زعفران، طلای سرخ ایران!

دسته بندی :

قسمت های مختلف گیاه زعفران

زعفران ، ادویه محبوب ایرانی که خاستگاه آن در استان خراسان میباشد، با عطر و رنگ بی نظیری که به غذا میدهد جز جدانشدنی سفره های ماست.
اما خواص بی شمار این ادویه به مصرف در پخت و پز ختم نمیشود و دقیقا به همین دلیل گرانبها ترین محصول صادراتی ایران محسوب میشود.

پیش از هرچیز بهتر است درمورد زعفران بیشتر بدانیم!

زعفران چیست؟

گیاه زعفران از خانواده زنبقیان است که از طریق پیاز رشد میکند. تنوع آب و هوایی در کشور ما موجب شده تا حدود 95 درصد زعفران جهان در ایران کشت و صادر شود. خاستگاه اصلی این گیاه در ایران، استان خراسان با آب و هوای نیمه گرمسیری است که تابستان های گرم و خشک و زمستان ملایم دارد. قدمت این گیاه به حدود 4000 هزار سال میرسد و به دلیل همین قدمت دیرینه، جزیی از فرهنگ و تمدن ایرانیست.
بهترین زمان کاشت ماه اردیبهشت و خرداد است و هرچه هوا گرمتر شود و زمان کاشت به تعویق بیوفتد، پیاز آسیب بیشتری میبیند.

انواع زعفران:

ارزش و قیمت زعفران بر اساس فرم و شکل ظاهری و کیفیت محصول نهایی تعیین میشود. نوع برداشت، آب و هوای منطقه و جداسازی گل تاثیر مستقیمی بر مرغوبیت رشته های سرخ آن دارند.

انواع زعفران بر اساس کیفیت به دسته های زیر تقسیم میشوند:

  •  سوپرنگین
  •  نگین
  •  سرگل
  •  پوشال
  •  دسته
  • ریشه

 

 نگین :

این نوع زعفران به لحاظ کیفیت بسیار بالایی که دارد در امر صادرات مورد استقبال قرار گرفته و همین میزان مرغوبیت، قیمت بالای آن را توجیه میکند.
در این نوع، میزان خامه متصل به کلاله بسیار کم است و یا بدون خامه است.
زعفران سوپر نگین در حال حاضر با کیفیت ترین و گران قیمت ترین نوع است که با توجه به مدل فرآوری آن رشته های قرمز کاملا تخت و صاف هستند و بیشترین ضخامت را دارا میباشند.

سرگل :

پر مصرف ترین نوع زعفران که آشنای همه ماست نوع سرگل میباشد. معمولا زعفران سرگل برای مصارف خانگی و پخت و پز مورد استفاده قرار میگیرد.
نوع  سرگل بخش سفید ریشه را ندارد، کلاله ها کاملا از هم جدا شده اند، کلاله ها با کیفیت و بدون شکستگی هستند و تفاوت آن با نوع نگین نحوه فرآوری و خشک شدن رشته هاست.
کیفیت بالا و در عین حال قیمت مناسب آن نسبت به نوع نگین موجب شده تا محبوبیت خاصی میان مصرف کنندگان داخلی ذلشته باشد.

 پوشال :

زعفران پوشال دارای کلاله های قرمز رنگ و مقداری خامه یا همان ریشه (3-5 میلیمتر) است. و رشته های آن بر خلاف نوع سرگل و نگین معمولا در هم تنیده و فر خورده است. زعفران پوشال از کیفیت کمتری (به دلیل دارا بودن ریشه)  نسبت به نوع سرگل برخوردار است.

 دسته یا دخترپیج :

کلاله ها بصورت دسته ای خشک میشوند و سه کلاله به هم اتصال دارند. اصلی ترین و طبیعی ترین شکل زعفران نوع دسته یا همان دخترپیچ است. بخش سفید انتهای دسته که همان ریشه است بسیار زیاد است و به همین خاطر  میزان رنگ دهی و عطر آن نسبت به انواع دیگر کمتر است.

ریشه زعفران :

ریشه قسمت سفید رنگ انتهایی رشته زعفران است که کیفیت بسیار پایین رنگ و طعم دهی را داراست. و تنها به دلیل مرطوب بودن این قسمت است که عموم مردم تصور میکنند عطر بیشتری نسبت به کلاله سرخ رنگ دارد.

 

 زعفران فراتر از یک ادویه!

خواص بی نظیر زعفران به عطر و طعم دهی در غذا محدود نمیشود و به دلیل وجود ترکیباتی از قبیل سافرانال، کروسین، آنتی اکسیدان ها و کاروتنوئیدها، این گیاه در طب سنتی مصارف دارویی متعددی دارد.
آنتی اکسیدان ها سلول های بدن را در برابر رادیکال های ازاد محافظت میکنند و به سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک شایانی میکنند. زعفران منبع غنی آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن است.
افزایش ایمنی بدن، محافظت از سلامت قلب، تنظیم گردش خون، کاهش اضطراب و بهبود سیستم عصبی کاهش درد و التهاب از جمله خواص مصرف این ادویه گران بهاست.

مصرف زعفران برای موارد درمانی با توجه به شرایط جسمی هر فرد متفاوت میباشد و توصیه میکنیم قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایید.


سفارش طراحی بسته بندی، هزینه یا سرمایه گذاری؟!


بسته بندی مواد غذایی همواره یکی از مهمترین فاکتورها در افزایش میزان فروش و بازرگانیست. از آنجایی که زعفران یکی از با ارزشترین محصولات صادراتی ایران است، طراحی بسته بندی مطابق با استانداردهای جهانی و در نظر گرفتن بازار هدف صورت میگیرد.
در طراحی و چاپ بسته بندی زعفران فاکتورهایی مانند برندینگ، ظروف بسته بندی و تکنیک های چاپ تاثیر مستقیم دارند. استفاده از رنگ مناسب در طراحی بسته بندی با در نظر گرفتن بازار هدف جهت صادرات و شناخت و بررسی فرهنگ و سنت های کشور مصرف کننده از جمله تخصص های ما در گروه طراحان عرفان است که طی سالها تجربه کاری موفق با شرکت های صادراتی مطرح در امر زعفران بدست آمده.
طراحی بسته بندی زعفران تخصص ما در گروه طراحان عرفان است.

اما دلیل قیمت بالای زعفران چیست؟

فرایند کشت و تولید این ادویه بسیار سخت و پر هزینه است. برای بدست آوردن یک کیلوگرم زعفران حدود بیست و سه هزار گل چیده میشود. همچنین پروسه تولید زعفران درجه یک صادراتی (نگین)، برخلاف دیگر انواع زعفران که به روش سنتی انجام میشود، نیازمند صرف هزینه و روش های مدرن فراوری میباشد.
از آنجایی که زعفران یکی از مهم ترین محصولات صادراتی ایران بشمار میاید، مقوله بسته بندی نیز این ادویه گرانبها مطابق با استانداردهای جهانی و بازار هدف مصرف کنندگان اهمیت زیادی پیدا میکند و موجب افزایش قیمت زعفران میگردد.