نقش بسته بندی زعفران در صادرات

دسته بندی :

همانطور که میدانیم طراحی بسته بندی یک محصول از اهمیت زیادی در دیده شدن آن و جذب مشتری برخوردار است. بسته بندی مانند پلی میان تولید کننده و مصرف کننده عمل میکند و نقش مهمی در تصمیم گیری مشتری برای خرید دارد. در مقالات پیشین نیز اشاره کردیم که 70 درصد خریداران در زمان خرید  تصمیم به انتخاب محصول میگیرند در نتیجه یک بسته بندی جذاب با انتخاب رنگ و طرح مناسب میتواند گوی سبقت را از دیگر رقیبان برباید.
زعفران یکی از محصولات با ارزش در ایران است که در بسته بندی آن باید نهایت خلاقیت و ظرافت رعایت شود. بسته بندی زعفران باید به گونه ای طراحی شود که ضمن حفظ رنگ و عطر محصول، برای مشتری در نگاه اول جذابیت داشته باشد.

 بسته بندی زعفران خاوران

بسته بندی زعفران چه مزایایی دارد؟

بسته زعفران علاوه بر جلب نظر مشتری نقش محافظ از زعفران را نیز دارد. زعفران در هنگام حمل و نقل، توزیع و انتقال به قفسه های فروشگاه باید در برابر ضربه، دما و رطوبت محافظت شود. یک پکجینگ استاندارد باعث حفظ خواص و ویژگی های ماده غذایی میشود. امروزه بسته ها با رنگ، جنس و شکل محصول همخوانی دارند که این تناسب باعث ایجاد ارتباط موثر با مشتری میشود. متخصصین طراحی بسته بندی و طراحان گرافیک تلاش میکنند همگام با نیاز روز مشتریان بهترین طرح ها را ارایه دهند.

عوامل موثر در بسته بندی

هر مشتری سلیقه و علاقه متفاوتی دارد که توجه به آن کاری دشوار است اما عواملی که در پکجینگ و خرید مشتری نقش مهمی دارند یکتا هستند و عبارتند از :

–  نشان استاندارد

–  برچسب اطلاعاتی روی بسته

–  وزن

–  نوع  و جنس بسته

–  اطلاعات در مورد روش پکجینگ و گنجایش ظرف بسته

پژوهش های انجام شده روی مصرف کنندگان زعفران در ایران نشان میدهد آنها به مواردی مانند :

1-اطلاعات غذایی روی بسته

2-درج نمادهای استاندارد محصول

3-استاندارد بین المللی

4-موارد بهداشتی

5-نام تجاری یا برند

6-شکل و طرح بسته

7- و کیفیت بسته اهمیت میدهند

شکل و طرح بسته بندی

هر محصول شکل های متفاوتی در پکجینگ در بازار دارد اما بطور کلی پکجینگ به دو صورت میباشد:

بسته بندی درونی و بیرونی. هر محصول نهایتا در بسته بیرونی قرار میگیرد که نقش بسیار مهمی در فروش محصول دارد. یک بسته خلاقانه هم به حفظ و نگه داری محصول کمک میکند و هم درصد فروش را بالا میبرد. یک پکجینگ هوشمندانه در خریدار ایجاد احساس آرامش میکند بنابراین طراحان باید به تسهیل در باز و بسته کردن ظروف بسته و سایز بسته در هنگام طراحی توجه کنند.

رنگ در بسته بندی

رنگ ها در پکجینگ نقش مهمی را ایفا میکنند. رنگ از نظر روانشناسی تاثیر بسزایی روی مخاطب میگذارد و در فرهنگ های مختلف معانی متفاوتی دارد. از دید زیبایی شناسی نیز مشتریان مجذوب بسته بندی هایی با طرح ها و نقوش متنوع میشوند. رنگ بسته بندی باید با توجه به نوع محصول و آداب و سنن و فرهنگ هر جامعه ای انتخاب شود. برای مثال بسته زعفران با الهام گیری از گل زعفران اغلب در رنگ های قرمز و بنفش تولید میشود البته این رنگ ها باید با طرح لوگو همخوانی داشته باشد.

جنس بسته بندی زعفران

پکجینگ، بسته به نوع محصول جنس متفاوتی اعم از شیشه، فلز، پلاستیک، کاغذ،سلفون، پلی اتیلن و… دارند.
زعفران به دلیل مراقبت های خاصی که نیاز دارد باید در بسته ای قرار بگیرد که خاصیت، رنگ و عطر آن حفظ شود. بسته بندی زعفران غالبا در سه نوع پاکتی، خاتم و ظروف کریستال انجام میگیرد. از میان انواع مختلف بسته زعفران، ظروف شیشه ای و پلی اتیلن بیشتر کیفیت زعفران را حفظ میکنند.

بسته بندی پلی کریستال زعفران

بسته بندی صادراتی زعفران

عواملی که باعث موفقیت یک محصول در صادرات میشود منطبق بودن بسته صادراتی با استاندارد های کشور وارد کننده میباشد. پکجینگ یک محصول صادراتی انتقال دهنده  پیام مناسب از تولید کننده به مصرف کننده جهانی است که باعث ایجاد انگیزه، علاقه، آگاهی و متقاعد شدن خریدار برای خرید محصول میشود.
این نشان دهنده اهمیت شناخت صحیح از بازار های جهانی و سلیقه متفاوت خریداران در تعیین سیاستهای فروش و طراحی و پکجینگ میباشد.
نکته مهم بعدی نوع مواد بسته بندی در صادرات است. بسته  باید به نوعی باشد که محصول در حمل و نقل و شرایط خاص آسیب نبیند. برای مثال در بستن زعفران صادراتی باید از قرار دادن زعفران در ظروف پلاستیکی خودداری شود زیرا در مدت کوتاهی از مرغوبیت آن کاسته میشود. امروزه همچنین لازم است موارد زیست محیطی نیز مد نظر قرار گرفته شود. باتوجه به آلودگی زیستی توسط پلاستیک ها توصیه میکنیم از مواد تجدید پذیر و دوستار محیط زیست استفاده کنید. شرکت های بسته بندی زعفران میتواندد در کنار تولید ظروف پکجینگ حمایت خود را از طبیعت و محیط زیست نیز اعلام کنند.