روانشناسی طراحی لوگو: چگونه رنگ، اشکال و خطوط روی تصمیم خریدار تاثیر میگذارند؟

دسته بندی :

روانشناسی طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در لوگو

لوگوی شرکت شما، هویت بصری برند شما است. پس مهم است که طراحی لوگو را به درستی انجام دهید و به اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی لوگو توجه کنید.
خواه همه جزییات یک طراحی لوگو بین المللی باشد یا نه ، این جزییات بر افرادی که لوگو را میبینند تاثیر میگذارند.
هیچ چیز نباید خودسرانه باشد. به نفع شما خواهد بود تا اطمینان حاصل کنید که انتخاب هر طراحی لوگو عمومی باشد و پیامی را که میخواهید به مخاطب انتقال دهد.
انتخاب های طراحی بدون مطالعه میتواند منجر به لوگوهای گمراه کننده شود و یا حتی بدتر از آن، لوگوهایی که هیچ حرفی برای گفتن ندارند.
بیایید نگاه عمیق تری به روانشناسی طراحی لوگو و تاثیر فونت، اشکال، خطوط ،رنگ ها و ترکیب بندی روی تاثیر لوگو بر تصمیم بر خرید مشتری بیاندازیم.

روانشناسی فونت ها در طراحی لوگو

روانشناسی فونت در طراحی لوگو

فونت ها تاثیر روانشناختی روی مردم دارند. احساساتی که از انتخاب فونت ایجاد شده است به طور مستقیم به شکل حروف و پاسخ روانشناختی ما به آن شکل ها متصل می شود.
هنگام استفاده از فونت ها در کسب وکارتان، از فونت با مشخصه های صحیح استفاده کنید. همانطور که نوشتیم:
تایپوگرافی راهی موثر برای انتقال چیزی بیشتر از کلمات موجود در ارتباطات نوشتاری است. تایپوگرافی هویت  را با نمایش بصری آنچه که در موردش صحبت میکنید، نشان میدهد. ممکن است متوجه شوید که هدفتان با استفاده از فونتی دارای هویت پویا در وبسایتتان و یا ادغام حروف سریف دار برآورده میشود.
برخی از مردم با فونت های سریف دار و بدون سریف آشنایی دارند. این فونتها برای راحت کردن خواندن کلمات برای مردم طراحی شده اند که این بیشتر فونت های سریف دار و بدون سریف را برای اکثر کسب و کارها مناسب میسازد.
از کجا متوجه میشوید کدام مدل فونت برای کسب و کار شما بهترین انتخاب است؟
واضح است که انتخاب فونت شما هرچه باشد، باید با انتظارات مشتری زمانی که با برند شما مواجه میشود همخوانی داشته بشد.
برای مثال، فونت برای لوگوهای تجاری باید سنتی و بی نقص باشد و لازم است مطمئن شوید که فونت شما روی تمام اجزای شرکت از قبیل نامه ها، ایمیل ها، کارت های تجاری باعث تقویت این پیغام میشود که شما یک کسب و کار قابل اعتماد و معتبر هستید.
از سوی دیگر، یک کافی شاپ با محیط صمیمانه باید از فونت های بیش از اندازه سفت و سخت و بی نهایت بی نقص خودداری کند. محیط یک کافی شاپ عموما آرامش بخش و راحت است و انتخاب فونت شما باید این حس را القا کند.
مهم تر از همه، اطمینان حاصل کنید که نام شرکت خوانا باشد. قطعا شگفت زده خواهید شد اگر بدانید تاکنون چند لوگوی ناخوانا دیده ایم.
چطور میتوانید یک کسب و کار را به خاطر بسپارید درحالی که نام آن کسب و کار را نمیدانید؟

روانشناسی اشکال در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

تمامی لوگوها – چه شامل آیکون و متن باشند، یا فقط آیکون و یا حتی فقط متن – دارای شکل هستند.  و مهم است آنچه را که آن شکل در مورد برند شما نشان میدهد را در نظر بگیرید.
اشکال به سه دسته اصلی تقسیم میشوند- هندسی، انتزاعی / نمادین و طبیعی. و همه آنها با گروه های روان شناختی خود بسته بندی می شوند

اشکال هندسی

اشکال هندسی در طراحی لوگو

اشکال هندسی در همه نوع ساخته دست بشر به نظر می رسد. به نظر نمیرسد مربع های دقیق ریاضی گونه، دایره های کامل، و مثلث های متساوی الساقین در طبیعت موجود باشند. بنابراین، استفاده از این اشکال، احساس نظم و قدرت را در بر می گیرد.
مربع و مستطیل، ثبات، قابلیت اطمینان، قدرت، نظم و قابل پیش بینی بودن را انتقال می دهند.
به آجرهایی که برای ساخت ساختمان های محکم و پایدار استفاده می شود فکر کنید.
اگر میخواهید لوگوی شما قدرت و قابلیت اعتماد را نشان دهند، باید ترکیب مربع و مستطیل را در نظر بگیرید.
این دقیقا کاری است که شرکت IBM در طراحی لوگو خود انجام داده است. نام کامل شرکت، شرکت بین المللی ماشین آلات کسب و کار، برای بوجود آوردن یک برند بصری ساده و قوی تر، به IBM اختصار پیدا کرد. دایره ها همیشگی هستند. بنابراین اگر میخواهید مصرف کنندگانتان به هماهنگی، پیوستگی، ابدیت و بی انتها بودن فکر کنند، دایره ها میتوانند انتخاب خوبی برای لوگوی شما باشند.

لوگو شرکت IBM
مثلث ها یک شکل جهت دارند.در نتیجه، بسته به موقعیت معنای متفاوتی به خود میگیرند.
هنگامی که سمت راست مثلث رو به بالاست، نشان دهنده قدرت، ثبات و سرعت رو به بالا است.
مثلث های معکوس، بی ثباتی یا حرکت رو به پایین را نشان میدهند.و مثلث هایی که به یک سو اشاره میکنند، نشان دهنده حرکت و جهت بر اساس نقطه ای که مثلث به آن اشاره میکند است.

اشکال نمادین یا انتزاعی

اشکال نمادین در طراحی لوگو

نماد ها اشکال ساده شده ای هستند که چیز خاصی را در یک فرهنگ به نمایش میگذارند.
به دلیل اینکه نمادها معنای واضح و مشترکی دارند،آنها بشدت به عنوان یک زبان بصری استفاده میشوند.
مردم این اشکال را بارها و بارها دیده اند، بنابراین بسیار مهم است تا در استفاده از آنها هوشمندانه عمل کنیم. لوگوهایی که دارای نماد هستند ممکن است به سادگی به نظر بی ارزش و گمراه کننده برسند.

در اینجا نمونه هایی از نمادهای متعارف را بیان میکنیم:

ستاره میتواند نماد میهن پرستی،مذهب و یا حتی نشان دهنده کسب و کار یا هالیوود بسته به اینکه چگونه از آن استفاده میکنید باشد. قلب میتواند برای نشان دادن عشق، رابطه ، و ازدواج مورد استفاده قرار گیرد. پیکان نشان دهنده مسیر، حرکت و سفر است.این نماد به طور معمول برای کسب و کارهایی که کار حمل و نقل کالا را انجام میدهند مورد استفاده قرار میگیرد.

لوگو شرکت های معروف

در طراحی لوگو هنگام استفاده از این نماد ها و نمادهای متعارف دیگر بسیار مراقب باشید.اینها ممکن است یک نماد قابل درک بصری باشند، اما همچنین بطور گسترده مورد استفاده قرار میگیرند که شمارا در معرض این خطر قرار میدهد که شما در برابر رقیبانتان ناکارآمد به حساب بیایید. اگر لوگوی شما اصیل نباشد ممکن است غیر حرفه ای به نظر برسید که اعتماد مشتریان بالقوه شمارا در کسب و کارتان سلب میکند. FedEx و Amazon مثال هایی از طراحی لوگو هستند که به خوبی از نمادها استفاده کرده اند.

پیکان استفاده شده در لوگوی FedEx بسیار ماهرانه است و از فضای منفی بوجود آمده است که این یک سورپرایز غیر منتظره است.
لوگوی شرکت آمازون پیکانی را نمایش میدهد که سه وظیفه را بر عهده دارد: بسته ای که تحویل داده میشود، گستره محصولاتشان (A-Z) و لبخند رضایت مشتری!

اشکال طبیعی

استفاده از اشکال طبیعی در طراحی لوگو

اشکال بی قاعده و طبیعی باعث بالا بردن خلاقیتتان میشوند. اشکال طبیعی، شامل شکل واقعی اشیاء موجود در طبعیت میباشند (سنگ، برگ، پوست درخت،رطوبت آب و غیره ) میباشد. این دسته بندی همچنین شامل هر شکل بی قاعده و غیر نمادین میشود حتی اگر از طبیعت الهام گرفته نباشد.

هنگام استفاده از اشکال طبیعی،این دستورالعمل ها را در ذهن داشته باشید:

1- اشکال طبیعی مانند برگ درختان، سبزه ها، انعکاس آب و درختان یک اثر آرام بخش روی بیننده دارد.
به همین دلیل است که تمایل دارند روی طراحی لوگو برای اسپا و شرکت های پزشکی استفاده شوند.

2- اشکال با زوایای ناهموار ممکن است برای مخاطبانتان ایجاد  احساس اضطراب کند در حالیکه اشکال منحنی هموار و نرم باعث آرامش بیشتر آنها میشود.

3-اشکالی که به هیج شکل قابل تشخیصی شباهت ندارند، به تفسیر بیننده این به این معناست که لازم است شما سخت تر کار کنید تا پیام خاصی را از طریق  ابزارهای طراحی و برندینگ به مخاطب برسانید.
هنگام طراحی لوگو، توجه داشته باشید که کدام اشکال به بهترین شکل برند را معرفی میکنند.

روانشناسی خطوط در طراحی لوگو

خطوط همه جا ظاهر میشوند  و اصولا هم فکری در مورد آن نمیکنیم. خطوط فضا را از هم جدا میکنند، تعریف و فرم را بوجود میاورند و مسیر را نشان میدهند. خطوط به ما میگویند کجا بایستیم و کجا ادامه دهیم. اما فراتر از عملکرد خود، خطوط همچنین میتوانند یک مفهوم را به زیبایی انتقال دهند. لوگوهای خطوط هندسی در حال حاضر بسیار رایج اند و در لیست طراحی لوگو های رایج امسال قرار دارند. بیایید نگاهی به اینکه چطور خطوط میتوانند روی طراحی لوگو تاثیر روانشناسی داشته باشند.

خطوط نازک و ضخیم

خطوط نازک ظریف هستند و ممکن است شکننده به نظر برسند. این خطوط نمایانگر ظرافت و زنانگی هستند. همچنین میتوانند ضعف و انعطاف پذیری را نشان دهند. متعاقبا، خطوط ضخیم قدرت و سختی را نشان میدهند. بطور سنتی خطوط ضخیم مردانه تر از خطوط نازک ظاهر میشوند.

خطوط برجسته و ضخیم، برای نمایش تمرکز و تاکید در جایی که ظاهر میشوند، استفده میشوند. خطوط صاف بازتاب کننده نظم، ساختار و پیش بینی پذیری است. همچنین ممکن است نمایانگر سختی و درشتی باشند. خطوط صاف بهترین گزینه برای خط کشی زیر متون برای جلب توجه خواننده هستند.

خطوط منحنی از طرف دیگر انرژی و پویایی را انتقال میدهند. خطوط منحنی به طرز مشهودی انعطاف پذیرند و میتوانند چابکی و واکنش پذیری را نشان دهند. هرچه منحنی قوی تر باشد،خط انرژی بالاتری را انتقال میدهد در حالیکه منحنی های نرم تر آرامش بیشتری را انتقال میدهند.

خطوط عمودی، افقی و مورب

موقعیت خط شما در فضا یک تاثیر روانی ایجاد میکند. خطوط افقی،به موازات افق قرار دارند به همین دلیل دارای کمترین میزان انرژی بصری نسبت به اشکال دیگر خطوط هستند. برخلاف خطوط عمودی و مورب، طوری به نظر میرسند که گوی نیروی گرانش روی آنها تاثیر گذاشته و سقوط نخواهند کرد. این به این معنی است که خط افقی،آرام ترین و پایدارترین موقعیت است که احساس راحتی و امنیت را ایجاد میکند. خطوط عمودی،عمود بر افق هستند. به نظر میرسد این خطوط از زمین به سمت بالا رفته اند که با یک انرژی بالقوه بصری به سمت بالا یا پایین پر شده اند.

خطوط عمودی چشم را به سمت بالا هدایت میکنند و به این ترتیب، اغلب در پیکرنگاری مذهبی استفاده می شود تا تمرکز را به سوی آسمان بالا ببرد. خطوط عمودی ضخیم تر به نظر می رسد نسبت به خطوط عمودی نازک که شکننده و ناپایدارند، ثبات بیشتری دارند. حالت عمودی همچنین میتواند برای انتقال شان و قابلیت اعتماد مورد استفاده قرار گیرد. خطوط مورب، میتواند میان خطوط عمودی و افقی قرار گیرد.این باعث میشود این خطوط بسیار گویا باشند و کمترین پایداری را نسبت به دیگر نواع خطوط داشته باشند.

خطوط مورب نشان دهنده حرکت وپویایی هستند. این خطوط نسبت به خطوط عمودی و افقی غیرجدی تر و سرزنده تر هستند زیرا محدود به یک موقعیت نمی مانند.

روانشناسی رنگ در لوگو

رنگ قوی ترین احساسات را در مجموعه طراحی لوگو به نمایش میگذارد. رنگ ها در روان انسان بطرز شدیدی به احساسات مرتبط اند. خواه تفسیر ما از رنگ به ذهن مان مرتبط باشد یا از فرهنگمان نشات بگیرد- یا تلفیقی از هر دو-به طور کلی یک زبان رنگ پذیرفته شده وجود دارد. درحالیکه درک ما از رنگ ها و معانی آنها ذهنی است،  برخی از ویژگیهای اساسی وجود دارد که می توانیم به طور کلی اعمال کنیم. قرمز: اغلب به عنوان هیجان انگیز، جذب توجه، گرم، و مرتبط با عشق، خشم، زندگی و راحتی در نظر گرفته شده است.

زرد: به عنوان ماجراجو، به دنبال شادی، شور و شوق، جوانی و سفر است.

سبز: قطعا این رنگ با پول مرتبط است، اما همچنین به تعادل، سلامتی،پایداری و دانش نیز معروف است.

آبی: رنگ صداقت،کیفیت،شایستگی، اعتماد، قابلیت اطمینان و امانت است.

صورتی: این رنگ باعث تحریک عشق، شفقت،ملایمت،کمال میشود.

بنفش: خلاقیت،مجلل بودن،رمز و راز، احترام، و جنب و جوش اغلب به رنگ بنفش مرتبط است.

قهوه ای: رنگ در فضای باز است و می تواند به عنوان رنگ دوستانه، آلی، طبیعی و زمخت دیده می شود.

مشکی: این رنگ به معنای دلفریبی ، هوش، جدیت، و هزینه است.

سفید: تضاد این رنگ با مشکی به خاطر نظم، پاکی،خلوص، پاکیزگی، بی طرفی و وسعت آن است.

خاکستری:هنگامی که شما نیاز به برقراری ارتباط بی وقفه،خنثی بودن،پالایش دارید ممکن است بخواهید از خاکستری استفاده کنید.

فرهنگ و مفهوم نیز می توانند بر نحوه تفسیر رنگ تاثیر بگذارند.

بنابرین تلاش کنید و مخاطب خود را بشناسید تا بتوانید بر اساس یک زمینه خاص بهترین انتخاب را داشته باشید.همچنین مهم است در ذهن داشته باشید چگونه ترکیب رنگ ها در یک طرح مجزا تاثیر روانشناسی روی مخاطبانتان دارد.

برای مثال:

•بسیاری از رنگ های روشن،نشان دهنده جوانی،کودکی و یا انرژی زیاد است.

•سیاه و سفید یک ترکیب کلاسیک ظریف است که نشان دهنده بلوغ و کمال است.

•طرح های تک رنگ به شما اجازه می دهد رنگ های پر جنب و جوش را در حالی که یک احساس ملایم تر و یکپارچه تر را حفظ می کنند، داشته باشید.

•ترکیب رنگ های خنثی با رنگ های تند، به شما این امکان را میدهد تا از تاثیر هیجانی یک رنگ قوی و روشن فاقد زمینه های کودکانه بهره ببرید.

در انتخاب رنگ ها درایت داشته باشید تا برند شما به درستی جلوه کند. انتخاب رنگ شما باید ضامن شخصیت برند شما باشد.

روانشناسی ترکیب در طراحی لوگو

اشکال،خطوط و رنگ ها،قالبی برای یک طراحی لوگو بی نظیر را میسازند.اما فراموش نکنید که چگونگی ترکیب این عناصر روی درک لوگو و پیامی که انتقال میدهد تاثیر میگذارد.

موارد مهمی را که در طراحی لوگو باید در نظر بگیرید ذکر میکنیم:

•اندازه اهمیت ویژه ای دارد.هرچه یک شی بزرگتر باشد،مرکز توجه است و مهمتر به نظر میرسد.

•مواردی که با فضای آزاد توسط فضای منفی احاطه شده اند نسبت به مواردی که فضای نزدیک تری دارند،بهتر جلوه میکنند.اگر بر روی فضای منفی تاکید می کنید،مراقب باشید زیاد از این فضا استفاده نکنید تا لوگو انسجام خود را از دست ندهد.

•قراردادن پراکنده یا نامنظم،نشان دهنده ی بازی، هرج و مرج یا شورش است؛در حالیکه یک آرایش منظم و متقارن، ثبات، انطباق و تشریفات را نشان میدهد.

•موارد لایه بندی شده با هم روابط بصری ایجاد می کنند، بنابراین توجه داشته باشید که چگونه شکل ها و خط ها را ترکیب می کنید.

تلفیق خطوط، رنگ ها و اشکال برای بوجود آوردن لوگو محدود به تخیل و خلاقیت شماست.

سخن آخر:

همه جزییات لوگوی کسب و کار شما، روی مخاطبانتان تاثیر میگذارد.اگر برند خود را بشناسید، میتوانید با آن بطور موثر ارتباط برقرار کنید و  در مورد فونت، اشکال، خطوط، رنگ ها و ترکیبات انتخاب های خوبی داشته باشید.