25 ایده طراحی بسته بندی خلاق و خیره کننده

دسته بندی :

به بسته بندی آخرین خریدی که کردید فکر کنید.

چرا از یک برند خاص خرید کردید؟ آیا این خرید یک تصمیم آنی بود یا واقعا به اون نیازداشتید؟
حالا که به آن فکر میکنید متوجه میشوید که این کالا را خریدید چون بسته بندی آن برایتان جذاب بوده است.بله شما ممکن است به شامپو نیاز داشته باشید، اما آیا اون برند خاص رو نیاز داشتین؟ شامپویی با بطری براق و گران قیمت؟
نه، اما این محصول رو خریدید چون فکر میکردین به شما احساس خوبی میده حتی اگر مشابه محصولی باشه که در قسمت تخفیفات هست.
این دقیقا هدف بسته بندی است. بسته بندی وقتی به درستی و خلاقانه صورت بگیرد، در نهایت چیزیست که باعث فروش بیشتر محصول شما میشود. این چیزی فراتر از قرار دادن یک لوگو روی بسته است.این طراحی است که توجهات را جلب میکند، حاوی پیامی است و حس خوبی به مصرف کنندگان میدهد.
اینکه بدانید برای درخشیدن محصولتان میان محصولات دیگر در قفسه های فروشگاه ها چه باید بکنید ممکن است کمی دشوار باشد پس توصیه میکنیم نگاهی به این 50 مثال از بسته بندی خلاقانه بیاندازید تا الهام بخش شما باشد و یاد بگیرید چطور بسته های  شما در حجم زیاد جذاب به نظر برسد.

1-از الگوها استفاده کنید

استفاده از الگوها

از الگو ها برای ایجاد یک طرح  بسته ساده استفاده کنید. این الگوی بسته بندی از نظر ساختاری ساده است با این حال خطوط راه راه پیش زمینه طرح رو بهبود میبخشند. رنگ ها در کیفیت آن موثرند و حس آمریکایی به شما دست میدهد.

2- فضای موجود را در نظر بگیرید

استفاده از فضای موجود
وقتی یک بسته بندی را بوجود میاورید، از تمام فضای آن استفاده کنید.در این بسته از یک طرح زیبای گلدار در داخلش استفاده شده و به جای اینکه فضای داخلی دست نخورده بماند،این طرح گلدار باعث میشود حس فوق العاده ای نسبت به جعبه ایجاد شود که به نوبه خود محصول را جذاب تر میکند.

3- از سادگی نترسید!

طراحی های ساده در بسته بندی

گاهی اوقات سادگی کلید اصلی موفقیت است که در این نوع بسته بندی نمایان میشود. مواد بازیافت شده با تن رنگ خاکی یک احساس زمینی به شما دست میدهد که با تصویر یک پَر منقوش شده. قسمت رنگی لیبل روی بسته با ایجاد ظاهری زیبا به آن حالتی مدرن میدهد.

4- به تجربه فکر کنید

استفاده از تجربه در بسته بندی

اقداماتی که فرد در تعامل با محصول خود انجام می دهد را در نظر بگیرید. در این مورد  محصول ما یک دمپایی رو فرشی لوکس است. از آنجایی که محصول ما یک مورد لوکس است، در یک کیسه پارچه ای قرار میگیرد که درون جعبه گذاشته میشود.

خریدار جعبه را باز میکند و بسته دیگری را درون جعبه میبیند و بعد دمپایی ها را در میاورد. عمل ساده پیچیدن محصول در چند بسته  به آن حس مجلل بودن میدهد و باعث میشود که صرف چند دلار بیشتر بابت محصول برای خریدار منطقی به نظر برسد.

5- محصول را کامل کنید

استفاده از طرح های شفاف در بسته بندی

اطمینان حاصل کنید که طراحی شما محصولی که داخل آن ست را تکمیل میکند. این بسته بندی دقیقا مانند محصول داخل آن ،به نظر ساده و طبیعی میاید. شما میتوانید تمام بخش ها و تکه های داخل ان را قبل از خرید ببینید. بنابراین احساس شفافیت و افتخار به چیزی که میفروشید را منتقل میکند.

6- شاد و سرزنده باشید

استفاده از طرح های شاد در بسته بندی

اگراین فرصت را دارید که بسته خود را شاد طراحی کنید، حتما این کار را انجام دهید.این بسته بندی در عین سادگی به  طرز باورنکردنی ای شاد است. نقاشی روی بسته بندی با محصول مرتبط است اما در عین حال اجازه میدهد که درون بسته بندی دیده شود.

رنگ بندی روی بسته با رنگ محصولات همخوانی دارد و تصویر خوردن میوه توسط کاراکتر کارتونی نشان دهنده کیفیت خوب محصول است.

7- برجسته باشید

طرح های برجسته در بسته بندی

استفاده از اشکال و رنگ های متعدد در یک الگوی جالب راهی عالی برای درخشیدن است. این بسته بندی بطری نوشیدنی از همین الگو پیروی میکند و ظاهر منحصر بفردی دارد و به نظر شاد و سرزنده میرسد.

8- سنت شکنی کنید

طراحی خلاق بسته بندی

اگر شما محصولی دارید که دیگران نیز مانند آن را به میزان زیاد تولید میکنند، در عرضه کردن آن خلاقیت به خرج دهید. این بسته بندی عسل یک گام در جهت مخالف روال عادی بسته بندی های معمولی شیشه ای یا پلاستیکی برداشته و از موم عسل ساخته شده است.علاوه بر این زمانی که عسل داخل ان را تمام میکنید، میتواید آن را برعکس کنید و یک فتیله در انتهای آن ببینید و آن را روشن کنید.

9- پروسه را در نظر بگیرید

بسته های کادوپیچ شده
اگر محصول شما قرار است به عنوان هدیه خریداری شود، بسته بندی اش را مانند یک هدیه نشان دهید.
این نوشیدنی لیمویی به منظور هدیه دادن تولید و به شکل مناسبی بسته بندی شده.کاغذ سفید پیچیده شده روی آن از شیشه محافظت میکند. وقتی درب آن را باز میکنید، می توانید کاغذ را از بطری جدا کنید، این یادآور باز کردن هدایای پیچیده است.

10- از سبک سازی استفاده کنید

استفاده از سبک های خاص در بسته بندی
فکر نکنید که باید تصاویر یا گرافیک خود را  کاملا واقع بینانه انجام دهید.اگر میتوانید تصاویر خود را سبک سازی کنید و از آن بعنوان یک عنصر بافت استفاده کنید این کار را انجام دهید. این بسته بندی از یک تصویر ساده سر و مو استفاده کرده است. موها که دور تا دور جعبه پیچیده شده است، یک الگوی جالب روی پیش زمینه بوجود آورده است. در نگاه اول شما متوجه طرح اصلی بسته بندی نمیشوید اما بعد که طرح را دنبال میکنید متوجه میشوید که یک دسته مو است.

11- خود را محدود نکنید

استفاده تزیینی از بسته بندی

اگر محصول شما بهترین نوع بسته بندی را داشته باشد، خود را به ایده اولیه محدود نکنید.این صابون بهتر است در یک جعبه قرار بگیرد، اما به جای یک جعبه معمولی که از یک طرف باز می شود، در آن باز میشود.

عمل باز کردن لایه های بسته بندی آن را بسیار خاص تر و جالب تر میکند،و باعث میشود که تبدیل به چیزی شود که ارزش نگه داری و استفاده تزیینی را داشته باشد.

12- مدرن باشید

بسته بندی مدرن

طرح های مدرن، براق و ساده، همیشه جذابند.
برای رسیدن به یک ظاهر مدرن از خطوط تمیز، رنگ های ساده و فونت های بدون حرف زاید استفاده کنید.
این بسته بندی یک رویکرد بسیار مدرن را به دست آورد و آن را حتی با خثنی کردن جنسیت، مدرن تر میکند.
این محصول سمت و سویی ندارد و توجه را از کسانی که کنجکاوند بدانند این محصول مخصوص چه کسانی است میرباید

13- از بافت استفاده کنید

تولید محصولات با طراحی بافت دار

به جای استفاده بصری از بافت های پارچه ای، بصورت فیزیکی نیز از آنها استفاده کنید.مردم بصورت فیزیکی با بسته بندی شما ارتباط برقرار میکنند و از حس لامسه خود علاوه بر حس بینایی لذت میبرند.
این بسته بندی برای دفع حشرات از بافت در انتهای بطری های خود استفاده می کند.
این نه تنها به شما کمک میکند که در دست نگهش دارید، بلکه احساس جالبی به دستانتان میدهد و به صورت بصری با تصاویر نقطه به نقطه در قسمت بالای بطری ارتباط دارد.

14- از رنگ های روشن استفاده کنید

رنگ روشن در بسته بندی

اگر محصول شما به رنگی روشن باشد، از آن الهام بگیرید
از  رنگ های روشن در بسته بندی خود استفاده کنید، مانند این بسته بندی آب نبات.
هر آب نبات یک رنگ متفاوت است و هر کیسه ای از رنگ آب نبات در طرفین و در گرافیک استفاده می کند.
طرح بطور كلي منسجم و مرتبط حس ميشود ولي در عين حال آنقدر هم متفاوت هست كه شما متوجه تفاوت دو محصول مختلف ميشويد ( بدون اينكه به آبنبات نگاه كنيد)

15- داستان سرایی کنید

داستان سرایی در بسته بندی

اگر میتوانید با بسته بندی محصولاتتان یک داستان بگویید شما یک کار خارق العاده انجام داده اید.
مردم عاشق داستان هستند و دوست دارند اطلاعاتی را درباره یک چیز بدست بیاورند
این بسته بندی برای جوراب یک داستان را تعریف میکند
هنگامی که شما جوراب را بیرون می کشید، یک منگوله پنبه به بالای آن گیر کرده است.
آن تکه پنبه  الهام بخش دودکشی است که سالها پیش روی کارخانه ی sock mills دیده میشد.

16-  به ریشه های خود بچسبید

طرحهای ساده و طبیعی

تحلیل کنید که محصولتان چه معنایی میدهد و آن را در بسته بندی خود نشان دهید. این محصولات زیبایی به معنای عناصر ساده، طبیعی و ناب است که آن را در بسته بندی خود نشان میدهد.
این بسته بندی ساده، تمیز و طبیعی جلوه میکند. تن رنگی خاکی جعبه نیز نمای خوبی به ظاهر طبیعی آن میدهد.

17- خلاق باشید

استفاده از خلاقیت در طراحی

شما میتوانید یک بسته بندی جالب داشته باشید اما اگر بتوانید خود محصول را هم خلاقانه تولید کنید برنده واقعی خواهید بود.
برای مثال این صابون شیر را در نظر بگیرید. این فقط یک صابون ساخته شده با شیر است. و به راحتی می توانست فقط یک نوار مستطیلی دیگر باشد.
اما بر خلاف انتظار صابون شبیه به بستنی ساخته شد که به شیر به کار برده شده در آن مربوط است

18- طراحی داخل بسته بندی را در نظر بگیرید

 

طراحی داخل بسته

بیرون بسته بندی شما باید جذاب باشد، اما داخل آن،جایی که محصول شما در آن قرار میگیرد، چطور؟ اگر محصول شما از چند قطعه مختلف درست شده است، جدا از هم نشانشان دهید. این بسته بندی یویو برای هر تکه یویو یک جای جداگانه در نظر گرفته است و همگی باهم درون جعبه جای گرفته اند.
رنگ محصولات نیز با رنگ جعبه همخوانی دارد که ظاهری زیبا به آن بخشیده.

19- اهداف دیگری را نیز در نظر بگیرید

کاربرد چند منظوره بسته بندی

دوستار محیط زیست بودن راه بسیار خوبیست که مردم برند شمارا دوست داشته باشند. یکی از راه های دوستار محیط زیست بودن این است که بسته بندی محصول شما چند منظوره باشد.
در نگاه اول این بطری ها مانند یک بطری معمولی برای محصول به نظر میایند. اما وقتی با آن ارتباط برقرار میکنید متوجه میشوید که اینها پلاستیک عادی نیستند. آنها بطری های چینی هستند و به این منظور ساخته شده اند که پس از اتمام محصول از آن به عنوان گلدان استفاده شود.

20- با حواس بازی کنید

بازی با حواس در طراحی

سعی کنید در بسته بندی تان به تمام حواسی که انسان دارد متوسل شوید. حس لامسه در این بسته بندی کاغذ نمایان است.
قبل از اینکه بندی انجام بگیرد قطعات کوچک داخل بسته قرار گرفته اند و یک حس سه بعدی به آن بخشیده است که این نه تنها چشم نواز است بلکه با لمس کردن آن نیز حس خوبی به ما دست میدهد.

21- بگذارید محصول با شما حرف بزند

بسته های نمایان و شفاف

اگر محصول با کیفیتی دارید بگذارید تا خود را نمایان کند.اگر نیازی نیست محصول را در بسته بندی های پر زرق و برق و ناراحت نپیچید.

این کراوات ها بهترین کیفیت را دارند و ظاهری بسیار عالی هم دارند و به جای محفوظ کردن آن در یک جعبه روی بسته قرار دارند تا شما بتوانید به راحتی کیفیت خوب آن را ببینید.

22- منابع استفاده شده را محدود کنید

استفاده حداقلی از بسته بندی

پکجینگ برای شما هزینه بردار است. اگر نیاز به بسته بندی ندارید آن را استفاده نکنید. این کابل های موسیقی به سادگی بسته بندی شده اند که در عین حال بسیار اثر بخشند.
کاغذ بسته بندی به طور زیبایی با رنگ های درخشان طلایی و مشکی  طراحی شده و رنگ ها با رنگ محصولات همخوانی دارد.

23- نگاهی کوتاه بیاندازید

نمایش بخشی از محصول در بسته بندی

وقتی نوبت به مواد غذایی میرسد،دیدن محصولی که خریداری مهم میشود. کسی نمیداند داخل بسته ای که درونش دیده نمیشود چه محصولی قرار گرفته.
این بسته غذای سگ دارای قسمت پنجره ای شکل است که به راحتی میتوانید شکل محصول داخل آن را ببینید. و وقتی به منزل میرسید شگفت زده نخواهید شد و با نگاه کردن به آن کیفیتش را خواهید فهمید.

24- لوکس باشید

بسته بندی های لوکس

اگر فقط یک محصول باشد که مردم برای خرید آن پول زیادی صرف میکنند آن نوشیدنی است. با وجود برند های گوناگونی که وجود دارد دوست ندارید انتخاب شما بهترین باشد؟
این نوشیدنی تمام رقبا را از میان برده است.این بطری در یک جعبه خیلی خاص قرار گرفته همراه با گیلاس های کوچک زرد و صورتی بسیار زیبا. مثل این است که فریاد میزند ” اوقات خوش” و میتواند برای گذراندن یک آخر هفته خوب نگه داشته شود.

25- از رنگ های محدود استفاده کنید

استفاده از پالت رنگ محدود

پالت رنگتان را برای بوجود آوردن یک رنگ منسجم محدود کنید. این کیک های برنج رنگ خود را از آرد نمک دریا و بالزامیک گرفته اند که یک تم دریایی به آن میدهد.
سایه های آبی باهم عالی بکار رفته اند و رنگ نارنجی اضافه شده به آن تکمیلش کرده است.