طراحی کاتالوگ و بروشور را با هم اشتباه نگیرید!

کاتالوگ کتابی شماره گذاری شده است و شامل اطلاعات درمورد محصولی است که قصد خرید آن را دارید. هدف غایی طراحی، بازاریابی و جذب مخاطب است در حالی که بروشور بیشتر به ارایه اطلاعات فنی و طریقه استفاده یک محصول میپردازد

بروشور، کتابچه باریک و کوچکی است که دارای تصاویر و اطلاعات زیادی در مورد یک محصول، خدمات و یا یک مکان تهیه میشود. بروشور عموما از یک یا چند برگ تهیه شده است و برخلاف کاتالوگ ظاهری ساده تر و حجم کمتری دارد.
بروشور با اهداف خاصی نظیر تبلیغات، ارایه اطلاعات، و یا آموزش طراحی و چاپ میشود که بصورت کتابچه ای چند لتی در اختیار مشتری قرار میگیرد.

نمونه کارهای طراحی کاتالوگ ما را در این صفحه ببینید.
جدیدترین نمونه کارهای ما را در اینستاگرام مشاهده کنید.

طراحی کاتالوگ

اهمیت طراحی کاتالوگ در معرفی کسب و کارها

هدف ما در طراحی کاتالوگ، دادن اطلاعات مورد نیاز مخاطب در مورد یک خدمات یا محصول ضمن معرفی آن محصول است که نقش تبلیغاتی دارد و باعث میشود مشتری بتواند برای انتخابش تصمیم بهتری بگیرد. در نظر داشته باشید که تاثیر تبلیغاتی کاتالوگ و بروشور به مراتب از تراکت و اطلاعیه بیشتر است. کاتالوگ مجموعه ای از اطلاعات مربوط به اندازه، رنگ، طریقه نگه داری و مصرف، قیمت و دیگر ویژگی های مهم کالا است.
با توجه به فضای رقابتی امروز، تبلیغات کسب و کارها شکل تازه ای به خود گرفته که یکی از انواع آن طراحی کاتالوگ و بروشور بمنظور بازاریابی و ارایه اطلاعات درمورد یک محصول و یا خدمات به شکل جزئی تر و ریزتر میباشد.
در واقع طراحی کاتالوگ نوعی وسیله تبلیغاتی است که نقش مهمی در برقراری ارتباط بین صاحبان مشاغل و مخاطبان برای انتقال و تبادل اطلاعات ایفا میکند. با افزایش نیاز جامعه برای کسب اطلاعات دقیق تر درمورد یک محصول، رفته رفته تراکت ها، اطلاعیه ها و بازاریابی های ضعیف جای خود را به کاتالوگ و بروشورهایی داده اند که اطلاعاتی جامع از یک محصول یا خدمات را به راحتی در قالب یک دفترچه راهنما در اختیار متقاضیان قرار میدهد.

انواع کاتالوگ و بروشور:

همانند دیگر محصولات تبلیغاتی چاپی، کاتالوگ و بروشور نیز سایز و اندازه استاندارد خود را دارند که طی سالها تجربه دیزاین و چاپ بدست آمده اند.
پیش از شروع سفارش طراحی باید بدانید که کاتالوگ شما کلاسیک خواهد بود و یا فانتزی؟
مرسوم ترین قطع در طراحی کاتالوگ A4 است که یک قطع کلاسیک به شمار میرود و مزیت آن نسبت به اندازه های دیگر، فضای وسیع صفحه است که دست طراح را برای خلق یک طرح گرافیکی حرفه ای و افزودن محتوای بیشتر به نمونه کار باز میگذارد.
قطع مرسوم دیگر، قطع فانتزی و یا خشتی میباشد که در سالهای اخیر مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است که در ابعاد 16*16 و 21*21
در نظر گرفته میشود
کاتالوگ ها یا تک محصولی هستند و برای معرفی یک محصول یا خدمات طراحی میشوند و یا چند محصولی میباشند و توضیحاتی پیرامون چندین محصول و خدمات را دربر میگیرند.
بروشور و کاتالوگ بصورت افقی، عمودی و مربع در سه نوع لت دار ، سیمی و منگنه ای به چاپ میرسد.
البته لازم است بگوییم تهیه آن بصورت سیمی هزینه بالایی برای فروشنده در بردارد و بیشتر بصورت لتی آماده میشود.

اما چه مواردی باید در طراحی یک کاتالوگ و بروشور حرفه ای لحاظ شود؟

  • قابل حمل بودن به منظور همراه داشتن و مطالعه آن در هر زمان و مکان
  • ارائه خلاصه توضیحات و مطالب مهم و پرهیز از افراط در شرح یک محصول
  • توانایی برقراری ارتباط با مخاطب
  • ترکیب متن و تصویر برای رساندن پیام محصول به مخاطب
  • لحاظ کردن تمامی امتیازات، استانداردها و ایزوهای اخذ شده شرکت
  • درج اطلاعات تماس و راه های ارتباطی با شرکت
  • درج مشخصات فنی، نحوه استفاده از محصول، و وجوه تمایز محصول با دیگر محصولات مشابه

طراحی کاتالوگ

اشتباهات رایج در طراحی کاتالوگ

استفاده بیش از حد متن در هر صفحه

استفاده نابجا و بیش از حد از متن در صفحات کاتالوگ بدون تصویر مناسب تنها باعث خستگی مخاطب میشود و قطعا مطالب آن را تا انتها نخواهد خواند.

استفاده از موکاپ های آماده در اینترنت

یکی از رایج ترین اشتباهات طراحان تازه کار استفاده از لی اوت و موکاپ های رایگان پیش ساخته در طراحی کاتالوگ است. این قالب ها اکثرا قدیمی و تکراری میباشند و کیفیت و حیثیت کار طراح را زیر سوال میبرند.

استفاده بی رویه از تصاویر در کاتالوگ

هنر طراحی کاتالوگ و بروشور در استفاده به اندازه و به جا از متن و تصویر به یک اندازه میباشد. یک طراح گرافیست به خوبی میداند چگونه در هر صفحه از کاتالوگ، هارمونی بین این عناصر و عنصر رنگ را رعایت کند.

استفاده از فونت و حاشیه نامناسب

صفحه آرایی در تهیه کاتالوگ، بروشور و مجله یکی از موارد تخصصی میباشد که نیاز به دانش لازم را دارد. یک طراح گرافیست علاوه بر بهره بردن از هنر طراحی خود در جا نمایی عکس ها و متن در هر صفحه میبایست با استفاده از فونت و حاشیه گذاری مناسب مخاطب را به خواندن مطالب مربوطه ترغیب کند.
گروه طراحان عرفان با سالها تجربه افتخار همکاری با شرکت های بزرگی همچون صنایع غذایی پالیز، گلستان علی، تولیدات لبنی پگاه و… در زمینه طراحی و چاپ بروشور محصولاتشان را داشته است.
برای سفارش کاتالوگ و بروشور و مشاوره طراحی و چاپ کاتالوگ با همکاران ما در بخش فروش ارتباط برقرار کنید.

طراحی بروشور

قیمت طراحی کاتالوگ و بروشور:

قطعا تمامی شرکت های طراحی گرافیک موظفند از تعرفه تعیین شده طراحی توسط ” انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران” در اجرای پروژه های خودپیروی کنند.
عوامل زیادی در تعیین قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ و بروشور تاثیرگذارند که نمیشود از آنها چشم پوشی کرد!
شاید مهم ترین فاکتور نوع چاپ و جنس کاغذ مورد استفاده در آن باشد. اینکه کاتالوگ شما در چند صفحه، چه ابعاد و چه تیراژی طراحی و به چاپ میرسد قطعا تعیین کننده قیمت خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاور با ما تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات دقیق تر و تخصصی در مورد تعرفه و مشاوره طراحی بروشور و کاتالوگ کافیست با همکاران ما در گروه طراحان عرفان تماس بگیرید.