باید و نباید های طراحی بسته بندی

دسته بندی :

باید ها و نباید های بسته بندی

امروز میخواهیم در مورد طراحی بسته بندی صحبت کنیم. میتوانید آن را بهترین و بدترین، بلی و یا خیر، علامت تایید و عدم تایید، و یا یین و یانگ بخوانید. اما ما اینجاییم تا در مورد باید ها و نباید های بسته بندی صحبت کنیم. اما چرا؟ به این دلیل که بسته بندی یکی از مهم ترین عناصر بازاریابی محصول است. یک بسته بندی عالی میتواند تنها دلیلی باشد که خریدار محصول شما را از میان دیگر محصولات انتخاب میکند. بهترین قسمت آن این ست که شما کنترل کامل روی آن دارید.

حال که متوجه شدیم بسته بندی محصول چیزی بیشتر از یک ظرف نگه دارنده است ، برگردیم سر اصل مطلب!

بایدها : واضح باشید

بله، مهم است که خلاق باشید و از رقبا متمایز باشید.اما اگر بسته بندی شما آنقدر متفاوت باشد که حتی نتوانید توضیح دهید این چه محصولی است، چرا باید بخریدش؟ لازم است در وهله اول توجه مشتری را جلب کنید. این امر در درجه اول با یک طراحی عالی رنگ های مناسب و اطلاعات واضح و قابل خواندن قابل دستیابی است. باید تعادلی بین زیبایی شناسی و عملی بودن برقرار کنید.

فراموش نکنید که جمله ” زیبایی در سادگی است” فقط برای بازار مد کاربرد ندارد.

واضح باشید
نبایدها : خود را غرق در فونت ها و گرافیک های مختلف نکنید

به هر قیمتی از طراحی های سخت که خواندن آن را دشوار میکند خودداری کنید. و مهمتر آن که، از عناصری که به محصولتان مرتبط نیستند استفاده نکنید. برای مثال، اگر این یک محصول طبیعی است باید از یک پالت رنگ مناسب استفاده کنید. و برعکس، اگر محصولتان یک نوشیدنی انرژی زا است، استفاده از یک لیبل گل دار برای آن بی معناست.

بایدها : از یک اندازه برچسب کاربردی استفاده کنید

نیازی نیست برچسب شما برای اینکه خوب به نظر برسد تمام بسته بندی را در برگیرد. شما میتوانید یک برچسب کوچک و در عین حال کاربردی را طراحی کنید که برای محصولتان به خوبی قابل استفاده باشد. این کار نه تنها برای ظاهر بسته بندی تان مناسب است بلکه عمل برچسب زدن و هزینه آن را بهینه میکند.

استفاده از لیبل در طراحی بسته بندی

 

نبایدها : آنقدر کوچک شوید که مجبور شوید اطلاعات مهم را فاکتور بگیرید

قبل از سفارش چاپ برچسب، حتما مطمین شوید که تمام اطلاعات در جای خود قرار دارند. به یاد داشته باشید که اطلاعات قانونی،غذایی، یا بهداشتی همیشه باید کاملا قابل خواندن باشند.

بایدها : محافظت از محصول را در ذهن داشته باشید

به طور خاص، اگر محصولتان شکستنی است و یا تاریخ انقضا دارد. منظور این است که شما یک بطری نوشیدنی را بدون محافظ یا مهر و موم نشده حمل نمیکنید. در حالت ایده آل، شما ابتدا تمام الزامات ایمنی را رعایت میکنید و سپس یک طراحی عالی برای آن ایجاد میکنید.

حفظ محصول در برابر ضربه
نبایدها : یک بسته بندی نامناسب انتخاب کنید

هرگز بسته بندی نهایی خود را بدون تست عملکرد آن انتخاب نکنید. طراحی یک بسته بندی چیزی فراتر از یک زیبایی شناسی ساده است. اگر بسته بندی یک محصول کم ارزش به نظر برسد، خریداران فکر میکنند که محصول داخل آن نیز از کیفیت پایینی برخوردار است.به همین ترتیب، مردم از یک بسته بندی لوکس انتظار یک محصول درجه یک دارند.

بایدها: کاری کنید مردم نگاه دقیق تری به آن بیاندازند

باهوش بودن و اضافه کردن یک تیزر کوچک به طراحی بسته بندی تان ضرری ندارد.نکته مهم بوجود آوردن چیزی است که از دید بصری جذاب باشد که بتواند توجه افراد را فراتر از مخاطبان معمول تان جلب کند. که میتواند منجر به آمدن برخی خریداران غیرمنتظره شود.

 جذابیت بصری در طراحی بسته بندی


   نبایدها : خریداران بالقوه را ناراحت کنید

میان باهوش بودن و افراطی بودن خط باریکی است. امروزه تبلیغات شوکه کننده بشدت شهرت یافته اما اگر هوشمندانه برنامه ریزی نشود میتواند تاثیرات منفی روی فروش داشته باشد. این مساله برای محصولات شخصی و بسته بندی های گرافیکی که ممکن ست برای خریدار خجالت آور باشد نیز صدق میکند.

بایدها : به شرایط محیطی فکر کنید

این یک گام مهم برای انتخاب بهترین مواد به عنوان راه حل های بسته بندی است. در نظر بگیرید انتظار میرود محصول شما  با چه نوع جا به جایی مواجه شود؟ آیا قرار است در داخل قرار بگیرد یا بیرون؟ آیا باید مقاوم در برابر گرما باشد؟ اینها سوالات مهمی هستند که باید قبل از تصمیم نهایی پرسیده شوند.

استفاده از پوشش مناسب در طراحی بسته بندی


نبایدها : جامعه هدفتان را فراموش کنید

صرف نظر از اینکه طراحی شما چقدر خلاقانه است و بسته بندی  شما تا چه اندازه مبتکرانه است، شما هیچ وقت نمیتوانید جامعه هدفتان را پشت سر بگذارید. ممکن است اتفاق افتاده باشد که یک خط تولید ویژه را برای یک فصل خاص ایجاد کنید و یا برای رسیدن به یک بازار دوم تلاش کنید. اما یک محصول کلاسیک همیشه مورد استقبال مشتریان وفادارتان که طراحی بسته بندی شمارا از رقبای نزدیکتان تشخیص میدهند، خواهد بود. در ذهن داشته باشید که بهترین راه برای طراحی یک بسته بندی ایده آل، درک نیاز جامعه هدفتان و پیشنهاد راه حل هایی که است که نیاز دارند. زمانی که دقیقا بدانید محصول شما چه چیزی عرضه میکند، راحت تر میشود فهمید چطور به خریداران بالقوه دست یافت.

نظر شما چیست؟ از دید شما یک بسته بندی فوق العاده چه ویژگی هایی دارد؟ باید ها و نباید های بسته بندی چه چیز هایی است؟ نظرتان را در زیر برای ما بنویسید.