تندیس و نقش آن در نکوداشت یک دستاورد!

تندیس هدیه و یادگاریست ماندنی که پاسداشت یک دستاورد و یا تلاش های یک فرد یا مجموعه در زمینه ای خاص اهدا میگردد. طراحی تندیس اغلب به مناسبت رویدادهای ورزشی، علمی فرهنگی و یا همایش ها استفاده میشود. لوح های  تقدیر مفاهیم متفاوتی دارند که بسته به مناسبت دیزاین و ساخته میشوند.

امروزه معنی و مفهوم تندیس تغییر کرده و صرفا به مجسمه های عظیم که در شهرها خودنمایی میکنند محدود نیست بلکه بیشتر جنبه تبلیغاتی پیدا کرده و به مجسمه های کوچک و قابلی حملی تبدیل شده است که برای قدردانی از یک نهاد یا فرد اعطا میشود.

انواع طراحی تندیس:

  • تندیس پلکسی گلس
  • فلزی و حجمی
  • کریستال

طراحی و ایده پردازی

در طراحی تندیس غالبا از لوگو یا نشان تجاری شرکت ها و سازمان ها استفاده و الهام گرفته و با عناصر دیگر ترکیب میشود تا یک طرح گرافیکی مفهومی را بوجود اورد.
تندیس های کوچک گاه معنایی واقعی و گاه مفهومی انتزاعی دارند. اما اغلب نمادی برای انتقال مفهوم هستند.

در طراحی تندیس و لوح های تقدیر گاها به جای استفاده از تصویر از مولفه های نوشتاری استفاده میکنند و در مواردی تصویر و نوشتار باهم تلفیق میشوند و اثری هنری خلق میکنند.
در مجموع، هدف اصلی طراحی تندیس که بسیار حائز اهمیت است، نشان دادن درک صحیحی از شعار سازمان سفارش دهنده است. برای رساندن پیام اصلی طراح گرافیک باید با استفاده از هنر طراحی و تجربه خود تندیسی طراحی کند تا به تنهایی پیام، شعار و لوگوی سازمان مورد نظر را منتقل کند.

 

طرح یکی از معروف ترین تندیس های دنیا که مجسمه اسکار میباشد، به شکل یک شوالیه با شمشیری صلیبی در دست است که بر روی یک حقله فیلم ایستاده که دارای پنج پر است. و نماد پنج بخش اصلی اکادمی (بازیگران، کارگردانان،تهیه کنندگان، تکنسین ها و نویسندگان) میباشد. در طول طراحی این مجسمه از هیچ مدلی الهام گرفته نشده است.

نمونه تندیس های طراحی شده

ساخت تندیس

در ساخت و طراحی تندیس عمدتا از موادی مانند پلکسی گلاس استفاده میشود که همان پلاستیک فشرده است. به دلیل تنوع بالا در رنگ بندی، و انعطاف پذیری و قیمت مناسب از دیگر مواد مانند فلز و چوب مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است. علاوه بر متریال های مرسوم، از موادی مانند سنگ، چوب، رزین و فلزهایی مانند سرب، برنج و آهن نیز در تهیه تندیس استفاده میگردد.
از بارز ترین نمونه های ساخت تندیس، مجسمه آکادمی اسکار است که از روکش طلا بر روی فلز پایه که اغلب آلیاژ قلع میباشد تهیه شده است.

گروه طراحان عرفان پیشرو در زمینه طراحی و ساخت انواع تندیس برای همایش ها و سازمان ها میباشد. برای دیدن نمونه کارها و انجام مشاوره پیش از سفارش با ما در ارتباط باشید.

تندیس اسکار

نمونه مدال طراحی و ساخت عرفان

قیمت ساخت و طراحی :

قیمت طراحی و ساخت لوح های تقدیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع لوح درخواستی توسط کارفرما مهمترین فاکتور در تعیین قیمت آن است. پس از طراحی، تیراژ، جنس  و مواد بکار برده شده در آن تعیین کننده اصلی تعرفه میباشد.