تثبیت هویت برند

دسته بندی :

هویت برند

قبلا در حوزه شرکتهای چند میلیون دلاری ،روش اجرای برند سازی توسط شرکت های خصوصی و کوچک پذیرفته می شد تا بدین وسیله خودشان را از رقبا تمیز دهند. این کار نیاز به زمان و بردباری دارد تا یک برند تأثیر گذار ایجاد شود هم در مرحله خلق اثر و هم در اجرا ، یک برند نمی تواند یک شبه خلق شود بلکه نیاز به برنامه، پشتیبانی و آراستگی دارد. اما اگر به طور تأثیر گذاری انجام شود، کار ارزش انرژی گذاشتن دارد.

به تعبیری ساده ، برند تصویری همگانی از یک شغل، محصول یا شخص است. یک شهرت است، یک آینده درخشان است زمانیکه به طور منسجم اجرا شود، یک برند انتظارات و احساسات مصرف کننده را شکل می دهد.
برند موفق هویت و معیار درجه ممتاز را مورد توجه قرار می دهد و روح موضوعی را که ارائه می دهد، مجسم می کند.
هدف مدیریت برند سازی، ایجاد پیامهای شفاف، جالب و منسجم است که به راحتی قابل فهم باشند. برند خوب پیامهایی را در بر می گیرد که بتواند با مخاطبان متعدد از قبیل مصرف کنندگان فعلی،  مشتریان بالقوه و افرادی که تصور غلط دارند ارتباط برقرار کند. در عین حال این پیام بایستی به روشی ساده و کوتاه منتقل شود.

خلق یک لوگو:

                                                                                

خلق لوگو

یک بخش حساس در مدیریت برند سازی خلق یک لوگوی قوی است اما مهم اینست که بخاطر داشته باشید لوگویتان برندتان نیست. این بخش بصری سمبل برند است و می تواند نقش بزرگی را در برقراری یک ارتباط احساسی با محصول ایفا کند. ادغام لوگو در تمام بخش های ارتباطی شرکت شامل: ارتباطات رسانه ای، بسته های خبر، بروشورها، تبلیغات، ویدئوها، برگه جزئیات برنامه، خبرنامه، وب سایت و رسانه اجتماعی، عنصری مهم در ساخت هویت برند است. انسجام در طراحی، دقت و هماهنگی در ایجاد قابلیت اعتماد ضروری هستند.
اصل اول در طراحی لوگو اینست که بایستی لوگو نیازی به توضیح نداشته باشد. لوگوهای تأثیر گذار نیازی به توضیح ندارند. نگاهی می اندازیم به برخی از موفق ترین برندهای دنیا: صدای بم  Nike و قوس های طلایی Mc Donalds ، حلقه های به هم وصل شده Olympics ، طاووس رنگارنگ NBC ، تقریبا غیر ممکن است کسی درباره Yahoo  فکر کند. Google با خط خطی های همیشه در حال تحولش، روزهای خاص را جشن می گیرد، Twitter با پرنده آبی ساده اش، هردو بسیار موفق بود ه اند تا آنجا که فرهنگ لغت آمریکا اکنون ” googling ” و “ Tweeting” را به حساب می آورد. برند هویت بصری قوی به این اتفاق کمک می کند..

مدل های هویت برند:
هویت برند

استخدام یک طراح گرافیست ونویسنده آسان است تا در خلق بخش های برند سازی حمایت کنند اما، اگر در ابتدا طرح خوبی تدبیر نشود، زمان قابل توجه، پول و انرژی به هدرخواهد رفت. اولین بخش با آنالیز Swot آغاز می شود . زمانیکه شما نقاط قوت، ضعف، فرصت ها  و ریسک های مربوط به یک شرکت را ارزیابی می کنید، صداقت داشتن بسیار سخت است. افزایش موفقیت ها و نادیده گرفتن محدودیت ها باعث شکست پروژه خواهند شد.
یک بررسی کامل درباره شرکت بایستی آنچه را که شرکت به انجام می رساند در برداشته باشد، چگونه محصولات و سرویسها ارسال می شوند، چرا آن وجود دارد و چه چیز آن را از دیگر رقبا متمایز می کند. همچنین هدف از حضور را در نظر بگیرید، چه چیز نگرانی اصلی آنهاست و چگونه شرکت می تواند کمک کند. دقت کنید که به سرعت یک ایده را به خاطر بی معنی بودن آن در طول مرحله اندیشه گشایی رد نکنید.
زمانی که لیست می تواند به سه ایده برتر محدود شود، یک گروه متمرکز از پنج تا ده نفر بایستی گرد آوری شود تا واکنش ها، تعابیر، سوء تعبیرها، معانی ضمنی، احساسات و عقاید کلی را بسنجید یک گروه متمرکز مجزا از پرسنل و اعضای هیئت مدیره، مشتریان معمول، بایستی همچنین گردآوری شود باز برخوردهای منفی در مورد محصول و سرویسها بایستی رسیدگی شوند در حالیکه استراتژی برند سازی در حال پیشرفت است. فهرستی از دیدگاه های رایج عموم تهیه کنید سپس نگاهی منتقدانه به آن بیاندازید و ببینید چگونه این باورها می توانند دوباره تغییر موقعیت یابند. به عنوان مثال محصولی که قدیمی تلقی می شود می تواند دوباره به شکلی مرسوم و همیشگی بسته بندی شود. حداقل بایستی نظرات گروه متمرکز، عبارت موقعیت برند سازی نهایی را مدیریت کند. به طور نمونه این عبارت توصیفی در یک یا دو پاراگراف بایستی معرفی شرکت و اینکه چه چیز به صورت انحصاری ارائه می دهد را در بر داشته باشد.
از این جملات، قسمت های کامل را گلچین کنید تا در هر زمان که شخصی در مورد شرکت صحبت می کند یا می نویسد بتواند آن را ضمیمه کند.

ساختن یک استراتژی برای برند:

در زمان ساخت استراتژی برای برند بازخورد منفی در مورد محصول و خدماتش باید در نظر گرفته شود، یک لیست از ادراک عمومی تهیه کنید، به اعتقادات و نظرات قابل تغییر نگاه انتقادی داشته باشید برای مثال محصولی  که به عنوان محصول منسوخ شناخته میشود میتواند به عنوان محصولی سنتی و بی انتها دوباره بسته بندی شود.
عناصر بصری و لفظی بایستی خصوصیت برجسته و ارزش برند را منعکس کنند، و همچنین با علاقه و سبک زندگی مخاطبان مورد نظر مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال اگر یک شرکت تخته موج سواری بخواهد یک مخاطب ورزشکار و جوان را جذب کند، پیام ها، فونت ها و تصاویر بایستی سرزنده و بیرونی باشند. برعکس یک شرکت پس انداز بازنشستگان نیاز به طراحی یک برندملایم تر دارد تا تصویری از اعتماد را مجسم کند.

بکار گیری تگ لاین:

استفاده از تگ لاین

یک تگ لاین همچنین باید به منظور تعریف شرکت به مخاطبانش شکل بگیرد. هنگامیکه مشتریان یک تگ لاین را می شنوند، آنها بایستی به سرعت به شرکت مربوطه اش فکر کنند. به عنوان مثال، هنگامیکه شخصی می گوید” شادترین مکان برروی زمین” اولین گمان دیزنی لند(Disney land ) است . شرکتهای بزرگ دیگر با این تاکتیک فوق العاده موفق هستند، مانند ام اند ام  M&M)  در دهانتان ذوب می شود، نه در دستانتان، و ..
نکته اینست که تگ لاین ساده باشد و به راحتی به خاطر آورده شود. هنرمندانه بودن یا شوخی طبعی تنها در صورتی توصیه می شود که پیام را پیچیده نکند. همچنین لازم است کوتاه باقی بماند چون تگ لاین به طور معمول در طراحی لوگو  و همچنین کنار تمام قیمتها به کار برده می شود.
هنگامی که برند اجرا شد، ضروری است هرکس که با کار آشنا می شود بتواند پیام ها را روشن بیان کند. هر شخصی که از طرف شرکت نمایندگی دارد سفیر یک برند است، از CEO تا مدیر فروش ها، تا متصدی پذیرش آن را در بر می گیرند.