با انواع لوگو و ویژگی های آن آشنا شوید


نمونه طرح های لوگو

لوگو ها نشان دهنده کمپانی شما هستند و باعث می شوند تا برند شما را با ایجاد ارتباطات دائمی میان مشتریان، تثبیت کنند. قبل از اینکه مشتریان از وبسایت شما دیدن کنند یا وارد شرکتتان شوند، آن ها احتمالا بر اساس  طراحی لوگو شرکت شما در موردتان قضاوت می کنند.

نظر سنجی لوگو

لوگو شرکت شما نمادی است که نشان دهنده اهداف، توانایی ها و ارزشهای اصلی شرکت شماست. همینطور یک راهی است تا احساسات را در مشتریانتان برانگیزد و آنها را تحریک کند تا انتخاب های مشخصی مثل خرید محصولاتتان را انجام دهند.

با توجه به عکس، شرکت ها باید لوگویشان را هوشمندانه انتخاب کنند. چگونگی ترکیب رنگ، طرح، متن و تصاویر در راستای اهداف شرکت باشند. ریسک این کارها زیاد است همانطور که راجرز می گوید: ” شما فرصت مجددی همانند تاثیرگذاری اولیه را بدست نمی آورید.” به اطلاعات مرتبط با شرکتها در این مقاله دقت کنید و آنها را دقیق بخوانید تا متوجه شوید که چگونه لوگوها اطلاعات مفیدی از برند میدهند، با انواع لوگوها آشنا شوید و تصمیم بگیرید که کدام مدل لوگو برای شرکتتان مناسب است.

ایجاد آگاهی نسبت به برند

لوگو های برتر اطلاعات زیادی را از برند می دهند. با استفاده مداوم از یک لوگوی مشخص( یا تغییرات اندکی در لوگو که در راستای برند است)، مشتریان کم کم متوجه یک تصویر کلی مرتبط با شرکت میشوند. ببینید که چگونه سه مدل مختلف لوگو دارای جایگاه فرهنگی محبوب، در ذهن مصرف کنندگان سراسر دنیا شده اند.

برندهای معروف مانند نایک، کوکاکولا و مک دونالدرا در نظر بگیرید. همانطور که در اطلاعات این مقاله آمده، هر کدام از این لوگوها از طرح های ساده، واضح و حداقل رنگ استفاده کرده اند تا یک تصویر بصری که نشان دهنده هر شرکت است را نمایش دهند. مردم سرتاسر جهان این نمادها و شرکت های نمایش دهنده شان را بدون در نظر گرفتن زمینه فرهنگی و زبان مادری شان، می شناسند.

در مورد نایک، حاصل ملاقات بین یک شرکت تاسیساتی و دانشجوی دانشگاه ایالت پورتلند، کارولین دیویدسن، شکل گرفت. او یک لوگو ساده و مشخص را به عمل آورد که اکنون در سطح جهان شناخته شده است. در واقع، تنها سه درصد جمعیت دنیا با این برند آشنایی ندارند.

برعکس نایک، لوگو کوکاکولا بیشتر بر روی اسم شرکت متمرکز شده است که با استفاده از طرح امواج و خطوط منحنی قابل شناسایی است. به دلیل ظاهر ساده و ثبات آن از زمان تاسیس شرکت در سال 1886، 94 درصد از مردم لوگوی کوکاکولا را می شناسند.

لوگو مک دونالد به قدری مشهور است که تعدادی از مردم به رستورانهای زنجیره ای با استفاده از لوگو ی مک دونالد می گویند: طاق های طلایی. این لوگو تشکیل شده از حروف، نشان دهنده اسم شرکت بدون نیاز به تلفظ کامل آن می باشد. با توجه به 92 درصد شناسایی لوگو توسط مردم، مک دونالد میزان تاثیر این نوع لوگو را در ایجاد آگاهی نسبت به برند نمایان می سازد.

گزینه های ایجاد برند: پنج نوع لوگو

نوع طرحی که شما در نهایت انتخاب می کنید، تاثیر زیادی بر شکل گیری برند شما و قابلیت شناسایی آن دارد. 5 نوع ساده لوگو را در زیر مرور کنید و دقت کنید که چگونه آنها میتوانند به برند شما هویت ببخشند.

1. مونوگرام

برای برخی از تجارت ها، لوگو های حرفی بهترین گزینه اند. شرکت های با اسامی طولانی یا حروف متعدد در اسمشان نامزدهای اصلی برای این نوع لوگوها به شمار می روند. حرف یا حروف به دلیل تاثیر زیاد بر روی لوگو، باعث شناخته شدن نماد شرکت می شوند.

برای یافتن لوگوهای حرفی، کافی است به برندهای آشنای تلویزیون مانند HBO و CNN یا مارک های بین المللی مد مانند لویی ویتون دقت کنید. کمپانی سازنده  بازی های ویدیویی ورزشی، Electronic Arts(که به EA مشهور است) تنها ازحروف E و A در لوگو استفاده می کند که باعث تشکیل لوگویی ساده و کوچک شده است که نشانگر نام کامل شرکت میباشد. از دیدگاه روانشناختی، استفاده از دو یا سه حرف باعث می شود که مشتریان راحت تر نام و برند یک کمپانی را به یاد بیاورند. این آگاهی از برند و شناسایی آن، اساس ایجاد علاقه و شناسایی شرکت شما می باشد.
مونوگرام

2. نشانه

قرار دادن متن در داخل نماد یک لوگو ی خاصی را میسازد که به شرکت کمک می کند تا برند بازار شود. مشهورترین شرکت ها و سازمان هایی که از لوگو ی نشانه استفاده می کنند عبارتند از استارباکس، هارلی-دیویدسن و پریر. لیگ فوتبال ملی نامی طولانی دارد و به نظر بهترین گزینه برای آن لوگوی حرفی می باشد. ولی این سازمان بجای حرف از نشانه با استفاده از حروف اولیه به اضافه یک توپ فوتبال و ستاره ها به صورت گرافیکی استفاده کرده است.

لوگوهای نشانه به دلیل اینکه عناصر لوگو باید در کنار یکدیگر باشند تا نمایانگر ثبات برند باشند، دارای تنوع مدل های دیگر نیستند. از طرف دیگر، لوگو های نشانه دارای مزیت فشردگی هستند که باعث می شود در فضاهای کم به راحتی قرار گیرند.

وقتی طراحان، یک متن در داخل شکلی قرار می دهند، باید درباره پیام هایی که این شکل می دهد هم فکر کنند. این پیام ها باعث ایجاد واکنش هایی در ضمیر ناخودآگاه می شوند. اشکال گرد مانند بیضی یا دایره نشان دهنده اجتماع، تعهد و عشق هستند. در نتیجه، قرار دادن متن شرکت در یک شکل دوار، به ایجاد یک واکنش حسی مثبت کمک می کند.
لوگو نشانه

اشکال هندسی، نشان دهنده حرفه ای گری، حس رقابت و قدرت هستند. بعضی از شرکت ها می خواهند متن را در داخل مثلث یا مستطیل قرار دهند ولی لازم است تا کمی از اثرگذاری آن کم شود. یک راه آن این است که لوگویی طراحی شود که شکل مورد نظر دارای رنگ های گوناگون باشد یا با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی، لبه های تیز اشکال را گرد کنند.

به جز اشکال ساده، بعضی از کمپانی ها برای اسم شرکتشان به نشانها، علایم و نیمرخ های حیوانات و همچنین اشکال طبیعی توجه می کنند. نشان ها و علایم، نمایانگر قدرت در سطح ضمیر ناخودآگاه نمی باشند درحالیکه حیوانات و اشکال طبیعی حس نزدیکی به محیط زیست را القا می کنند.

3. نماد تصویری

یک ویژگی در لوگو های نماد تصویری وجود دارد _ چون آن ها از یک نشانه گرافیکی استفاده می کنند و اسم کمپانی را در نظر نمیگیرند، از محدودیت ها و موانع زبانی عبور کرده اند. به همین دلیل، خیلی از شرکت های جهانی از مدل برند مارک استفاده می کنند. کمپانی های کوچک و متوسط  که نتوانسته اند خود را به عنوان یک برند ملی مطرح کنند یا برنامه ای برای گسترش در زمینه بین المللی ندارند باید از این نوع لوگوها چشم پوشی کنند زیرا آنها نام شرکت مطرحی ندارند. شرکت ها و سازمانهای با لوگوی برند مارک بسیار معروف عبارتند از نایک، اپل و المپیک.

برند مارک ها بر روی توانایی مغز انسان برای تبدیل تصاویر به ایده ها که به همراه  خود یک سری احساسات را بر می انگیزانند، تاکید دارند. در مورد خطوط نایک، خط تبدیل به منحنی می شود که تا سمت چپ ادامه دارد و به یک نقطه ختم می شود. این شکل نمایانگر تحرک است، یه مدل عالی برای شرکتی که تولید کننده کفش های ورزشی می باشد.

طراحی لوگو برند

برای کمپانی اپل، استفاده ار سیب این شرکت مدرن را با تصویر غالبا آمیخته شده با مدرسه، تحصیل و معلم ارتباط می دهد. سیب گاز گرفته شده، نشان دهنده جذب دانش است که در تصویر سیب قابل مشاهده است. این پیغام یک ایده مثبت است برای شرکتی که مرتبط با فناوری و تکنولوژی است که مردم در مدرسه، خانه و سر کار استفاده می کنند. این لوگو به قدری تاثیرگذار بوده است که در تحقیقی که در سال 2008 انجام شده است مشخص گردید افرادی که لوگو ی اپل را میبینند خلاقانه تر از افرادی عمل می کنند که این لوگو را ندیده اند. این تحقیق نشان می دهد که چگونه یک لوگوی قدرتمند توانایی تاثیرگذاری بر رفتارها را دارا میباشد.

4. لوگو تایپ

در حالی که لوگوهای نماد تصویری برای برندهای بزرگ و جهانی مناسبند، لوگوتایپ ها دارای مزیتهایی برای شرکت های کوچک و متوسط هستند. این مدل بر روی اسم کمپانی تاکید دارد تا امکان شناخته شدن بیشتر آن فراهم شود. بهتر است این مدل زمانی استفاده شود که یک اسم تک کلمه ای به یاد ماندنی است. با استفاده از فونت مناسب، شما میتوانید لوگویی بسازید که حس پیچیدگی و حرفه ای گری را منتقل سازد.

نمونه لوگوتایپ

تعدادی از شرکت های بزرگ نیز از لوگوتایپ استفاده می کنند تا بتوانند لوگوی خود را بر اساس نامشان بنا کنند. از میان معروفترین لوگوهای لغتی میتوان به دیزنی، پینترست، فداکس، ویزا و فندر اشاره کرد. بعضی از این لوگوها از یک رنگ استفاده می کنند درحالیکه دیگران با استفاده از دو رنگ، جلوه های بصری به آن می افزایند. تغییر رنگ میتواند باعث ایجاد واکنش احساسی شود و همینطور یک راهی است برای شرکت ها تا علاوه بر ایجاد ارتباط میان لوگو و برند، به لوگو حالتی متفاوت ببخشند.

5. لوگو ترکیبی

نمیتوانید تصمیم بگیرید که از یک عنصر گرافیکی استفاده کنید یا بر روی نام شرکت متمرکز شوید؟ شاید بهترین گزینه استفاده از لوگوی ترکیبی باشد. این لوگوها نام کمپانی و بخش گرافیکی را شامل می شوند. با استفاده از نام کمپانی، لوگوی ترکیبی برند را ساخته و تقویت می کند و ایده هایی بصری با کمک نماد به آن اضافه می کند. کوکاکولا، با مدل خاص خودش و یک روبان سفید در زیر برندش، یک لوگوی ترکیبی شناخته شده به شمار می رود. لوگوهای پپسی، والمارت و پرینگلز نیز از این دسته هستند.

لوگو مدل ترکیبی

مطمئن شوید که تصویری برای لوگوی ترکیبی خود انتخاب می کنید که بتوانید پیام مورد نظر خود را به مخاطب برسانید. در مورد آدیداس،  لوگو میتواند نام کمپانی را با یک شکل ویژه به اشتراک بگذارد. بعضی از شرکت های مبتنی بر سرویس دهی، با استفاده از تصاویرافراد در لوگو بر اهمیت کارکنان شرکت در ارتباط با مشتریان تاکید می کند. شرکت هایی که از شخصیت های دارای بخت و اقبال استفاده می کنند ممکن است بتوانند برند خود را با تکیه بر این عنصر خوش اقبالی گسترش دهند. آقای بادام زمینی یک نمونه از این نوع لوگو است که نماد شرکت غذایی پلنترز می باشد.

گالری طراحی لوگو