کاهش اسراف مواد غذایی با بسته بندی مناسب

دسته بندی :

بررسی ها مشخص کرده تنفر مصرف کننده ها از اسراف بسیار گسترده است!

موسسه لیکوی گلاید نتیجه یک بررسی را اعلام کرده است که به وضوح نفرت شدید مصرف کننده ها را اتلاف محصول و تلاش شدید برخی از آنها برای استفاده از چند قطره آخر هر چیز از اقلام غذایی مثل روغن ها و سس مایونز گرفته تا اقلام زیبایی و بهداشتی مثل خمیر دندان و شامپو ها را نشان میدهد. مصرف کننده ها به حدی از اسراف متنفرند که حتی راضی به تغییر مارک و رفتن به سراغ بسته بندی هایی هستند که به آنها اجازه میدهد به راحتی محصولات را تا آخر بررسی کنند.

لیکوی گلاید طی یک بررسی از بیش ازهزار نفر مصرف کننده ی شرکت کننده در نظر سنجی درباره نگرش و عادت های آنها در زمینه بسته بندی، استفاده، اسراف کردن و دسترسی به کالاهای مصرفی چسبناک پرسید. برای پیش بردن بررسی، لیکوی گلاید سوالاتی پرسید که بر آگاهی و نگرش راجع به اسراف کاری مصرف کننده متمرکز شده بود. نتایج، از عمق نفرت مردم به اسراف کالاهای مصرفی، دلایلی برای اینکه چرا آنها از اسراف محصولات متنفرند و معلوم کردن این که دقیقا چطور  تا آخرین قطره استفاده میکنند خبر داد.

نواحی روشن بررسی :

مصرف کنندگان از اسراف متنفرند. زمانی که گفته شد متوسط افراد چقدرشامپو، نرم کننده، مایونز، مواد شوینده ، خمیر دندان وبدن شویه دور می اندازند، 89 درصد از آنهایی که بررسی شدند پاسخ دادند عقیده دارند که این کار اسراف عظیمی است و 85 درصد گفتند که متنفرند از این که به همه مقدار آنچه که بابت آن پول می پردازند نمی رسند.در حالی که57 درصد پاسخ دهندگان عقیده دارند که تولید کنندگان آنها را می پیچانند، تقریبا دو سوم 60 درصد می گویند چیزی که آنهارا آزار می دهد غالبا اسراف پول است.

بسته بندی بهینه

آنها بیشتر از رفتن به دندانپزشک یا انجام کارهای خانگی از اسراف متنفرند . وقتی از آنها خواسته می شود که نفرت خود از فعالیت های خاص را بر اساس مقیاس از یک تا ده رده بندی کنند ، اسراف محصولات مصرفی (میانگین : 4.8 درصد) رفتن به مطب دندانپزشک (4.3 درصد) و انجام کارهای خانگی (4.2 درصد)و پرداخت مالیات( 4.8 درصد) در رده بندی ظاهر می شوند. منتظر تعمیرکار بودن با میانگین رده بندی 5.7 در بالای لیست قرار گرفت .

این موضوع البته فقط درباره اتلاف پول نیست، درباره اصل موضوع و اثر زیست محیطی نیز هست. دلیل اصلی که چرا مردم از اسراف کالاهای مصرفی متنفرند اسراف پول است 60 درصد از پاسخ دهندگان . وقتی که پرسیده شد سالانه چقدر پول به خاطر این که نمی توانند تا آخرین قطره محصول استفاده کنند اسراف می کنند، 60درصد تخمین زدند که 50 دلار یا به ارزش بیش از آن هر ساله هدر داده اند. علاوه بر نگرانی های مربوط به پول ، 20 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که اصل موضوع این است که به اندازه آنچه که برای آن پول داده اند باید عایدشان شود و 16 درصد نگرانی های زیست محیطی را بیان کردند.

مصرف کننده ها تصمیم گرفته اند تا آخرین قطره استفاده کنند. مردم از اسراف کالاهای مصرفی به قدری متنفرند که تقریبا 40 درصد پاسخ دهنگان می گویند که تا زمانی که تا آخرین قطره استفاده نکنند بسته بندی را دور نمی اندازند. بیش از 60 درصد بیشتر از چند دقیقه برای فشردن و چلاندن آخرین قطره محصول وقت صرف کردند. بیش از دو سوم (69 درصد) زمانی که هنوز مقدار کمی از بسته قبلی وجود داشت نسبت به باز کردن بسته جدید مردد بودند.

آنها بعضی به فوت و فن های باور نکردنی را برای استفاده کامل از محصول آزمودند. تقریبا همه پاسخ دهندگان حداقل از یک روش مخصوص برای استفاده تا قطره آخر را استفاده کرده بودند، از بطری های ذخیره ساز وارونه گرفته (84 درصد) تا افزودن آب (68 درصد )، بریدن ظروف (61 درصد ) ، استفاده از قاشقک (40 درصد) و استفاده از نیروی گریز از مرکز (19 درصد). تعدادی از مصرف کنندگان بسیار متعصب به خریدن ابزار مخصوص برای این کار اقرار کردند(11 درصد). بیشتر از 50 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که فوت و فن های خودشان را دارند . وقتی که از دیوانه وار ترین راه برای استفاده کامل از آخرین قطره محصول پرسیده شد، پاسخ دهندگان به شکستن، حرارت دادن، فشار دادن ، لیسیدن، مکیدن و ضربه زدن برای استفاده از آخرین قطره های با ارزش اقرار کردند.

“مصرف کننده ها به حدی از اسراف متنفرند که حتی راضی به تغییر مارک و رفتن به سراغ بسته بندی هایی هستند که به آنها اجازه میدهد به راحتی محصولات را تا آخر استفاده کنند.”

رسیدن به چند قطره آخر می تواند هزینه دار شود . تقریبا 60 درصد پاسخ دهندگان به درست کردن یک درد سر و خرابکاری اقرار کردند. 31 درصد گفتند که محصول رویشان پاشیده شده است 18 درصد دیگر به باز شدن در بسته با صدای ترکیدن اقرار کردند. 13 درصد دیگر به خاطر جان کندن برای استفاده تا آخرین قطره به خودشان آسیب رسانده اند.

محصولات هدر رفته ارزش تلاش کردن را دارند.27 درصد افراد (182 تا 655) برای بدست آوردن موادی که دور ریخته می شود مجبور به کار بردن تلاش هستند.

در حالی که این عمل در مورد شامپو عصبانی کننده است، خمیر دندان و لوسیون بدتر هستند. زمانی که خواسته شد تا به نارضایتی بر لیست خاصی از محصولات مصرفی چسبناک اشاره کنند ، پاسخ دهندگان اشاره کردند که خمیر دندان و بدن شویه با میانگین 8.5 بر پایه یک مقیاس 10 امتیازه  آزار دهنده ترین بودند.

مصرف کننده ها خواستار یک راه حل شدند. قریب به اتفاق اکثریت پاسخ دهندگان گفتند که راضی بودند تا بسته بندی جدیدی را آزمایش کنند که آنها را قادر می سازد تا محصول را به راحتی تا آخر استفاده کنند(خمیر دندان 93 درصد، شامپو 89 درصد، بدن شویه 88 درصد مواد شوینده 87 درصد، نرم کننده 85 درصد و مایونز 80 درصد). بررسی همچنین اطلاعات جالبی درباره وفاداری به برند را آشکار کرد . اکثر پاسخ دهندگان راضی هستند که مارک را به بسته بندی کاراکتر ترجیح هند(بدن شویه 74 درصد، خمیر دندان 71 درصد ، مواد شوینده 69 درصد ، شامپوو 68 درصد، نرم کننده 67 درصد ، و مایونز 60 درصد).

ما می دانیم که مصرف کننده ها از اسراف متنفرند و به وضوح نیاز به راه حل های طراحی بسته بندی بهتر را بیان می کنند. این مساله ای است که ما آن را جدی می گیریم ، دیواسمیت مدیر موسسه لیکوی گلاید گفت: تکنولوژی پوشش های نچسب درون بسته بندی می تواند بر حسب نیاز تغییر یابد تا بتواند به سر خوردن راحت هر مایع چسبناک در سراسر سطوح بسته بندی خود کمک کند. پوشش مناسب به زودی به یک استاندارد صنعتی تبدیل می شود و دنیا را با کاهش قابل ملاحظه در اتلاف مصرف کننده ها تغییر می دهد .

منبع : نشریه صنعت چاپ

طراحی بسته بندی