بسته بندی مواد غذایی و نقش آن در بازاریابی

دسته بندی :

نقش بسته بندی در بازاریابی

بسته بندی مواد غذایی، فرآیند طراحی و تولید ظرف نگه دارنده محصول است که یک ابزار مهم و موثر فروش در تشویق مشتری به خرید است که باید تمام عملکرد های اساسی از جمله محافظت از بسته، راحتی در حمل و نگه داری، و راحتی در استفاده را دارا باشد و نباید به هیچ وجه گمراه کننده باشد. بسته بندی مواد غذایی بهترین متد جذب مشتری برای خرید یک محصول است. W.J.Stanson میگوید: پکجینگ میتواند به مجموعه ای از فعالیت هایی برای تولید یک محصول که به طراحی ارزش و تولید ظرف نگه دارنده محصول کمک میکند، تلقی شود.

هدف از بسته بندی

بسته بندی مواد غذایی باید شامل موارد زیر باشد: 

-عملکرد
-محافظت از محصول
-برقراری ارتباط بصورت نمادین
-فراهم کردن راحتی برای مشتری
-ارتقاء محصول

هدف اصلی بسته بندی حفاظت از محتویات آن در برابر ضربه، گرد و خاک، کثیف شدن، نشتی، سرقت، خش شدن و آلایش است. پکجینگ به حفاظت از محتویات داخل یک محصول کمک میکند.
بسته به حفاظت از تمام محتویات موجود در یک محصول کمک میکند.

به تراکم محصول کمک میکند

بسته  به انسجام یک محصول کمک میکند. و این مفهوم را میرساند که انتخاب مواد اولیه، طرح و شکل خاص یک بسته  به گرفتن فضای کمتر محصول در قفسه های فروشگاه ها کمک میکند.یک ابزار برای پیشرفت و ترقی استیک بسته بندی خوب از آنجایی که یک ابزار تبلیغاتی محسوب میشود، میتواند به فروش آسان تر و سریع تر محصول کمک کند.به عنوان یک ابزار تبلیغاتی، بسته بندی مواد غذایی را تبلیغ میکند، آن را نمایش میدهد و مانند یک رسانه تبلیغی عمل میکند.

این سایز، طراحی، ترکیب رنگ و گرافیک است که باعث جذب توجه ارزشمند مشتریان میشود.

راحتی مصرف کننده را فراهم میکند

به راحتی مشتری کمک میکند! یک بسته  خوب این کار را در مقیاس بزرگتری انجام میدهد. در نتیجه، عملکرد بازاریابی حمل و نقل، نگه داری و کار به آسانی و بدون اتلاف انجام میشود.

شناسایی محصول را آسان میکند

به شناساندن محصول کمک میکند! این روند تفکیک محصول به دو وسیله انجام میشود : برندسازی و بسته بندی! بسته ، محصول را بدون توجه به اینکه  کی و کجا و تحت چه شرایطی آن را دیده اید به شما میشناساند. بسته بندی هویت محصول است. هویت محصول با یک بسته صحیح همراه با دادن شخصیت و ظاهر به آن مشخص میشود.

باعث ایجاد دسته بندی آسان میشود

دسته بندی محصول به خط تولید و طبقه بندی سایز، رنگ، اندازه ونوع محصول مرتبط است. پکجینگ به طبقه بندی محصول برای مشتری کمک میکند.

طراحی جذاب بسته بندی

اهمیت بسته بندی مواد غذایی به ترتیب زیر است:

ایجاد تقاضا

بسته  با ایجاد نیاز نقش بسیار مهمی را در جذب مشتری ایفا میکند.مشتریان از طریق بازاریابی محصول شناخته میشوند و به افزایش تقاضای مشتری کمک میکند.

حفاظت از محصول

پکجینگ به حفاظت محصول در برابر گرما، نور، رطوبت، تبخیر، و گرد و خاک در عبور طولانی ازکارخانه تا رسیدن به دست مشتری کمک میکند.  بسته بندی از محصول در برابر خرابی، نشتی و فاسد شدن محافظت میکند.

حمل و نقل

بسته بندی حمل و نقل یک محصول از نقطه ای به نقطه دیگر را آسان میکند که ضامن حمل ساده و عبور راحت تر آن محصول است.

دستور العمل برای مصرف کننده

به عنوان یک دستور مصرف برای مشتری عمل میکند. مشتریان میتوانند از اطلاعات مفیدی که در مورد کیفیت محصول روی آن نوشته شده در مورد کیفیت محصول اطمینان حاصل کنند.

نگه داری بهتر

پکجینگ برای نگه داری بهتر محصول است. محصولات با بسته  بهتر میتوانند در مغازه های خرده فروشی با قیمت کمتر عرضه شوند.

حمل آسان

بسته  نقش مهمی در حمل محصول از مکانی به مکان دیگر ایفا میکند. محصول در سایزهای مختلف تولید شده که شرایط را برای حمل آسان فراهم میکند.

شناسایی تفکیک محصول

به ساده شدن تشخیص محصول از دیگر محصولات کمک میکند و ضامن منحصر بفرد بودن محصول است. یک محصول به راحتی میتواند با یک بسته  جذاب از دیگر محصولات موجود در بازار متمایز شود.مشتریان به راحتی میتوانند محصول مورد علاقه خود را موقع خرید انتخاب کنند. این به مشتری کمک میکند که محصولی را اشتباها خریداری نکند.

اقتصاد

بسته  با کم کردن میزان خرابی به کم شدن هزینه بازاریابی محصول کمک میکند. از آنجایی که بسته بندی در فروش ویژه موثر است، به وضع اقتصادی تولید کنندگان و بازاریابان کمک شایانی میکند.انواع مختلفی از بسته بندی وجود دارد که به شرح زیر است:

بسته بندی مصرف کننده:

این نوع، آن دسته از بسته بندی است که حجم مورد نیازی از محصول را برای مصرف نهایی در بردارد.این یک ابزار خرید لوازم خانه است.به عبارت دیگر مصرف کننده این گزینه را دارد که سایز محصول مورد نظر خود را بسته به میزان مصرف خانواده اش در طول زمان انتخاب کند.

بسته بندی ترانزیت:

بسته بندی ترانزیت نوع دیگری از پکجینگ است که برای مصرف صنعتی مشتری نیز مناسب است. بسته بندی مصرف کننده به تنهایی در اغلب موارد نیازمند بسته  بیرونیست که گاها به بسته  فله ای نیز معروف است.

بسته بندی صنعتی:

بسته بندی صنعتی میتواند گاه به عنوان نوع  فله ای و یا بسته بندی برای مصرف طولانی مدت محصول تلقی شود. اینها بسته های اولیه هستند که انواع دیگری از بسته بندی میتواند به عنوان زیر مجموعه ای از آن قرار بگیرد.

بسته بندی دو منظوره:

مدل دوگانه نوعی از بسته بندی است که پس از مصرف شدن محتوایش استفاده دومی نیز برای مصرف کننده داشته باشد.مثالی از بسته های دو منظوره میتواند لیوان های نوشیدنی، جعبه جواهرات، سبد زباله و بشقاب های فریزر باشد. یک بسته خوب نشان دهنده قابل تشخیص بودن محصول به طرز چشم گیری است.

مشخصات یک بسته بندی مواد غذایی خوب به شرح زیر است:

راحتی :

راحتی یکی از ویژگی های خوب بسته است.
پکجینگ در سایزهای مختلف ارایه میشود که تسهیلات لازم برای باز شدن آسان محصولات را فراهم می کند. یک بسته  خوب نباید وزن زیاد و سایز بزرگی داشته باشد.

امنیت:

پکجینگ حافظ امنیت است و از بسته در برابر گرد و خاک، نور، فاسد شدن و خرابی و تبخیر محافظت میکند. و ضامن حفظ کیفیت و مقدار محتویات بسته است.

موقعیت یا اعتبار:

بسته بین مشتریان حس اعتماد ایجاد میکند و به محصول اعتبار میدهد و به افزایش اعتبار مصرف کننده کمک میکند. همچنین یک محصول بوسیله پکجینگ اش شناخته میشود.

انطباق پذیری:

بسته باید یک اندازه معقول و متوسط داشته باشد که بتواند در محل مناسب نگه داری شود. بسته باید بتواند در هر مکانی نگه داری شود. انطباق پذیری دراین امر بسیار حائز اهمیت است.

قابلیت اطمینان:

بسته بندی مواد غذایی باید قابل اعتماد باشد.قابلیت اعتماد نشان دهنده نظر مثبت مصرف کننده نسبت به سخت محصول است. اعتماد داشتن نسبت به محصول بسیار مهم است.

طراحی زیبا:

بسته بندی مواد غذایی باید یک طراحی زیبا داشته باشد. یک طراحی منحصر بفرد مشتری را ترغیب به خرید میکند.برای همگام بودن با سلیقه مشتری، هر چند وقت طراحی محصول نیاز به بازبینی دارد و لازم است برای جذب مشتری از طراحی های خاص استفاده شود.