طراحی لوگو: چیزی که در کسب و کار ما ضروری است!

تا به حال به اهمیت طراحی لوگو در بهتر دیده شدن شرکت و کسب و کارتان فکر کرده اید؟ شاید متوجه شده باشید که حتی میتوانید ماهیت یک کسب و کار را در نگاه اول با دیدن لوگو آن تشخیص دهید. ما در طول روز با تعداد بیشماری لوگو مواجه میشویم که به طور ناخودآگاه در ذهن ما ماندگار میشوند و مطمئنا لوگوی شرکت های معروفی مانند کوکاکولا، چی توز، LG ، اسنپ و… را هرگز از یاد نخواهید برد.

یک لوگو بخش مهمی از کسب و کار شماست و تاثیر قابل توجهی بر درک عمومی یک شرکت میگذارد. در واقع، یک لوگو یکی از مهمترین سرمایه گذاری های تجاری است که یک کسب و کار می تواند انجام دهد.

اگر صاحب یک کسب و کار هستید، چه کوچک و چه در سطح بین المللی ، طراحی یک لوگو حرفه ای و مناسب میتواند متضمن درخشیدن نام شما در اذهان باشد.

اما لوگو چیست و چند نوع دارد؟

در یک تعریف ساده، لوگو سمبلی ترکیب شده از متن و تصویر است که به ما کمک میکند شرکت و یا محصول مورد علاقه مان را راحت تر شناسایی کنیم.
یک لوگوی خوب، سنگ بنای اصلی و به نوعی هویت بصری برند شماست که کمک میکند مشتریان بهتر شما و ارزش هایتان را بشناسند و درک بهتری از نوع فعالیت کسب و کارتان داشته باشند.

لوگو تصویری

به طور کلی سه دسته اصلی برای انواع لوگو در طراحی وجود دارد:

لوگو تصویری

نشان یا لوگوی تصویری، یک نماد یا نماد مبتنی بر گرافیک است. احتمالا وقتی به کلمه “لوگو” فکر میکنید اولین چیزهایی که به ذهنتان میرسد لوگو تصویری شرکت Apple، پرنده Twitter، و … است. لوگوی این شرکت ها چنان حرفه ای طراحی شده اند که حتی با دیدن تصویر آن  به راحتی قابل شناسایی اند.
مهمترین فاکتور در طراحی لوگو تصویری انتخاب تصویر مناسب برای برند است.

لوگوی تصویری انواع مختلفی دارد که تعریف آن میپردازیم:

مونوگرام:نمونه مونوگرام

مونوگرام ها از حروف اصلی و اختصاری برند تشکیل شده اند. به دلیل تمرکز روی حروف اختصاری، فونتی که طراح انتخاب میکند،علاوه بر خوانایی پس ازچاپ باید نشان دهنده فضای کاری برندی که برای آن طراحی صورت گرفته باشد از مونوگرام های کمپانی های معروف میتوان به NASA اشاره کرد..

انتزاعی:لوگو انتزاعی ورمی

لوگوی انتزاعی نوع خاصی از لوگو تصویری میباشد. لوگوی انتزاعی به جای اینکه یک تصویر قابل تشخیص مانند سیب یا پرنده باشد، یک شکل هندسی انتزاعی است که نشان دهنده تجارت شما است. برخلاف انواع دیگر لوگو، لوگوی انتزاعی این امکان را به شما میدهد تا طرحی منحصر بفرد برای معرفی برندتان خلق کنید.

مسکات:نمونه مسکات بوتیا

مسکات یکی از انواع لوگوی تصویری با بهره گیری از کاراکترهای کارتونی میباشد که اغلب در طراحی آن از رنگ های شاد و طرح های فانتزی استفاده میشود. مسکات یکی از بهترین گزینه ها در طراحی لوگو برای معرفی کمپانی شماست. اگر کسب و کار شما در حوزه موادغذایی و مرتبط با خانواده و کودکان است، در استفاده از مسکات در طراحی لوگو برندتان درنگ نکنید!

لوگو تلفیقی 

لوگوی تلفیقی، ترکیبی از دو نوعِ تصویری و نوشتاری است. ترکیب این دو نوع در طراحی لوگو میتواند به خلق یک لوگو حرفه ای بسیار زیبا منجر شود. تصویر و متن میتوانند آزادانه در کنار یکدیگر و یا بالا و پایین چیده شوند و هیچ قانون خاصی در این نوع طراحی وجود ندارد.

تایپوگرافی

لوگوتایپ

لوگوتایپ، اغلب نام شرکت، محصول و یا خدماتی است که با طراحی خاص گرافیکی عینا در قالب لوگو شکل گرفته است. هنر چینش حروف در ابعاد، رنگ و فونت های گوناگون میتواند نام یک کسب و کار را به شکلی بی بدیل بصورت یک لوگوتایپ در ذهن شما ماندگار کند. این نوع لوگو تنها روی حروف اصلی تمرکز نداشته و تمرکز اصلی آن روی نام کلی برند است. لوگو تایپ ها برای شرکت های با نام مختصر و مشخص بسیار مناسبند.
نام یک شرکت زمانی که با هنر تایپوگرافی تلفیق شود، یک هویت برند منحصر بفرد را بوجود میاورد.

طراحی لوگو زعفران

ویژگی های یک لوگوی حرفه ای چیست؟!

سادگی:

به یاد داشته باشید که یک لوگوی ساده به راحتی قابل تشخیص است و مخاطب آن را برای همیشه به خاطر خواهد سپرد.

مقیاس پذیری:

یک لوگوی خوب باید به اندازه کافی ساده باشد تا بتواند کاهش و افزایش مقیاس داشته باشد و همچنان حرفه ای به نظر برسد.

تاثیرگذاری:

یک لوگوی خوب باید تاثیرگذار باشد. به خاطر داشته باشید که هدف شما جلب توجه مخاطب و به جای گذاشتن یک حس خوب در خاطر اوست.

تطبیق پذیری:

یک طراحی لوگو حرفه ای باید به گونه ای باشد که روی تمام ابزارهای وب و هرگونه متریال چاپی به یک اندازه با کیفیت دیده شود.

مرتبط بودن:

یک لوگو حرفه ای باید طرحی کاملا مرتبط با کسب و کار شما و نشانگر فضای کاری شما باشد.

[ld_spacer height=”60px”]

طراحی لوگو مطمئناً باید یکی از چالش برانگیزترین زمینه های طراحی گرافیک باشد اما متاسفانه از مواردی است که توجه بسیار اندکی به آن شده است.

پیش از سفارش طراحی لوگو ، پیشنهاد میکنیم به عنوان صاحب یک کسب و کار ابتدا نیازهای خود را بشناسید .
به دنبال چه هستید؟
چه هدفی را دنبال میکنید؟
در نهایت میخواهید چه حسی را به مخاطب القا کنید؟

تعرفه و قیمت طراحی لوگو

قیمت طراحی لوگو هر ساله توسط انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران تعیین میشود و شر کت های طراحی گرافیک موظفند برپایه تعرفه اعلام شده فعالیت کنند.

در نگاه اول شاید این قیمت گذاری برایتان جای سوال داشته باشد، اما طراحی لوگو صرفا به کشیدن یک تصویر یا تایپ ساده یک کلمه ختم نمیشود!

طراحی لوگو مانند دیگر بخش های طراحی گرافیک نیازمند تخصص، دانش و تجربه است که با ایده پردازی و خلاقیت و مشاوره با کارفرما طی روزهای متمادی انجام میشود و از مرحله ایده تا اجرا زیر نظر تیم طراحی پیش میرود.

لوگوی شرکت gml