6 اصل طراحی بسته بندی که در فروش کالا موثرند

دسته بندی :

6 اصول بسته بندی موثر در فروش کالا چیست؟

خودتان را مطرح کنید و قوانین را در هم بشکنید!
با هم  6 اصل مهم را مرور میکنیم که تنها بخشی از اصولی هستند که شما را در بوجود آوردن یک طراحی بسته بندی اثرگذار برای ارتقای سطح فروش کالا یاری میکنند. پس از اینکه مشتری تصمیم به خرید گرفت و از میان لیست محصولات انتخاب خود را کرد، اولویت شما به عنوان یک طراح باید مبنی بر تجربه واقعی خریدار از یک محصول باشد.

طراحی بسته بندی توسط یک طراح باید از دید خریدار انجام بپذیرد اینکه او محصول را چگونه میبیند، چه فکری در مورد آن میکند و چه عکس العملی نشان میدهد. و میزان فروش محصول نشان دهنده این است که شما چقدر در کار خود موفق بوده اید.

برجسته باشید

چشمگیر بودن کالای شما در میان هزاران کالای مصرفی دیگر در قفسه های فروشگاه نیاز به عملکرد خاصی نسبت به دیگر برند ها دارد.پس تلاش کنید مرزها را در هم بشکنید و طرحی نو در اندازید!
اگر طراحی بسته بندی شما نتواند بطور موثر توجه مخاطب را جلب کند، شما هیچ وقت به پتانسیل واقعی فروشتان پی نخواهید برد.

اگر بسته بندی شما با کیفیت بالا باشد، میشود تضمین کرد که حتما از آن استقبال زیادی میشود.تقریبا تمام برندها به این مساله آگاهند اما چیزی که دیده میشود بیشتر یک بسته بندی معمولی است تا فوق العاده.
اگر همکاران طراح شما پیشنهاد ارایه طرح های پر زرق و برق و جلف را دادند، با آن مخالفت کنید زیرا راه های مناسب تر و سنجیده تری برای جلب نظر مخاطب وجود دارد

.به عنوان یک طراح به مسایلی چون بکار بردن رنگ ها، لبه ها، حاشیه ها و سمبل ها در طراحی بسته بندی دقت کنید تا بسته بندی شما از دور نیز برای مشتری قابل رویت و متمایز باشد.پس سعی کنید با ارایه کاری منحصر بفرد برجسته و از رقبا متمایز باشید.

ارایه صحیح اطلاعات مربوط به معرفی محصول

اصولا خریداران عجول مایلند هرچه سریع تر اطلاعات مربوط به محصول را ببینند و خرید خورد را انجام دهند. در طول طراحی بسته بندی یک محصول مواردی بطور خلاصه و طبقه بندی شده ذکر میشود که هر کدوم مربوط به یکی از ویزگی های کالاست. برخی طراحان تصور میکنند که این کار جز با تغییر فونت و سایز و نشانه میسر نمیباشد اما باید بگوییم این کار تنها باعث ایجاد ظاهری آشفته در بسته بندی میشود. نکته مهم این است که چشم ها تمایل دارند متن را از بالا به پایین و از چپ با راست بخوانند پس سعی کنید سلسله وار بودن مطالب را با توجه به میزان اهمیت آنها رعایت کنید.

رقابت کنید

اصولا تمام برند ها از متفاوت بودن خود با دیگر رقبا حرف میزنند. اما متاسفانه این تفاوت ها اصلا قابل دیدن نیست.اگر دو یا چند قلم محصول در قفسه فروشگاه ها شباهت زیادی به هم دارند سعی کنید با یک طراحی خاص بین محصولتان با دیگر محصولات تفاوت ایجاد کنید.محصولات در قفسه فروشگاه ها خود را به مشتری مینمایانند و فرض کنید یک فروشگاه در هم و به هم ریخته چطور میتواند این فرصت را از محصول شما برای دیده شدن بگیرد.پس یک بسته بندی با تفکر درست میتواند به دیده شدن محصول شما حتی در یک فروشگاه بهم ریخته به راحتی کمک کند.

هیچگاه به مشتری در مورد کیفیت و طعم محصول به مشتری ضمانت ندهید چون اطلاعاتی در مورد آن ندارید.

طراحی خلاق بسته بندی موادغذایی

مشتریان را همکار خود معرفی کنید

امروزه برند ها به خاطر خریدی که مشتریان میکنند آنها را مورد ستایش قرار میدهند که تاثیر این کار به اندازه تاثیر عملکرد خود محصول است و نتیجه آن رابطه ای بنام همکاری متقابل است. زمانی که بخشی از کار را به سلیقه و نظر مشتری در مورد غذا اختصاص میدهیم باعث ایجاد ارتباطی عمیق با مشتری میشود. در طراحی بسته بندی میتوانید داستان تاسیس شرکت را به اشتراک بگذارید و یا با رقیبانتان مزاح کنید اما فراموش نکنید کار شما تبدیل به یک تبلیغ دروغ و بازاریابی نباشد.

محصول را به گونه ای معرفی کنید که انگار مشتری چیزی در مورد آن نمیداند

متاسفانه بسیاری از تولید کنندگان تصور میکنند خریدار میتواند برای اطلاعات بیشتر از محصول به وبسایت شرکت مراجعه کند. بهترین کار این است که به فکر یک متن توضیحات کامل روی بسته بندی محصولتان باشید. برای مثال اگر چیپس کاساوا میفروشید درباره اینکه چرا این نوع چیپس در صدر چیپس های سبزیجات هست توضیح کوتاهی دهید. این توضیحات میتواند باعث ترغیب مشتریان به خرید شود.

به چگونگی قرار گرفتن کالا در قفسه مغازه ها فکر کنید

به عنوان یک طراح در طراحی بسته بندی، محیط فیزیکی فروشگاهی که محصول قرار است در آن قرار بگیرد را در نظر داشته باشید.برای مثال باید به درهای فریزری یخچالها که جلوی دیده شدن طرح محصولات را میگیرند توجه کنید. و یا انعکاس نور روی بسته بندی محصولتان و میزان دیده شدن آن را در نظر بگیرید که همه این موارد کار طراحی را تحت الشعاع قرار میدهد.

توجه به این فاکتور ها و بکار بردن آنها در طراحی بسته بندی برای رسیدن به موفقیت بسیار حیاتی است.