از سیر تا پیاز تولید محتوا

دسته بندی :

تولید محتوا، ضرورت یا انتخاب؟

تولید محتوا کلیدی‌ترین بخش از بازاریابی محتوا است. تمامی سایت‌های برتر مانند دیجی کالا، تبیان و غیره با تولید محتوای ناب و غیرتکراری موفقیت رسیدند. پس برای ارتقای موقعیت بازاریابی اینترنتی شرکت خود، باید یک استراتژی درست تعیین کنیم و تولید محتوای منظم و مداوم داشته باشیم.
محتوا به منظور معرفی شرکت، خدمات و محصولات تولید می‌شود و در صورتی­ که محتوای تولیدی ما بتواند پاسخ سؤالات مخاطبان ما را بدهد، ما موفق شده‌ایم.

در واقع تولید محتوا مجموعه ای از مقالات وبلاگی، تصاویر و ویدئوهای است که ما در سایت خود درج می‌کنیم تا علاوه بر دادن اطلاعات جامع و جدید به مخاطب، تاثیر مستقیم و به سزایی در دیده شدن صفحات وب سایت در موتور جستجوی گوگل داشته باشیم. تولید محتوایی با کیفیت تلقی می‌شود که کپی نباشد، مفاهیم را به خوبی و سادگی منتقل کند، از اصول سئو پیروی کند و نهایتا کاربران بیشتری را به سایت شما جذب کند.

استراتژی تولید محتوا

اهداف اصلی تولید محتوا چیست؟

 • آموزش در زمینه‌های تخصصی و کاربردی
 • اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مخاطبان
 • کمک به بهتر دیده شدن وبسایت در جستجوی گوگل

محتوا در 4 قالب کلی و فرمت‌های بسیار زیادی قابل تولید است:

 • تولید محتوای متنی
 • تولید محتوای گرافیکی و تصویری
 • تولید محتوای ویدئویی
 • تولید محتوای صوتی

 

تولید محتوا متنی

یکی از پرکاربردترین انواع محتوا است که برای انتقال ارزش به کاربر مناسب است و مهم‌ترین هدف تولید محتوای متنی، سئو (بهینه‌سازی محتوای بخش‌های مختلف وب سایت برای موتورهای جستجو) می‌باشد.
چگالی کلمات کلیدی، عنوان‌ نویسی جذاب، روان بودن متن و خرج کردن متناسب کلمات کلیدی در پاراگراف‌ها از اصول ابتدایی تولید محتوای متنی است.
تولید محتوای متنی صرفا به منزله نوشتن یک پست وبلاگی نیست جذاب نیست! مهم ترین هدف تولید محتوا جذب ورودی به وب سایت از طریق جستجوی گوگل است و دقیقا به همین دلیل است که نوشتن محتوای کاربردی و هدفمند را باید به کارشناسان تولید محتوا سپرد. تعیین کلمات کلیدی مناسب هر کسب و کار و برنامه ریزی برای استراتژی صحیح محتوا نویسی مهم ترین گام در تولید محتواست.

برای تولید محتوای متنی 4 گام وجود دارد:

 تولید محتوا وب سایت

در این مرحله باید محتوای اولیه تما صفحات وب سایت را به صورت استاندارد و با لحن مناسب مخاطبان بروز‌رسانی کرد که خود شامل صفحات اصلی:

 • درباره‌ی ما
  که در این قسمت می‌توان از شیوه داستان‌سرایی یا story telling استفاده کرد.

*شیوه داستان‌سرایی یا  story telling به این صورت است که نویسندگان بازاریابی اغلب با یک داستان که مورد علاقه مخاطبان است آن‌ها را جذب و بعد سر فرصت و در همین داستان به تبلیغ آنچه مورد نظرشان است می‌پردازند و همین موضوع آن‌ها را به شدت موفق کرده است. داستان‌سرایی یا استوری تلینگ وقتی با بازاریابی می‌آید بسیار انعطاف‌پذیر می‌شود.

 • تماس با ما
 • قوانین و مقررات
 • محصولات و خدمات

 تولید محتوا پست وبلاگ

پس از تعیین کلمات کلیدی، پست های وبلاگ باید به­گونه ای نوشته شوند که به سایت کمک کنند در موتورهای جستجو مانند گوگل در صدر نتایج جستجو دیده شویم تا بعد بتوانیم خدمات خود را معرفی کنیم (تولید محتوای سئو محور).

 تولید مقالات تألیفی

در این مرحله باید به مخاطبان خاص خود اطلاعاتی را بدهیم که مخصوص ما باشد. باید از مقالات متعددی استفاده کنیم که علاوه بر داشتن چندین رفرنس معتبر شامل تجربیات و دستاوردهای خودمان هم باشد.

استانداردهای سئو در این مقالات عبارتند از:

 • تعیین استراتژی تولید محتوا: آیا محتوای تولیدی توسط ما توانایی و قابلیت این را دارد که توجه مخاطبان را به خود جلب نماید؟ به عبارتی باید سعی در تولید محتوای باکیفیت نماییم.
 • تازگی و بکر بودن محتوا: این موضوع برای موتورهای جستجوگر از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت کپی بودن محتوا، موتورهای جستجو علاوه بر تنزل رتبه‌بندی شما در مواردی وب سایت شما را جزء بلک لیست قرار خواهند داد.
 • تنوع در نوع محتوای متنی و یا به اصطلاح گوگل vertical search: به این معنا که گوگل برای محتوای غیر از محتوای متنی هم (تصویرسازی، پوستر، آمار و ارقام، نمودارهای منطقی و…) ارزش بخصوصی قائل می‌شود که به این امر vertical search می‌گویند.
 • چگونه از کلمات کلیدی مورد نظر در متن استفاده کنیم؟ در این مرحله ابتدا باید نیاز کاربران را شناسایی کنیم و بتوانیم ذهن مخاطبان خود را پیش‌بینی کرده و کلمات و موضوعات قابل سرچ آن‌ها را شناسایی کنیم.
 • تعداد کلمات مناسب برای یک محتوای اثربخش در سئو: تعداد کلمات مقاله ای که قرار است بنویسیم بر اساس استراتژی اولیه محتوایی تعیین میشود و بستگی زیادی به قدرت سایت و آنالیز رقبا دارد، از نظر گوگل، محتوایی که دارای بیش از 2000 کلمه تولید شده باشد، نیاز بیشتری از مخاطبان را برطرف می‌کند. همچنین کاربران زمان بیشتری را در آن صفحه سپری خواهند کرد.

نکات مهم در ارائه محتواهای بیش از 2000 کلمه عبارتند از:

 • زیر تیترهای شفاف، شماره‌گذاری برخی مطالب، نوشتن عبارات در قالب بولت پوینت، ارائه جدول، بُلد کردن و رنگی نمودن برخی کلمات موارد فوق
 • لینک کردن عباراتی در سراسر متن: یکی دیگر از مواردی که باعث جذاب شدن بیشتر مقالات در نظر خوانندگان و همچنین ارزشمندی بیشتر برای سئو شما در گوگل می‌شود این است که وقتی محتوایی را تولید می‌کنیم کلمات، عبارات و جملاتی را به سایر مقالاتی که تولید و یا در وب‌سایتمان است لینک کنیم که البته طبق اصول سئو و لینک سازی انجام میشود.

 تولید رپورتاژ آگهی

در این گام ما باید محتوای خود را در وب‌سایت‌های پربازدید منتشر کرده تا بتوانیم سئوی خارجی وب‌سایت خود را تقویت کنیم.

 

تولید محتوای گرافیکی

چند دلیل برای تولید محتوای گرافیکی وجود دارد:

 • عدم حوصله برخی از مخاطبان برای خواندن متون طولانی
 • صرفه‌جویی در وقت
 • اثربخشی بیشتر این محتوا با توجه به محصول و نیاز مخاطبان

تولید محتوای صوتی

امروزه زمان زیادی از انسان‌ها در خودروی شخصی یا وسایل نقلیه عمومی سپری می‌شود که معمولا در این تایم شرایط مطالعه محتوای متنی نیست و ترجیح می‌دهند که یک فایل آموزنده صوتی گوش دهند. منظور از محتوای صوتی همان پادکست می‌باشد.

تولید محتوای تصویری


مثل تیزر و موشن گرافیک که علاوه بر قدرت انتقال بالای مفاهیم، در سئو سایت شما نیز مؤثر است.
خدمات گروه طراحان عرفان تنها به طراحی گرافیک ختم نمیشود!
مدیریت شبکه های اجتماعی و تولید محتوای سئو محور به موازات طراحی سایت از دیگر خدمات ارزنده تیم تخصصی آی تی در گروه عرفان میباشد. کارشناسان تولید محتوا با برگزاری جلسات مشاوره و آنالیز رقبا، مدیریت محتوای تخصصی حوزه کسب و کار شمارا در بستر وب و متناسب شبکه های مختلف اجتماعی به بهترین نحو بر عهده خواهند داشت.