طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی شامل ترکیبی از فرم، مواد، رنگ، تصویر و تایپوگرافی آمیخته با عناصر گرافیکی است که یک محصول را برای عرضه در بازار و بازاریابی آماده میکند. هدف اصلی بسته بندی بوجود آوردن ظرف نگه دارنده ای است که به منظور محافظت، حمل و نقل، توزیع، نگه داری ، شناسایی و ایجاد تمایز از محصولات مشابه دیگر در بازار استفاده میشود.
در نهایت، هدف از طراحی بسته بندی محقق کردن اهداف بازاریابی از طریق ایجاد ارتباطی متفاوت با مشتری و فروش بیشتر است.

امروزه ده ها هزار محصول مختلف قفسه های سوپر مارکت ها را پر کرده اند و فروشگاه های زنجیره ای، بازرگانی های بزرگ، فروشگاه های اختصاصی، حراجی ها و دنیای مجازی همگی محل بازاریابی خرده فروشی هستند که در آن محصولات به بازار عرضه شده و با طراحی بسته بندی خاص مصرف کنندگان را به خود جلب می کنند.
امکان انتخاب گسترده محصول توسط مشتری باعث ایجاد رقابت میان محصولات می شود که به نوبه خود نیاز به تمایز و برتری آنها را در بازار تقویت می کند.

در یک جامعه مصرف کننده ، محصولات و طراحی بسته بندی آنها به شکلی در هم تنیده می شوند که دیگر به عنوان اشیاء جداگانه از هم شناخته نمیشوند و برنامه ریزی ، اجرا ، قیمت گذاری ، نقل و انتقال، تخفیف گذاری، تبلیغات، خرید و فروش، توزیع، همه بخشی از فعالیت های مربوط به انتقال کالا از تولیدکننده به مصرف کننده است، طراحی بسته بندی نیز یکی از مؤلفه های این سِری پیچیده است.

طراحی بسته بندی جعبه مادر

اما چرا طراحی بسته بندی یک محصول حائز اهمیت است؟

اگر تولید کننده یک محصول هستید باید بدانید نحوه طراحی بسته بندی محصولتان به همان اندازه مهم است که خود محصول
دلایل اهمیت طراحی بسته شامل موارد زیر میباشد :

سهولت

آماده سازی و ارایه محصول
روش نگهداری
سهم بندی

طراحی بسته بندی بطری شیشه ای

تقسیم بندی

لیست واحدهای مصرف کننده
تهیه لیست واحدهای خرده فروشی و حمل و نقل

محافظت

مانع شکستن محصول میشود
جلوگیری از هدر رفتن (مانع از اتلاف رطوبت ، گازها ، نور ، طعم دهنده و رایحه)
از آلودگی ، دستکاری و سرقت جلوگیری میکند
ماندگاری را افزایش میدهد

ارتقاء محصول

توضیحات محصول
ترکیبات ویژگی ها و مزایای محصول
پیام های تبلیغاتی و تجاری

طراحی بسته بندی پاکت

اطلاعات

شناسایی محصول
طرز تهیه و استفاده محصول
اطلاعات غذایی و روش نگه داری
توصیه های ایمنی
اطلاعات تماس
دستورالعمل باز کردن محصول
مدیریت چرخه عمر محصول

جابجایی

حمل و نقل از کارخانه به فروشگاه
قرارگیری در قفسه های فروشگاه

کاهش ضایعات

امکان استفاده مجدد از بسته بندی محصول
سهولت در تقسیم و انبار محصولات
افزایش ماندگاری
کاهش انرژی مصرفی برای حمل و نقل

 

پیش از سفارش طراحی بسته بندی بهتر است پاسخ این سوال مهم را بدانید:

  • چه کالایی را می فروشید؟
  • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
  • این کالا را به چه طریق به مشتری عرضه میکنید؟

قطعا یافتن پاسخ این سوالات کار دشواری نیست! کافیست از خود بپرسید محصول شما چه ویژگی هایی دارد؟ آیا شکننده یا آسیب پذیر است؟ و برای حمل آن نیاز به بسته بندی محکم و با دوام دارید؟
و یا مخاطب شما کودکان هستند یا بانوان؟ بازار هدفتان نسل جوان هستند یا بزرگسالان…

و در آخر مشخص کنید عرضه محصولاتتان به چه صورت خواهد بود. قرار است محصول شما در سوپر مارکت ها و فروشگاه های محلی عرضه شود و یا در فروشگاه مجازی به فروش رسد…
از آنجایی که بسته بندی تاثیر مستقیم روی فروش محصولات شما دارد، لازم است این موارد را درنظر داشته باشید:

طراحی بسته بندی سلفون

طراحی بسته بندی

رنگ :
بعد از فرم و شکلِ کلی بسته مهم ترین فاکتور در طراحی رنگ میباشد، رنگ ها عامل اصلی جذب مصرف کننده به سمت بسته بندی میباشند. در طراحی بسته بندی رنگ جایگاه ویژه ای برای رساندن پیام محصول به مشتری دارد و طراح با علم به روانشناسی رنگ ها در بسته بندی برای هر محصول و به ویژه در طراحی بسته بندی مواد غذایی از رنگ ها استفاده میکند.

همانطور که احتمالا متوجه شده اید، رنگ عامل اصلی انگیزشی برای خرید محصول است. روانشناسان در باب اهمیت رنگ در طراحی مقالات بیشماری نوشته اند و برای هر رنگ ویژگی ها و مفاهیمی تعریف کرده اند که در بکاربردن آنها در طراحی بخصوص طراحی بسته بندی موادغذایی کمک شایانی به طراح میکند


مطالعه بیشتر: در مورد رنگ ها در طراحی بسته بندی بیشتر بدانید

طراحی بسته بندی پودر کیک

هویت:
بسته بندی یک محصول به منزله هویت آن میباشد و در طراحی آن باید دقت و ظرافت بکار برده شود، پیش از استفاده از محصول این بسته بندی است که مشتری را به سوی خود جلب میکند و اگر حرفه ای طراحی شده باشد میتواند برای همیشه در خاطر مصرف کننده حک شود به همین خاطر است که تولید کنندگان با تجربه یک بار برای همیشه طراحی پکجینگ محصولات خود را به متخصصین طراحی گرافیک مجرب میسپارند و سالها از یک بسته بندی برای محصولشان استفاده میکنند.

محافظت و در دسترس بودن:
شاید اولین تعریفی که از پکجینگ به چشم شما خورده باشد، وظیفه حفظ و نگه داری محصولِ داخل آن باشد، دومین فاکتور مهمی که در طراحی بسته مورد توجه قرار میگیرد، دسترسی سریع و آسان به محصول است. در طراحی بسته عوامل زیادی مورد توجه طراح قرار دارد از جمله در نظر گرفتن انتظارات واحد های مختلف از تولید تا مصرف. برای مثال راحتی در حمل و نقل و از کارخانه تا فروشگاه و سهولت جا به جایی از فروشگاه تا منزل برای مصرف کننده.

فرم و شکل مناسب:
شکل مناسب بسته بندی هم برای فروشنده و هم برای مصرف کننده میتواند جزء موارد ضروری باشد. متعارف ترین فرم بسته بندی مکعب میباشد که بدلیل جای گیری راحت محصولات کنار هم در قفسه فروشگاه ها طرفداران زیادی دارد.

طراحی بسته بندی بطری

تیم تخصصی طراحی گرافیک گروه طراحان عرفان با بیش از یک دهه سابقه درخشان در امر طراحی و چاپ بسته بندی با برگزاری جلسات مشاوره برای شما عزیزان در جهت ارایه هرچه بهتر خدمات همراه شماست.
از جمله خدمات ارایه شده در طراحی بسته بندی شرکت طراحان عرفان موارد زیر میباشند :

•  انواع بسته بندی زعفران
• طراحی سلفون حبوبات، ادویه جات و تنقلات
• طراحی لیبل مواد غذایی
• طراحی بسته کارتن مادر
• و بسته بندی های مقوایی

با توجه به اینکه مجموعه طراحان عرفان در زمینه ایده پردازی، طراحی و تولید بسته های مختلف صنایع غذایی و غیره بیش از سیزده سال سابقه حرفه ای دارد، مشخصا با ارایه راهکارها و مشاوره ارزشمند میتواند هزینه های آزمون و خطای طراحی و چاپ را به صفر برساند .

مشتریان وفادار ما از سرتاسر دنیا از جمله آلمان، کانادا، ویتنام، مالزی، عمان، امارات، آمریکا، سوئد، روسیه، ترکمنستان و… با اعتماد به سابقه و تجربه حرفه ای گروه ما در زمینه طراحی و چاپ بسته صنایع غذایی نه تنها از این خدمات بهره جسته اند، بلکه خدماتی فراتر که حاصل سالها تجربه میباشد از قبیل :

• قوانین مربوط به صادرات محصولات غذایی به تمام دنیا،
• اطلاع از تمامی استانداردهای لازم جهت درج در بسته بندی مواد غذایی،
• آشنایی کامل با انتخاب نوع بسته بندی محصولات غذایی جهت صادرات،
• تسلط کامل به خدمات چاپ و پس از چاپ و پس از چاپ جهت تولید یک بسته بندی شکیل و خاص،
• آشنایی کامل با نوع مخاطب و کشور مقصد برای امر صادرات
شامل حالشان میشود

تعرفه و قیمت طراحی بسته بندی

پیش از وارد شدن به این مبحث بهتر است بدانید یک بسته بندی حرفه ای برای محصولتان سرمایه گذاری است نه هزینه!
قیمت طراحی بسته بندی با توجه به نیاز شما و پس از برگزاری جلسات مشاوره و ارزیابی نیاز بازار و مصرف کننده و تخمین هزینه چاپ و طراحی بطور جداگانه براورد میشود.

برای دیدن نمونه کار های ما کلیک کنید.

طراحی بسته بندی