9 ایده خلاق در طراحی بسته بندی سال 2019

دسته بندی :

9 ایده بسته بندی محصول سال 2022

1-مینیمالیسمی که اجازه میدهد رنگ ها بدرخشند.

2-طیف رنگی(گرادیان) روشن

3-پالت های بی رنگ (Nude)

4-تصاویر تخت

5-طراحی بسته بندی الهام گرفته از سبک های قدیمی

6-بسته بندی سیاه و سفید

7-طراحی بسته بندی غیرمعمول

8-طراحی بسته بندی 8 بیتی

9-بسته بندی بدون پلاستیک

1- مینیمالیسمی که اجازه میدهد رنگ ها بدرخشند.

به نظر میرسد مینیمالیسم از بین نرفته است و یک دلیل خوب این میتواند باشد که برندها بیشتر و بیشتر تمایل دارند تا شفاف و پیشگام باشند. پس چه بهتر که این کار را از طریق طراحی بسته بندی انجام دهیم.

با بسته بندی مینیمالیستیی هر چیز غیر ضروری از بین میرود و ماهیت محصول دیده میشود- هسته اصلی مینیمالیسم که راه جدیدی را در طراحی بسته بندی پیدا کرده و اجازه میدهد عناصری مانند رنگ و تایپوگرافی بدرخشند.

بازگشت به اصل هرچیز همیشه چالش برانگیز است اما به همان میزان ارزشمند است.

این میتواند چیزی باشد که بوسیله قابلیت ها، اشکال و الگوهای ساده پیام های ضروری خود را در همه حوزه های زندگی به گوش مردم می رساند.

حتی اگر جمله “زیبایی در سادگی است” کلیشه ای شده باشد، همچنان واقعیت دارد و سادگی سخت بدست میاید.

بسته بندی مینیمالیستی در سال 2019 ، بر روی طرح های ساده و شفاف تمرکز میکند که میگذارد رنگ و تایپوگرافی در مرکز توجه باشد، که به طرز باور نکردنی ای تاثیرگذار و پایدار است.

 

طراحی بسته بندی مینیمال

نمونه طراحی مینیمال

 

2- طیف رنگی روشن

جای تعجب نیست که گرادیان ها (طیف رنگی ) طراحان و مخاطبان را به خود جذب میکند. گرادیان طراحان بسته بندی را قادر میسازد تا با ترکیب رنگ ها چیزی جدید و تازه ایجاد کنند که منجر به تولید طرحی خاص و قدرتمند میشود. کافیست به طبیعت نگاهی بیاندازید تا نمونه های اولیه ای که هیچ گاه قدیمی نمیشوند را ببینید.

گرادیان ها نه تنها به طرح عمق میدهند، بلکه در فرمت های دیجیتال نیز فوق العاده به نظر میرسند.جای تعجب نیست که شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت و اپل، در سال 2016 شروع به استفاده از گرادیان ها کردند.در سال 2019 گرادیان یک عنصر ضروری در طراحی خواهد شد که به هر ترکیبی عمق و بعد میبخشد.

و با ترکیب رنگ های روشن و هیجان انگیز، از صرفا جزیی از یک پیش زمینه بودن به بخش اصلی یک طرح تبدیل میشوند.  در سال 2019 انتظار دیدن گرادیان های نورانی، رنگی و نئونی را در سراسر طراحی های بسته بندی داشته باشید.

 

استفاده از طیف رنگی در بسته بندئی

طیف رنگی

3- پالت های بی رنگ (Nude)

نود فقط یک رنگ نیست. بلکه ترکیب پیچیده ای از هلویی ، رنگ رز، اخرایی، کرمی و رنگ مایه هایی از شکلاتی است.تغییر به سوی یک پالت کامل نود و خنثی جاذبه ای همه گیر در بخش های  مختلف طراحی و طراحی بسته بندی دارد.

ما طراحان بسته بندی را میبینیم که از سایه های طبیعی برای طرح هایشان استفاده میکنند و با ترکیبی از نود، قرمز قهوه ای و پاستل های پالت بازی میکنند. این ایده در مورد لطافت و سرزندگیست. سال 2019 مملو از پالت های نود شامل رنگ های قهوه ای گرم، سفید مایل به کرم، صورتی و بژ خواهد بود. و همچنین با پاستل های رنگی آبنباتی مخلوط میشوند تا برجسته تر نمایان شوند. به علاوه برچسب های ساده، سفید و تمیز که  از میزان توجه به این اشکال و ترکیبات رنگ منحصر بفرد نمیکاهد به بسته بندی اضافه میشود.

 

استفاده از پالت رنگ های بی رنگ

استفاده از رنگ های کمرنگ

4-تصاویر تخت

ریشه طراحی های تخت به استایل سوییسی  که در سال 1920 پدیدار شد باز میگردد و در اواسط قرن 20 به بنیاد مهمی برای طراحی گرافیک تبدیل شد. با توجه به اینکه این رویکرد از مواد چاپی آغاز شده است، منطقی است که ما در طراحی بسته بندی آن را مشاهده میکنیم. تمرکزی که روی طراحی ساده، رنگ، تایپوگرافی و رویکرد کلی مینیمالیستی که آنها نیاز دارند، تصاویر مسطح را برای تقریبا هر نوع مواد چاپی مناسب می کند.

اغلب ما می بینیم که تصویر تخت به نظر شکل های ساده ای می رسند که لکه های رنگ را برجسته میکنند در حالی که متن خوانا تر میشود. این طرح ها حالت ترد و شفاف دارند که با از بین بردن حالت سه بعدی ایجاد میشوند. و بهترین چیز در مورد این ترند این است که برای هر تغییری به اندازه کافی انعطاف پذیری دارد.

طراحان میتوانند قسمتی از آن را استفاده کنند و به هر ترتیبی که دوست داشته باشند آنها را باهم ترکیب کنند.تحول در تصاویر تخت در سال 2019 باید ما را یک قدم به یک هارمونی ایده آل از عملکرد و زیبایی نزدیک کند.

 تصاویر تخت در طراحی بسته بندی

تصاویر تخت در بسته بندی

5- طراحی بسته بندی الهام گرفته از سبک های قدیمی

این روزها بسته بندی به شیوه سبک های دهه 80 و 90 مخصوصا برای مواد غذایی و نوشیدنی بیشتر از هر زمان دیگری معروفیت یافته. در هرجای دنیا که هستید، بسته بندی به شیوه قدیمی در هرجایی یافت میشود. سبک قدیمی بیشتر از هرچیزی فروش میرود زیرا نشان دهنده اصالت است. و این هم در ظاهر و هم احساسی که محصول به ما میدهد منعکس میشود. علاوه بر استفاده از فونت های سبک قدیمی ما شاهد استفاده هر چه بیشتر از تصاویر، نامه های دست نوشته و یا الگوی رنگ های قدیمی استفاده شده برای انتقال حس قدیمی و نوستالژی هستیم.

در سال 2019 طراحان به سوی کارهای قدیمی با عنوان یک “طرح جدیدِ جدید” کشیده میشوند. زیرا خود به سادگی نمیتوانند چیز دیگری به بسته بندی اضافه کنند. در بازار امروز در حالی که بسته بندی های جدید و پیشرفته به سرعت در حال تولید هستند، بوجود آوردن یک بسته بندی فوق حرفه ای به این سادگی امکان پذیر نیست.بازگشت به اصل طراحی بسته بندی، یک کار کلاسیک بی انتهاست که هیچ وقت جذابیتش را از دست نمیدهد.

 

تصاویر قدیمی در طراحی بسته بندی
6- بسته بندی سیاه و سفید

کم کردن پالت رنگتان به تنها دو رنگ میتواند در وهله اول محدود کننده باشد. اما تا وقتی که از دو رنگ سفید و مشکی استفاده میشود، به نظر یک دیالوگ قوی و فوق العاده متنوع میرسد. پویایی که آنها در طراحی نشان میدهند، غیر قابل چشم پوشی است. این یک راه فوق العاده تاثیرگذار برای بوجود آموردن تمایز بین عناصر طراحی و ایجاد رابطه میان آنهاست.مثال بارز استفاده از تصاویر تاثیرگذار در طبیعت ، اثری از شرکت  mousegraphics برای GAEA است. این کار شفاف، ساده و بطور رضایت بخشی توازن را حفظ کرده است.

از سوی دیگرتلفیق سفید و مشکی،درحالیکه سادگی را حفظ کرده میتوان پیچیده باشد. مانند طرح های Ula Krasny که برای پروژه petit amie انجام شده. این ممکن است در ابتدا چالش برانگیز باشد اما با استفاده از ابزار مناسب طراحی سیاه و سفید میتواند تغییری بزرگ ایجاد کند که شمارا شگفت زده خواهد کرد.

 

تصاویر سیاه سفید در طراحی بسته بندی

استفاده از تصاویر سیاه سفید

7-طراحی بسته بندی غیرمعمول

ما برای انتخاب بین دو محصول با قیمت یکسان، تقریبا همیشه محصولی با بسته بندی جذاب تر را انتخاب میکنیم. پس چرا مشتریان خود را با انتخاب طرحی غیرمعمول که میتواند خارج از عرف و جالب با آنها ارتباط برقرار کند، شگفت زده نکنیم؟ برای مثال ممکن است انتظار یافتن تکه های زغال سفید را جعبه هایی با طرح دومینو نداشته باشید. اما Lesha Limonov راه غیرمعمولی را برای انتقال اصول دومینو انتخاب کرد. در سال 2019 انتظار می رود بسیاری از روش های غیر معمول و اصلی برای طراحی بسته بندی را ببینید، ماندگار ترینشان آنهایی هستند که علاوه بر بسته بندی برای مصارف دیگر نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

 

طرح های عجیب در بسته بندی

طرح های خارقالعاده

8-طراحی بسته بندی 8 بیتی

طراحی های سبک قدیمی بازگشته اند! و یکی از نوستالژیک ترین چیزها استفاده از چهره پیکسلی بازی های کنسول قدیمی است.این ترندی است که ماندگار میماند و تاریخ انقضا ندارد. شکل هنری ساخت هنر دیجیتال با نرم افزار گرافیکی Raster، که در آن تصاویر بر روی سطح پیکسل ویرایش می شوند، بوجود میاید. این نوع طرح جایگاه منحصر بفردی در آگاهی فرهنگی جمعی ما دارد هم به دلیل اینکه بازی های ویدیویی همیشه پرطرفدارند و هم اینکه آنها منسوخ شده اند و نوستالژیک اند.

محدودیت های طراحی 8 بیتی دقیقا همان نقاط قوت آن است. تصاویر خرد شده با زمینه های رنگی ناب،لبه های سخت، و خطوط صاف هم قدرتمند عمل میکند و هم در دسترس مشتریان است. این یک راه ساده برای برقراری ارتباط با ایده ایست که ممکن است از طریق نشان دادن با دیگر راه های هنری پیچیده به نظر برسد. گرچه این محصول مربوط به دوران گذشته است، طراحی 8 بیتی در عمق حافظه ما ریشه دارد که مطمئنا طول عمر آن را در سال های آینده گسترش می دهد.

طراحی بسته بندی 8بیتی

طرح های 8بیتی

9-بسته بندی بدون پلاستیک

زندگی بدون پلاستیک ایده رو به رشدی  است که باید همه گیر شود. مواد کاغذی و مقوایی  به همراه پلاستیک و شیشه مهمترین بخش بسته بندی زباله ها هستند که درصد زیادی از بسته بندی موادغذایی را تشکیل میدهند. بعنوان مثال ما هرساله شاهد پیشرفت های زیادی درعلم مواد اولیه مورد استفاده در بسته بندی هستیم.

با نگاه به پلاستيك ساخته شده از جلبك و بسته هاي شاهدانه(حشيش) و فومِ پلي استيرن مشتق شده از قارچ، شاهد توليد جايگزين هاي واقعي براي پلاستيك هستيم كه ما را به سمت آينده اي كارآمد و پايدار هدايت ميكند. یک مثال خوب برای این نمونه،همکاری بین برند L’oreal  و برند های محیط زیستی و تولید دانه های مغذی گیاهی است:یک بطری پلاستیکی بازیافت شده، قابل بازیافت، قابل انعطاف، کاغذی ساخته شده برای استفاده زیر دوش. در سال 2018 نیز ما شاهد اولین غرفه بدون پلاستیک در مغازه ای در هلند بودیم.

مکانی تستی برای مواد ترکیبی بیولوژیکی. خوشبختانه در سال 2019، انتخاب بین محصولات پلاستیکی و غیر پلاستیکی به طرز گسترده ای به یک مساله کلیدی برای مصرف کنندگان تبدیل شده است.

بسته بندی بدون پلاستیک[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]