طراحی بسته بندی خلاقانه و مواردی که در آن لحاظ میشود

دسته بندی :

طراحی بسته بندی خلاقانه

خلاقیت در طراحی بسته بندی

به فرض شما محصولی دارید و آماده اید که در مورد  بسته بندی آن تامل کنید. اما آیا شما تمام مواردی را که در طراحی بسته بندی مورد نیاز خواهد بود، در نظر گرفته اید؟ این موضوع بسیار پیچیده است پس شما بایستی تامل کنید. طراحی بسته بندی خلاقانه محصولات نه تنها موجب پیشگامی می شود بلکه کشتی برند (علامت تجار ) شما را هدایت می کند. این یکی از مشهورترین و در دسترس ترین قسمت های هویت برند شما است. مواردی هستند که شما بایستی آگاه باشید و هنگام تفکر در نظر بگیرید که در کجا طراحی شما پایان پذیرد.

اصول اولیه:

یکی از اولین مواردی که شما بایستی در مورد آن تامل کنید، این است که محصول شما به چند نوع بسته بندی نیاز خواهد داشت. در نظر داشته باشید هر آنچه را که شما انتخاب می کنید بر روی کل قیمتتان تاثیر خواهد گذاشت. بسته بندی درتمامی اشکال و سایزها به بازار می آید و آیا انواع متریال ها می توانند برنده شوند؟ شما همچنین بایستی مکان و چگونگی تولید آن را در نظر بگیرید. ممکن است شما از ترکیب یک بسته بندی خاص خوشتان بیاید اما تولید آن ممکن است گران قیمت باشد.
همچنین لازم است بدانید که آیا محصولتان با دست بسته بندی می شود، شاید شما نیاز به سرویس بسته بندی گروهی داشته باشید درباره مکانی که محصولتان ارائه می شود و اینکه چه متریال هایی بهتر از آسیب ها در جابه جایی جلوگیری می کنند، فکر کنید تمامی این فاکتورها می تواند به شما در تصمیم گیریتان کمک کند. در تمام تصمیماتی که شما می گیرید قیمت، یک فاکتور خواهد بود، از این رو مطمئن شوید که شما آن را در محاسباتتان برای قیمت کل محصول گنجانده باشید.

مدیریت برند سازی:

هنگامی که شما نوع متریال و پروسه بسته بندی محصول خود را می دانید، بایستی برنامه ریزی هدایتی اصلی را انجام دهید. با تصمیم گیری در مورد نوع استراتژی برند که می خواهید به کار گیرید، شما تصمیم خواهید گرفت که چه اصولی نیاز است در طراحی شما به کار برده شود. چندین راه مختلف در جهت برند شدن وجود دارد.
برند سازی شرکتی، بازاریابی و فروش محصولاتتان را تحت نام یک شرکت (شرکتی شناخته شده و بزرگ) در بر می گیرد. جنبه مثبت این روش اینست که به شما اجازه می دهد تا در برند مشارکت داشته باشید و به رسمیت شناخته شدن محصول اطمینان کنید. جنبه منفی اینست که مطرح کردن محصولتان به صورت انحصاری سخت تر است. هویت شرکت خودش دقت را از مشخصات انحصاری محصولاتتان دور نگه می دارد.
در این روش، بسته بندی روی هم رفته دیدگاه، احساس و پیام شرکت را منعکس خواهد کرد. شرکت ثبت شده در این طرح تنها اشاره ای کوچک از شرکت بزرگتر خواهد کرد در حالیکه محصول خودش لوگو و برند سازی انحصاری خود را دارد .
نام شرکت مورد ثابت و مهمی است که در طراحی بدان پرداخته می شود . برند سازی محصول آنجایی است که شرکت ، برند یک محصول را ارتقاء می بخشد بدون اینکه نام شرکتی را در ابتدا یا میانه مطرح کند.

نگاهی به آینده تان :

به خاطر داشته باشید که هدف هر شرکت ،پیشرفت است. ولو اینکه شما قصد دارید تنها با یک محصول شروع کنید، ممکن است شما روزی بخواهید با معرفی محصولات متنوع یا همراهی محصولات کار خود را توسعه دهید .
ملاحظه کنید که شما چگونه به شیوه بسته بندی تان نیاز پیدا خواهید کرد. اگر محصولتان تا دو ، سه  یا پانزده افزایش یابد .
طرح به انعطاف پذیری کافی نیاز خواهد داشت تاسایزها،اشکال مختلف و شیوه های بسته بندی با آن تطبیق یابد.
هنگامی که محصولتان توسعه می یابد راههای بسیاری در شیوه تفکیک آنها وجود دارند . یک طرح خوب این را درست از ابتدا مورد توجه قرار می دهد. شما می توانید با رنگ یا تصویر یا شاید یک پرچم ساده آنها را از یکدیگر مجزا کنید. بهتر است این شاخص ها را در ابتدای طراحی ترتیب اثر دهید و تدبیرکنید. در غیر اینصورت شما ممکن است هنگامی که محصولتان توسعه می یابد در تداوم سبک ثابت برندتان دچار مشکل شوید.

محصول و زمان :

هزینه نه تنها یک فاکتور در بسته بندی است اما زمان نیز به همان اندازه مهم است. مطمئن شوید که قبل از عرضه محصولتان به بازار زمان کافی برای منظور کردن، دارید. یک باکس چاپی معمولی حدودا به6  هفته زمان نیاز دارد و یک لیبل می تواند 4 تا 6  هفته زمان ببرد. البته شما می توانید معمولا این موارد را سریعتر انجام دهید، اما شما ریسک تحمیل افزایش دستمزد را دارید که به محصول نهایی صدمه می زند. اگر شما نیاز به واردات هر یک از اجزاء بسته بندیتان از خارج از کشور هستید، این نیز زمان خواهد برد.
مطمئن شوید که از حمایت کافی برخوردار هستید چرا که عرضه محصول کفایت کند و کاری کنید که از مشکلات اجتناب کنید. زمانیکه ما در مورد کلیات صحبت می کنیم، چه کسی می داند که محصول شما چیست؟ اما به خاطر داشته باشید که برخی از محصولات هستند که مقتضیات اتیکتشان توسط دولت اعمال می شود. مواردی مانند upc ها، وزن خالص ، و طبقه بندی با توجه به اطلاعات .

اگر شما می خواهید محصولتان را به خارج از کشور صادر کنید مقتضیات متفاوت احتمالی برای کشوری که به آن صادر می شود، وجود دارد.ممکن است مقتضیات FDA  یا FTC   باشند. .طرح خوب این است که شما قبل از اینکه شروع به طراحی کنید ، بدانید در آینده لیبل محصولتان به چه نیاز پیدا خواهد کرد.
مرجوع کردن و تجدید چاپ هزاران بسته بندی به خاطر فراموش کردن یک عبارت کوچک بر روی محصولتان می تواند پر هزینه باشد وهنگامی که در مورد بسته بندی محصول تحقیق می کنید موارد بسیاری وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند و به همین خاطر شما بایستی به تخصص شخصی که در تولید بسته بندی تجربه دارد ، اعتماد کنید .این افراد می دانند چه چیزی را دنبال کنند و در پروسه ایجاد یک طراحی همه جانبه ، جالب و تاثیر پذیر شما را کمک خواهند کرد.

بسته بندی