صفر تا صد بسته بندی زعفران در بازار خرده فروشی

دسته بندی :

بسته بندی زعفران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به خصوص اگر شما در بازارهای خرده‌فروشی آن را بفروشید. اول از همه بسته ‌بندی باید با طراحی و اندازه ­ی خود، مشتری را جذب نماید، باید از زعفران در برابر نفوذ و آسیب خارجی محافظت کند و اطلاعات محصول را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد. ثانیاً شما باید در نظر بگیرید که آیا بسته‌ هنگام استفاده از محصول برای مشتری مناسب و راحت است؟ آیا زعفران و کیفیت آن را به خوبی حفظ می‌کند و در نهایت تأثیرات زیست‌محیطی بسته‌ بندی مورد استفاده چیست؟

چرا زعفران به بسته ‌بندی نیاز دارد

پکیجینگ باید به صورت خارجی و داخلی از زعفران محافظت کند.

مهم‌تر از تمامی نکات، این بسته ‌بندی باید از زعفران در برابر تأثیرات و خطرات فیزیکی، زیستی و شیمیایی خارجی محافظت کند.

از نظر فیزیکی بسته ‌بندی از کالا در برابر خطرات حین حمل‌ونقل محافظت می‌کند. از زعفران باید در برابر تغییرات دما، ضربه و لرزش محافظت شود. همچنین باید به اهمیت بسته ‌بندی در هنگام انبار کردن، توزیع و استفاده مصرف‌کننده توجه داشت. محصول باید در زمان ذخیره‌سازی و استفاده دوام خوبی داشته باشد. زعفران کالایی گران‌قیمت است، پس منطقی است که هنگام انتخاب بسته ‌بندی روی کیفیت آن سرمایه‌گذاری کنیم.

از نظر زیست‌شناختی، این بسته باید از زعفران در برابر میکروب ها، حشرات، جوندگان و سایر حیوانات محافظت کند. این عمل از فساد و خرابی محصول جلوگیری می‌کند. در همین راستا، پایایی زعفران چند سال است و بسته ‌بندی می‌تواند کمک زیادی به حفظ و ارتقاء این موضوع بکند.

از نظر شیمیایی محیط می‌تواند بر کیفیت زعفران تأثیر بگذارد. رطوبت، نور و اکسیژن می‌تواند باعث زوال طعم، بو و ویژگی‌های رنگ بخشیدنی زعفران شود. برای حفظ خواص زعفران، باید آن را از نظر داخلی در محیط هوابندی شده، تاریک و سرد نگهداری کرد.

همواره نحوه تعامل و راحتی استفاده از بسته ‌بندی توسط مصرف‌کننده را به یاد داشته باشید.

جعبه مادر زعفران صادراتی

 

مردم یا همان مصرف‌کنندگان موجوداتی احساسی هستند. مطالعات نشان داده است که ذهن ما هنگام انتخاب محصولات درون قفسه‌ها درگیر احساسات است و نه منطق.

زعفران یک کالای تجاری است و تفاوت آن در رقابت به چیزی جز کیفیت، قیمت و بسته‌بندی بستگی ندارد. بنابراین هنگام طراحی بسته ‌بندی زعفران ، مدل کسب‌وکار خود و اینکه چه کسانی مشتری شما هستند را به خاطر بسپارید. همچنین این نکته که آن‌ها کجا ساکن شده‌اند، و اینکه آیا درباره‌ی فروش این محصول به دنبال بازارهای کلان، یا افراد ثروتمند و غیره هستید یا خیر. مردم از طریق حس‌ها، چشم، لمس، بو، طعم و صدای خود انتخاب می‌کنند.

ویژگی‌های پکیجینگ مانند سهولت دسترسی، نحوه تعامل با آن، نمایان بودن محصول و توانایی بستن مجدد آن، در موضوع راحتی استفاده از محصول تأثیرگذار است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بسته ‌بندی در سهولت مصرف زعفران نقش بسزایی را ایفا می‌کند. این نوع ویژگی‌های سهولت، هنگام فروش به مشتریان خرده‌فروشی ارزش و مزیت‌های رقابتی به محصول اضافه می‌کند.

اطلاعات محصول

روی برچسب بسته ‌بندی زعفران ، فضا برای قرارگیری اطلاعات مربوط به محصول خود در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، می‌توانید از برچسب‌های بزرگ‌تر برای قرار دادن دستورالعمل‌های پخت‌وپز روی آن استفاده کنید. همچنین برچسب‌های بسته‌بندی اطلاعاتی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند. در این راستا، بسته‌ ها برای نشان دادن ارزش غذایی، پایایی محصول، اعلام مواد اولیه، وزن خالص و اطلاعات تولیدکننده استفاده می‌شوند. این اطلاعات ممکن است روی بیرون انداختن فوری بسته‌ بندی زعفران تأثیر بگذارد، زیرا در این صورت، محصول خردمندانه‌تر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مواد مورداستفاده در بسته ‌بندی زعفران

طراحی بسته ‌بندی زعفران نقش مهمی در پایایی و ماندگاری آن دارد. نحوه‌ی انتخاب مواد و فن‌آوری‌های پکیجینگ می‌تواند کیفیت و طراوت زعفران را در هنگام توزیع و انبار کردن آن تعیین کند. موادی که به‌طور سنتی در بسته ‌بندی زعفران مورد استفاده قرارگرفته‌اند، شیشه، فلز (قلع)، پلاستیک و کاغذ هستند. برای افزودن خاصیت انحصاری به محصول نیز، گاهی از چوب استفاده می‌شود.

ظرف شیشه‌ای

شیشه یک ماده بسته ‌بندی است که قابلیت بازیافتی بالایی دارد.
شیشه تقریباً با هر محصول غذایی از جمله زعفران از نظر شیمیایی بی‌اثر است. علاوه بر این، زعفران به مواد بسته ‌بندی بدون اثر و خنثی نیاز دارد تا کیفیت خود را از دست ندهد. بسته ‌بندی شیشه‌ای در برابر گازها و بخارات کاملاً هوابندی شده است و طراوت زعفران را برای مدت طولانی حفظ می‌کند. شیشه سفت و محکم است، عایق‌بندی خوبی را فراهم می‌کند؛ علاوه بر این، برای تولید اشکال مختلف انعطاف‌پذیر است. شیشه به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا کیفیت زعفران را ببینند. توجه به این نکته مهم است که بسته ‌بندی شیشه‌ای قابل استفاده مجدد و قابل بازیافت است.

با وجود تمامی مزایای گفته شده، شیشه معایبی نیز دارد. شیشه سنگین است و این موضوع به هزینه‌های حمل‌ونقل می‌افزاید. این ماده شکننده است و ممکن است در اثر فشار، ضربه یا شوک حرارتی شکسته و خورد شود.

فلز (ظرف قلعی)

استفاده از فلز در بسته بندی زعفران  گزینه‌­های مختلفی را برای ساخت یک بسته فراهم می‌کند. فلز محافظت فیزیکی عالی در برابر تأثیرات خارجی از خود نشان می‌دهد. همچنین، شکل‌پذیری و پتانسیل تزئینی خوبی نیز دارد، و قابل بازیافت است. علاوه بر این تصویر کیفی خوبی در بین مصرف‌کنندگان دارد.

بسته ‌بندی‌های ورق قلعی برای تارهای زعفران استفاده می‌شود. ورق قلع از ورق سیاه ساخته شده و سپس از هر دو طرف با لایه‌های نازک قلع پوشانده می‌شود. ظروف قلع اندود معمولاً به صورت لاكي پوشانده می‌شوند تا مانعي بی‌اثر بين فلز و زعفران فراهم کنند.

قلع علاوه بر خاصیت بازدارندگی عالی در برابر گازها، بخار آب، نور و بوهای مختلف، تحت عملیات حرارتی قرارگرفته و از نظر حرارتی مهروموم و هوابندی می‌شود که این امر بسته‌ بندی را برای زعفران استریل مناسب می‌سازد. ورق قلعی ماده‌ای عالی برای تزیین گرافیکی فلزی مدرن است. در این راستا، این ماده به‌راحتی قابلیت چاپ شوندگی را دارد و وزن کم و توان مکانیکی بالای آن باعث شده تا حمل و نگهداری آن دوام بیشتری داشته باشد و همچنین قلع ماده‌ای قابل بازیافت است.

ظرف پلاستیکی

استفاده از پلاستیک برای بسته بندی زعفران مزایای بسیاری دارد. ظرف پلاستیکی می‌تواند به اشکال مختلف ساخته شود، و انعطاف‌پذیری قابل توجهی در طراحی از خود نشان می‌دهد. ظروف پلاستیکی علی‌رغم داشتن طیف گسترده‌ای از خصوصیات فیزیکی و نوری، ارزان و سبک هستند. در حقیقت، بسیاری از پلاستیک‌ها قابل پوشش و مهروموم شدن و به راحتی قابل چاپ هستند. عیب عمده ظروف پلاستیکی نفوذپذیری متغیر آن‌ها در برابر نور، گازها، بخارات و مولکول‌های کم وزن است.

از سوی دیگر، برخی نگرانی‌های بهداشتی در مورد پس‌ماند مونومر و اجزای دیگر در پلاستیک‌ها وجود دارد. برای اطمینان از ایمنی این مواد، مقامات دولتی آنچه در ساخت بسته‌بندی‌های پلاستیکی مجاز به استفاده است را به‌ دقت بررسی و از لحاظ قانونی تنظیم می‌کنند. خطر انتقال اجزای شیمیایی از بسته ‌بندی پلاستیکی به داخل زعفران وجود دارد بنابراین باید اطمینان حاصل شود که بسته‌بندی طراحی شده تمام الزامات برای استفاده شدن به عنوان بسته بندی زعفران را دارد.

علی‌رغم وجود موارد ایمنی، به دلیل هزینه‌های پایین ساخت، استفاده از بسته ‌بندی‌ های پلاستیکی همچنان رو به افزایش است.

کاغذ

در بسته بندی زعفران جهت خرده فروشی، کاغذ به طور عمده برای تزئین هسته اصلی بسته‌بندی که معمولاً شیشه‌ای، از جنس قلع یا ظرف پلاستیکی است، استفاده می‌شود. بسته ‌بندی کاغذی بیرونی شامل طراحی چاپ شده و اطلاعات محصول است.

از بسته ‌بندی‌ های مقوایی، مانند جعبه، کارتن و سینی برای مناسب‌سازی ظروف جهت حمل‌ونقل استفاده می‌شود.