طراحی بسته بندی زعفران

طراحی بسته بندی زعفران

تاثیر بسته بندی مواد غذایی در انتخاب خریدار برهیچکس پوشیده نیست. حال تصور کنید طراحی بسته بندی محصول گران بهایی مانند زعفران تا چه میزان میتواند در محبوبیت برند میان مخاطبانش و تمایز آن از رقبا موثر باشد.
زعفران این طلای سرخ که خاستگاه آن در ایران و غالبا در خراسان است، نیز از این قاعده مستثنی نیست و نقش مهمی در صادرات ایفا میکند.
با توجه به اینکه کشورهایی مانند اسپانیا در رقابت تنگاتنگ با زعفران ممتاز ایرانی در امر تولید و صادرات پیشرو هستند، نقش بسته بندی این ادویه باارزش در صادرات ایران دوچندان میشود.
در طراحی و چاپ بسته بندی زعفران فاکتورهایی مانند طراحی لوگو، برندینگ، ظروف بسته بندی و تکنیک های چاپ تاثیر مستقیم و نقش به سزایی دارند.
در صورتیکه طراحی بسته بندی زعفران در کشور مبدا بصورت حرفه ای و مطابق با استانداردهای جهانی صورت گیرد، علاوه بر برندینگ بین المللی در بازار، ارزش افزوده ای برای کسب و کار شما خواهد داشت.

گروه طراحان عرفان، با بیش از 15 سال تجربه موفق در امر طراحی تخصصی بسته بندی زعفران در مشهد، همراه شما عزیزان میباشد.

طراحی بسته بندی زعفران

انواع بسته بندی زعفران

در مورد اهمیت بسته بندی همین بس که مهم ترین وظیفه آن حفاظت از محصول داخل آن در برابر نور، دما، جا به جایی و … است.

از آنجایی که زعفران، یکی از ارزشمند ترین محصولات صادراتی ایران است، ضرورت سفارش طراحی و چاپ بسته بندی آن به متخصصین گرافیک التزام بیشتری میابد.

علاوه بر جذابیت های بصری که بسته بندی زعفران باید دارا باشد، حفظ خواص، رنگ و ماندگاری زعفران در درازمدت از مهمترین دغدغه های صادرکنندگان و متخصصان حوزه گرافیک و طراحی بسته بندی است.

دنیای بسته بندی به خودی خود بسیار گسترده و دارای ابعاد مختلفی است که پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات تخصصی تر، مبحث طراحی بسته بندی را مطالعه کنید.

پیش از طراحی بسته بندی زعفران، انتخاب ظرفی که قرار است ادویه داخل آن نگه داری شود حائز اهمیت است. در واقع ابتدا با توجه به نظر کارفرما ظروف نگه داری زعفران بر حسب موارد فروش داخلی و صادرات انتخاب میشوند و در مرحله نهایی طراحی پکجینگ برای ظرف انتخابی صورت میگیرد.

طراحی بسته بندی زعفران

بسته بندی پاکتی زعفران

طراحی بسته بندی زعفران مقوایی عموما برای مصارف خانگی صورت میگیرد. در این مدل، زعفران سرگل که درون سلفون در وزن های مختلف ریخته میشود، داخل پاکت قرار میگیرد. انتخاب پکجینگ پاکتی صرفا برای عرضه در بازار مصرف داخلی مناسب است و از آنجا که متحمل فشار میشود و ممکن است به زعفران آسیب وارد کند، برای صادرات گزینه خوبی نخواهد بود.

طراحی بسته بندی زعفران

بسته بندی جعبه ای زعفران

نوع دیگری از بسته بندی زعفران، مدل جعبه ای است. طراحی این مدل هم بصورت جعبه مادر برای قرار دادن پاکت های مقوایی انجام میگیرد و هم در قالب پوششی برای ظروف شیشه ای و فلزی محسوب میشود. پیش از طراحی جعبه، ابعاد و جنس ظرف داخل آن بررسی میشود و جعبه بر اساس ویژگی های آن طراحی و چاپ میشود.

نمونه ظرف فلزی زعفران

ظروف بسته بندی زعفران

بطور کلی ظروف بسته بندی زعفران را می توانیم به سه دسته بسته بندی شیشه ای، بسته بندی فلزی و پلاستیکی تقسیم کنیم. انتخاب این بسته بندیها به بازار هدف، مقدار زعفران و نوع مخاطب بستگی دارد.

• ظروف فلزی

یکی از بهترین انتخاب ها برای ظرف نگه دارنده زعفران، ظروف فلزی هستند که زعفران را در برابر نور و فشار محافظت میکنند و در امر صادرات از آن استفاده میشود.مقاومت فلز در برابر ضربه و نفوذ نور و بو موجب شده تا این نوع ظروف محبوبیت خاصی در صادرات داشته باشد. قابلیت استفاده مجدد از قوطی های فلزی و بازیافت پذیری از جمله ویژگی های مثبت این متریال است.

ظروف فلزی زعفران در طرح های خاتم و اختصاصی موجود میباشند. در سالهای اخیر استفاده از طرح خاتم میان بازرگانی های زعفران ایرانی بسیار رواج پیدا کرده است. این ظروف در وزن های مختلف از نیم گرم تا 500 گرم در بازار موجود است.

طراحی بسته بندی فلزی زعفران بصورت اختصاصی میتواند در نمایش شخصیت برند بسیار تاثیرگذار باشد. ناگفته نماند طراحی این ظروف شامل هزینه های بالایی خواهد بود. گروه طراحان عرفان مفتخر به طراحی بسته بندی های لوکس و اختصاصی زعفران برای شرکت های شناخته شده و مطرح صادراتی ایرانی میباشد.

ظروف شیشه ای زعفران

• ظروف شیشه ای

ظروف شیشه ای نگهدارنده زعفران از جمله متریال های پرکابرد در صادرات میباشد که در سالهای اخیر مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است. از مزایای این ظروف، دیده شدن رشته های زعفران است که در افزایش فروش این ادویه گرانبها در بازار خارجی نقش مهمی ایفا میکند.

میتوان گفت ظروف شیشه ای بهترین گزینه برای بسته بندی زعفران و جلب نظر مشتریان است. تجربه چندین ساله در طراحی پکجینگ مواد­غذایی نشان میدهد مصرف کنندگان تمایل زیادی برای دیدن بخشی از محصولی که خریداری میکنند دارند، و این ضرورت در خرید ادویه گرانبهای زعفران در بازار خارجی دو چندان میشود.

ظروف شیشه ای زعفران در مدل های مختلف با درب های آلومینیومی، چوب پنبه و بامبو در بازار موجودند.

بطری های شیشه ای به دلیل نفوذ ناپذیری زعفران را در برابر رطوبت، بو و میکروب ها حفظ میکنند؛ قابل استفاده مجدد و بازگشت به چرخه طبیعت هستند که خود مزیت مهمی نسبت به دیگر انواع بسته بندی بشمار می آید. پیشنهاد ما استفاده از درب آلومینیومی جهت حفظ ماندگاری عطر زعفران در طولانی مدت است.

ظروف پلاستیکی بسته بندی زعفران

• ظروف پلاستیکی

از مرسوم ترین ظروف نگهدارنده زعفران، ظروف پلاستیکی میباشد که به دلیل تنوع در سایز و فرم طرفدار زیادی در بازار داخلی دارد. قیمت مناسب و اندازه های مختلف برای انواع وزن های زعفران از جمله موارد مثبت استفاده از این ظروف است.

ظروف پلاستیکی در اشکال گرد، مستطیل و استوانه ای که به گوهر، آذین و یا اطلس معروف میباشند جهت بسته بندی انواع زعفران نگین، پوشال و سرگل بکار میروند. استفاده از این نوع ظروف برای عرضه به بازار داخلی توصیه میشود.

طراحی بسته و ظرف زعفران

انواع بسته بندی زعفران

رنگ در طراحی بسته بندی زعفران

زعفران ایرانی از سالها پیش با پکجینگ قرمز رنگ خود شناخته میشود. استفاده از رنگ مناسب در پکجینگ موادغذایی تاثیر بسزایی در فروش آن دارد اما این الزاما بدین معنا نیست که در طراحی بسته حتما باید رنگ قرمز بکار برده شود!
بکارگیری رنگ های مختلف در بسته بندی ریشه در فرهنگ و سنت های هر جامعه دارد و از قانون خاصی پیروی نمیکند اما روانشناسی ثابت کرده هر رنگ مفهوم خاصی دارد و اگر در جای مناسب استفاده شود موجب افزایش علاقه مصرف کننده به خرید میشود.

با افزایش تمایل کشورهای اروپایی به خرید زعفران ایرانی، توجه به ذائقه بازار جهانی سبب شده تا در سالهای اخیر شاهد استفاده از رنگ های متنوع تری در بسته بندی زعفران باشیم. طراحان ما در گروه طراحان عرفان با الهام گیری از گل برگ های بنفش این طلای سرخ و ترکیب آن با شیوه چاپ طلاکوب تجربه مثبت و جدیدی در بازار صادرات زعفران برای شرکت های مطرح ایرانی رقم زده اند.

گواهینامه ها و قوانین صادرات زعفران

زعفران با ارزش ترین کالای صادراتی ایران است که در سالهای اخیر با در دست گرفتن بازار صادرات آن توسط کشورهایی از جمله اسپانیا و افغانستان، دستخوش ناملایماتی شده است.
اخذ گواهینامه ها و استانداردهای بین المللی از ملزومات صادرات زعفران است که طبق قوانین کشور مقصد متغیر خواهد بود.

استانداردهای ISO ، HACCP، FDA، گواهینامه حلال، و گواهینامه CERES اتحادیه اروپا مخصوص موادغذایی ارگانیک، از جمله مجوزهای مورد نیاز جهت صادرات زعفران به کشورهای دیگر میباشد.
تجارب ارزشمند ما در گروه طراحان عرفان محدود به طراحی و چاپ بسته بندی نمیشود و به اشتراک گذاشتن آن در زمینه صادرات و اخذ مجوزهای لازم جهت گمرک برگ زرینی بر افتخارات ما می افزاید.

همچنین تخصص 15 ساله ما در طراحی و چاپ  بسته بندی زعفران و همکاری دیرینه با شرکت های مطرح تولید و صادرات زعفران، موجب شده تا در امر مشاوره و برندینگ شرکت های نوپا در این حوزه تجارب ارزنده خود را در اختیار این عزیزان گذاریم.

ثبت اطلاعات صحیح در مورد برند از جمله مواردی است که پس از طراحی بسته بندی، توجه مشتریان را به خود جالب میکند:

تعبیه قسمتی برای اطلاعات روی بسته بندی،

ثبت نشان های استاندارد داخلی و بین المللی،

وزن دقیق محصول،

تاریخ تولید و انقضا از جمله الزاماتی است که باید روی بسته ها درج شوند.