اهمیت بسته بندی مواد غذایی

دسته بندی :

وقتی به راهروهای فروشگاه های موادغذایی سری بزنیم متوجه میشویم که صنعت بسته بندی تا کجا پیشرفت کرده است.
مصرف کنندگان امروزی از انتخاب های نوآورانه ای که از بسته بندی سازگار با محیط زیست تا طرح هایی که در روند تهیه مواد غذایی موثرند استقبال میکنند. توجه بسیاری به انتخاب ظروف مناسب برای بسته بندی شده است که این برای تولید کنندگان یک تصمیم استراتژیک است.

اهمیت بسته بندی محصولات

متغیرهای زیر باید هنگام انتخاب طراحی ظروف در نظر گرفته شوند:

1- حفاظت در مقابل آسیب یا آلودگی توسط میکرو ارگانیسم ها، هوا، رطوبت و سموم

محصولات باید در برابر حمل و نقل خشن و هرگونه دستکاری برای اطمینان حاصل کردن از اینکه هرگونه نیاز فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی را برآورده میسازد، ایمن باشند.

2- جلوگیری از ریختن یا نشت محصول

بسته ها باید محکم مهر و موم شوند و برای اطمینان از اینکه محصول در تمام مراحل توزیع تا رسیدن به دست مشتری سالم باقی میماند، انعطاف پذیر باشد.

3- شناسایی و برچسب گذاری محصول

مواد مغذی، مواد تشکیل دهنده و تاریخ فروش نه تنها برای مصرف کننده بلکه برای فروشگاه های مواد غذایی هم اهمیت دارد. بارکد برای اطلاع از موجودی و فروش به فروشگاه ها کمک می کند.

4-بازاریابی محصول برای مشتری

بی عیب و نقص بودن محصول بسیار مهم است اما بازاریابی نیز به همان اندازه اهمیت دارد. علاوه بر نگه داری و محافظت از محصول، بسته  باید حرفی برای مشتری داشته باشد و به سرعت به فروش ختم شود. از آنجا که بسته بندی چنین نقش مهمی در حفظ و بازاریابی یک محصول دارد، بسیاری از شرکت ها به دنبال خدمات پکجینگ قراردادی هستند تا به آنها کمک کند تا بهترین بسته بندی موجود را به دست آورند.

مزایای همکاری سازنده عبارتند از هزینه، سرعت، کیفیت و نوآوری

هزینه:

هزینه های تجهیزات و امکانات می تواند بسیار زیاد باشد.از طریق استفاده از سرویس قرارداد بسته بندی هزینه های راه اندازی به طور قابل توجهی کاهش می یابد در حالیکه هزینه های انرژی و نیروی کار نیز پایین نگه داشته می شود.

سرعت:

خدمات بسته بندی میتواند به طور چشمگیری زمان رساندن بسته به بازار را کاهش دهد و  می تواند اطمینان کافی برای تضمین کیفیت و تأیید صحت داشته باشد.
تجهیزات پیشرفته ای مانند دستگاه های مدرن حرکتی، مونتاژ سازگار و با سرعت بالا را انجام می دهند و به طور همزمان بدون وقفه به چندین فرآیند اعمال می کنند.

کیفیت و نوآوری:

بازار امروز انتخاب های بیشماری درپاسخ به نیاز بسته بندی و برچسب گذاری ارایه میدهد. تولید کنندگان تضمین تمام ملاحظات و الزامات مواد غذایی را برعهده دارند و ارزش بیشتری با کمک به توسعه محصول اضافه می شود. پیشنهادات می تواند در رابطه با مواد آلاینده، مواد اولیه، فرایندها و بسته بندی انجام شود
همانطور که خطوط تولید همچنان گسترش می یابد، بسیاری از تولید کنندگان با نیاز مداوم به تکامل محصولات خود روبرو هستند.
با تکیه بر بسته بندی های قراردادی، آنها می توانند انعطاف پذیر باقی بمانند و سریعتر به تغییرات در بازار پاسخ دهند.