طراحی کاراکتر چیست؟

کاراکتر یا شخصیت تبلیغاتی یک اثر هنری گرافیکیست که زاییده تخیلات و ذهن تصویرساز میباشد.
طراحی کاراکتر فرایندی است که پس از شخصیت سازی صورت می گیرد و شامل معرفی کاراکتر از طریق ظاهر بدنی وی است.
ما باید یک کاراکتر را به عنوان یک موجود کوچک داستانی، انسانی یا غیرانسانی در نظر بگیریم، که هدفش ارضای روح خالق آن و همچنین مردم است.

یک طراح کاراکتر یا شخصیت تبلیغاتی، هنرمندی است که کاراکترهای جدید و منحصربفرد را با هدفی خاص طراحی میکند.
در حالیکه شخصیت بخشیِ اولیه این موجود داستانی (سلیقه های او، ترس های او، رفتارهای او) چون لیستی از حواس، حقایق و احساساتی است که در زندگی او بوجود میاید، ممکن است نیاز به کمی تلاش فکری داشته باشد، روند تحقق بصری این موجود ممکن است ساده نباشد. به همین دلیل است که بسیاری از کاراکترهای مشهور و موفق دنیا به دست تصویرسازان باتجربه خلق شده اند و صرفا داشتن دانش طراحی در این امر کافی نیست.

طراحی کاراکتر

مسکات و اهمیت آن در برندینگ!

اگر بدنبال طراحی کاراکتر برای برند خود هستید احتمالا باید کلمه “مَسکات” به گوشتان خورده باشد!
در یک تعریف ساده، درطراحی و بازاریابی، مسکات کاراکتر یا تصویری شخصیت پردازی شده است که نمادی سمبلیک برای معرفی یک برند، کمپانی و یک شخصیت معروف است.

از مواردی که مسکات ها درآن شهرت زیادی یافته اند در زمینه ورزشی میباشد. به تیم های ورزشی فکر کنید که سمبل آن ها یک شخصیت کارتونی است و برای سالها یادآور تیم محبوب شما خواهد بود. حتی در بازی های المپیک در هر دوره یک مسکات خاص برای کشور میزبان بازی ها طراحی میشود.

با همه این تعاریف شکی در اهمیت و قدرت مسکات ها در بازاریابی نیست و باید گفت مسکات ها خیلی پیش تر از اینکه به دنیای مجازی وارد شوند شهرت داشته اند.

فواید مسکات ها در بازاریابی

برقراری ارتباط پیشرفته

مسکات یک رابط خوب میان کاربر و محصول است و میتواند عنصر اصلی ارتباط و تعامل باشد. کافیست با تغییر حس و حالات و شکل ظاهری کاراکتر تبلیغاتی پیام مورد نظرتان را به مخاطب تفهیم کنید.

انعطاف پذیری شخصیت

سیاستِ کاری کسب و کارهای موفق ثابت کرده یک مسکات حرفه ای طراحی شده برای معرفی محصول بسیار موفق تراز تبلیغ محصول توسط اشخاص معروف عمل میکند. انعطاف پذیری مسکات ها باعث میشود طراح بتواند ویژگی های دلخواه شخصیتی، استایل های مورد نیاز برای معرفی محصول، تبادل ارتباط بین خریدار و محصول را از طریق ویژگی های بصری کاراکتر را جامه عمل بپوشاند.

قابلیت تشخیص و اثرگذاری

اکثر ما آدم های بصری هستیم و مغزمان بگونه ای کار میکند که تصویر را خیلی سریع تر از متن به خاطر میسپارد.
مسکات ها صرفا یک تصویر انتزاعی نیستند و از آنجایی که شخصیت انسانی و یا حیوانی به خود میگیرند به راحتی در ذهن مخاطب ماندگار میشوند.

نقش طراحی کاراکتر در برندینگ

طراحی کاراکتر به مثابه یک لانه زنبور برای استراتژی برند میباشد و ده ها سال است که برای افزایش آگاهی از برند و جلب نظر مشتریان در هر سن و سلیقه ای مورد استفاده قرار میگیرد.
این روزها شاید کاراکترهای تبلیغاتی در وب سایت ها و شبکه های مجازی حضور پررنگ تری داشته باشند اما باید بدانیم یک کاراکتر در رابطه با نام برند، محصول، وب سایت و حتی همراه با دیگر کاراکترها چه جایگاهی دارد و کی و کجا مورد استفاده قرار میگیرد!

در طراحی شخصیت تبلیغاتی از حواشی و زیاده روی پرهیز میشود و طراح میکوشد تعادلی میان شخصیت طنز آمیز و هدف اصلی از خلق آن ایجاد کند.
نکته مهم در طراحی کاراکتر ایجاد حس خوب و انتقال پیام اصلی برند و شخصیت تبلیغاتی به مخاطب است.

طراحی کاراکتر

جذاب و گیرا باشد

طراحی مسکات بگونه ای که اغراق آمیز باشد همیشه بیشتر مورد پسند مخاطب قرار گرفته است. در طراحی این شخصیت ها سعی میشود از رنگ های زنده و پویا استفاده شود تا برای هر گروه سنی جذابیت داشته باشد.

توسط طراح حرفه ای طراحی شده باشد

رعایت اصول گرافیکی و شخصیت بخشی به کاراکتر همیشه برای طراح چالش برانگیز بوده است. گرچه ممکن است کاراکترهای معروف جهان به ظاهر دیزاین ساده ای داشته باشند. اما پشت این اتدهای ساده، ساعت ها کار و تلاش انجام گرفته است.

اجرای تمامی سفارشات طراحی های کاراکتر در گروه طراحان عرفان توسط مختصصین تصویرسازی با سالها تجربه در این زمینه صورت میگیرد.
افتخارهمکاری با سازمان های بزرگی همچون آتش نشانی، موسسات مالی اعتباری و اداره استاندارد متضمن تجربه چندین ساله و حرفه ای همکاران تصویرساز ما در این شرکت میباشد.

ویژگی های یک طراحی کاراکتر حرفه ای:

شخصیت مناسب

شخصیت یک کاراکتر باید با توجه به مخاطبانش طراحی شود و دارای سن، جنسیت، رنگ و احساسات باشد تا پیام مورد نظر را به درستی انتقال دهد.

رنگ بندی و طرح مناسب

شاید طرح اولیه کاراکتر کار سختی نباشد اما مرحله مهم و اساسی دادن شخصیت و انتقال احساس به اتد اولیه است که جز با رنگ آمیزی مناسب امکان پذیر نیست

مناسب جهت استفاده در محیط های مختلف تبلیغاتی

قطعا هدف از سفارش طراحی کاراکتر، استفاده از طرح نهایی در محیط های مختلف تبلیغاتی میباشد بنابراین طراحی آن باید بگونه ای باشد که برای استفاده در هر شبکه ای مناسب باشد.

طراحی کاراکتر

قیمت و تعرفه طراحی کاراکتر

قیمت طراحی کاراکتر تبلیغاتی و تصویرسازی به عوامل مختلفی بستگی دارد و بر اساس نیاز کارفرما و پیچیدگی کار تعیین میشود.
گروه طراحان عرفان با سالها تجربه در طراحی گرافیک با بهره گیری از تخصص تصویر سازان ماهر مفتخر به همکاری با نهادهای معتبر بوده است.