایلونی، فلزی، شیشه در اشکال گوناگون فراهم شده است.

امروزه با وجود گستردگی تبلیغات آنلاین و شبکه های مجازی، صنعت چاپ همچنان جایگاه خود را حفظ کرده و یکی از ارکان اصلی تبلیغات بشمار میرود.
در ادامه به بررسی انواع  خدمات چاپ و دستگاه های آن میپردازیم

بصورت کلی روش های چاپی به موارد زیر تقسیم میشوند:
افست
دیجیتال                                     فلکسو
هلیوگراور                                 سیلک اسکرین

چاپ دیجیتال

معمولا در تیراژ پایین تر و با کیفیت بالا صورت میگیرد اما بر خلاف چاپ افست این نوع هزینه بیشتری دربر دارد که البته با صرفه جویی در هزینه ها در تیراژ پایین جبران پذیر است.
چاپ دیجیتال به یک دستگاه کامپیوتر نیاز دارد که اطلاعات مورد نیاز برای چاپ از قبیل متن، تصویر و غیره به دستگاه فرستاده تا آن را چاپ کند. پس میتوان گفت دستگاه چاپ دیجیتال مانند یک پرینتر عمل میکند که به کامپیوتر وصل میشود.

زمانی به یک دستگاه چاپ، دیجیتالی گفته میشود که اطلاعات را بصورت دیجیتال و مستقیم دریافت و آن را چاپ کند. انواع دستگاه های چاپ دیجیتال شامل پرینتر لیزری و جوهر افشان میباشد که اندازه و ابعاد مختلفی دارند.

موارد استفاده خدمات چاپ دیجیتال

چاپ با تیراژ کم

در چاپ دیجیتال بر خلاف افست بدلیل نبود پلیت و چاپ مستقیم از روی کامپیوتر بر سطح مورد نظر امکان تیراژ بسیار پایین با هزینه مناسب وجود دارد که موجب شده این روش چاپ برای تهیه یک نمونه کار و یا محصولات با تعداد کم بسیار مناسب باشد.
باید در نظر داشته باشید که دستگاه های چاپ دیجیتال مناسب برای چاپ میلیون ها نسخه طرح روی سطح مورد نظر نیستند و در طول عمر مفید خود میتوانند نهایتا هزاران نسخه طرح چاپ کنند.

چاپ شخصی سازی شده

یکی از مزیت های چاپ با دستگاه دیجیتال این است که شما میتوانید از طرح دلخواهتان تنها یک نسخه به چاپ برسانید. برای مثال شما میتوانید کارت های پرسنلی شخصی و یا کارت تبریک مورد علاقه خود را پرینت کنید.

ابزارهای چاپ

چاپ افست

نوعی چاپ است که در تیراژ بالا، کیفیت عالی و برای مجلات، روزنامه و چاپ انواع کتاب کاربرد دارد. دستگاه های چاپ افست بزرگ هستند و قیمت بالایی دارند. در این نوع چاپی، فایل طرح مورد نظر بصورت با مواد شیمیایی به زینک آغشته میشود و توسط سیلندرهای مخصوص چاپ روی کاغذ کپی میشوند.
در چاپ افست از دسته رنگ های CMYK استفاده میکنیم به این صورت که هر رنگ بصورت جداگانه روی کاغذ چاپ میشود، سپس رنگ ها باهم روی کاغذ اقدام میشوند. دستگاه های چاپ افست انواع مختلفی دارند. برخی دارای یک ستون رنگ میباشند، برخی دورنگ، چهار رنگ و حتی پنج رنگ میباشند که علاوه بر چاپ چهار رنگ اصلی، رنگ پنجمی مانند طلایی، نقره ای ویا حتی چاپ وِرنی را چاپ میکند.
نکته مهم در چاپ افست این است که زمانی که میگوییم طرح با چهار رنگ چاپ میشود به این معنا نیست که نمیتوان از رنگ های دیگر استفاده کرد بلکه رنگ های دیگر همگی ترکیبی از چهار رنگ اصلی Cyan, Magenta, Yellow, Black  هستند. طرح در نرم افزار با فرمت JPG یا TIF  ذخیره میگردد.

چاپ سیلک اسکرین

یکی از بهترین و با کیفیت ترین شیوه های چاپی در عصر حاضر میباشد. به دلیل ظرافت خاصی که در این چاپ وجود دارد آن را از دیگر انواع متمایز کرده و برای چاپ روی سرامیک و چینی گزینه بسیار مناسبی میباشد.

دستگاه چاپ فلکسی

چاپ هلیوگراور

این نوع چاپ از نوع برجسته میباشد و در آن از کلیشه فلزی استفاده میشود که طرح روی آن بصورت سوراخ های بسیار ریز حک میشود. این نوع چاپ برای تیراژ پایین مناسب نیست. این سیلندرها با روش های دیجیتال یا آنالوگ ساخته میشوند.
از معایب نوع هلیوگراور، چاپ حروف است. متاسفانه حروف پرینت شده با این نوع چاپ نسبت به نوع افست قابل مقایسه نیستند.

چاپ فلکسی

این نوع چاپی توسط کلیشه ای انجام میگیرد که برخلاف نوع هلیوگراور از کلیشه برجسته ساخته شده است. یکی از بهترین کاربردهای چاپ فلکسی در چاپ روی موادغذایی و چاپ روی سطوح وسیع میباشد. فلکسی یک روش چاپ مستقیم است بطوری که کلیشه بطور مستقیم با جوهر آمیخته میشود و در اثر تماس مستقیم با سطح، طرح مورد نظر را چاپ میکند.