حفظ خواص زعفران با راهکارهای ساده

دسته بندی :

زعفران باارزشترین ادویه جهان و مهم ترین کالای صادراتی ایران است. خواص زعفران تنها به استفاده از آن در پخت و پز و افزودن عطر و طعم به غذا محدود نمیشود و امروزه زعفران صادراتی مرغوب بیشتر از پیش مورد توجه کشورهای اروپایی و آسیایی جهت مصارف دارویی و آرایشی قرار گرفته است.

هدف ما حفظ خواص و فواید این ادویه با ارزش در دراز مدت و پروسه صادرات است پس،

با در نظر گرفتن این موارد، صادرات زعفران نیازمند رعایت نکات و ریزه کاری هاییست که حساسیت مارا در طراحی بسته بندی زعفران دوچندان کرده است:

زعفران را خشک کنید:

ادویه زعفران بالاترین ماندگاری را نسبت به دیگر انواع زعفران دارد پس خرید زعفران فله در حجم زیاد تصمیم به جایی برای صادرکنندگان ایرانیست. اما اگر رشته های زعفران خریداری شده تازه هستند اولین گام برای نگه داری و حفظ خواص زعفران خشک کردن رشته هاست. پروسه خشک کردن زعفران بسیار ساده است: در روش سنتی کافیست رشته های زعفران را میان دو ورق کاغذ قرار دهید و در یک مکان خشک و گرم به مدت یک هفته نگه دارید.

از ظروف مناسب بسته بندی زعفران استفاده کنید:

برای حفظ ماندگاری و خواص زعفران باید در ظروف بسته بندی غیرقابل نفوذ نگه داری شود. این ظروف نه تنها باید در برابر نفود هوای بیرون مقاوم باشند بلکه باید کمترین میزان هوا را در خود جای دهند. ظروف بسته بندی زعفران باید کمترین گنجایش را نسبت به حجم زعفرانی که درون آن جای میدهیم داشته باشد.
مزیت دیگر استفاده از ظروف کوچک، بسته بندی و ارسال راحت تر محصول زعفران است.

گروه طراحان عرفان، با بیش از 15 سال تجربه موفق در امر طراحی تخصصی بسته بندی زعفران در مشهد، همراه شما عزیزان میباشد.

 

طراحی بسته بندی زعفران نودوست

برای حفظ خواص زعفران ، آن را دور از نور آفتاب قرار دهید:

زعفران بشدت نسبت به نور حساس است! آنقدر حساس که حتی ساعت چیدن گل آن نیز باید پیش از طلوع کامل آفتاب باشد. اگر رشته زعفران بیش از حد در معرض نور قرار گیرد عطر و خواصش را کاملا از دست بدهد. پس یکی از گزینه ها برای حفظ فواید زعفران استفاده از ظروف بسته بندی عایق نور مانند ظروف فلزی است.

از قفسه های مناسب برای نگه داری زعفران استفاده کنید:

نکته مهم بعدی در حفظ طولانی مدت خواص زعفران ، ایجاد فضای مناسبی برای جای دادن بسته بندی های زعفران است. ماهیت ظروف بسته بندی که در نگه داری زعفران از آن استفاده کرده اید بسیار مهم است. اگر ظروف شیشه ای و یا پلی کریستال انتخاب شما بوده است، فضای نگهداری بسته بندی های زعفران باید محیطی کاملا دربسته و یا قفسه های دردار و عایق نور و حرارت باشد.
پیشنهاد میکنیم برای مصارف خانگی بسته بندی زعفران را در کابینت های چوبی نگه داری کنید تا نفوذپذیری کمتری نسبت به قفسه های فلزی در برابر حرارت در آشپزخانه داشته باشند.

دمای محیط را کنترل کنید:

دمای ایده آل برای نگه داری زعفران باید کمتر از 20 درجه باشد اما سعی کنید از نگه داری زعفران در فریزر خودداری شود. ایراد نگه داری زعفران در فریزر جذب رطوبت هنگام بیرون اوردن است که باعث چسبیدن رشته های زعفران بهم میشود.