آنچه باید درمورد طراحی ست اداری بدانیم

دسته بندی :

طراحی ست اداری بانک کشاورزی

 

ست اداری به مجموعه ای از سربرگ،پاکت نامه، کارت ویزیت و .. گفته میشود.که در برخی موارد شامل کاغذ یاداشت، قبض و فاکتور نیز میشود. این مجموعه کاغذی بین شرکت ها و سازمان های مختلف رد و بدل میشود و به نوعی هویت بصری یک شرکت است. در طراحی ست اداری باید به برند بوک سازمانی توجه شود و اجزای بصری یک شرکت باهم همخوانی داشته باشند.

برای آشنایی بیشتر با این قوانین و استانداردها موارد زیر را بررسی میکنیم:

  • در طراحی ست اداری سعی کنید از رنگ سازمانی شرکت استفاده کنید
  • بهترین حالت استفاده از رنگ فلت در طراحی است یعنی از یک یا نهایتا دو رنگ مکمل استفاده کنید
  • در طراحی سربرگ سعی کنید هِدر و فوتر بیشتر از 2 تا 3 سانتی متر نباشند و فضای مفید در بیشترین حالت خود باشد.
  • برای حفظ ظرافت از فونت های بالای 9 در سربرگ و پاکت استفاده نکنید
  • حاشیه برش ها را در نظر بگیرید تا هنگام برش دادن ادرس ها یا متن از بین نروند
  • بهترین رنگ برای نوشتار رنگ مشکی است و از بکار بردن رنگ های گوناگون پرهیز کنید
  • لوگو را در سایز استاندارد استفاده کنید و محل قرارگیری آن را مشخص کنید
  • و نکته آخر اینکه طراحی ست اداری را در نرم افزارهای وکتور محور انجام دهید

در مجموع یک طراحی خلوت و ساده با اجزای کم و حد اکثر دو رنگ انجام دهید.

سربرگ

در طراحی گرافیک، سربرگ کاغذی است در اندازه A4 که برای نامه نگاری بین سازمان ها و ادارات استفاده میشود. معمولا محل قرار گیری لوگو در بالای سربرگ است.فراموش نکنید محل قرارگرفتن لوگو نباید آسیبی به کاربری سربرگ بزند.در طراحی ست اداری بطور معمول لوگو در سمت راست و بالا قرار میگیرد تا بتوان تاریخ و شماره نامه را در سمت چپ قرار داد. در طراحی سربرگ توجه داشته باشید که زمینه صفحه تا جایی که امکان دارد بی رنگ باشد تا هنگام کپی یا فکس کردن رنگ زمینه تیره نشود.

کارت ویزیت

کارتی مقوایی است که در ابعاد 5*9 ارایه میشود.در کارت ویزیت عناصر بصری مانند لوگو و عنوان و فعالیت های شرکت بصورت مختصر نشانی شرکت ذکر شده است. دقت کنید در طراحی کارت ویزیت گوشه ای از آن را خالی بگذارید تا گرفن کارت از آن قست انجام شود. اندازه قلم معمولا از سایز 12 بیشتر نخواهد بود و همچنین استفاده از فونت های مختلف نسبت به سربرگ در کارت ویزیت متداول است. اما توجه داشته باشید که طراحی کارت ویزیت با دیگر اجزای بصری سازمان مشابهت داشته باشد.

پاکت نامه

ابعاد پاکت متناسب با ابعاد سربرگ تعیین میشود و معمولا اندازه آن یک سوم اندازه سربرگ است. در طراحی ست اداری، روی پاکت نامه لوگو و نشانی سازمان درج میشود. محل قرارگیری لوگو در گوشه سمت چپ و بالاست نشانی نیز در پایین قید میشود. نکته مهمی که مجددا در طراحی ست اداری به آن اشاره میکنیم، هم خوانی بصری در تمام اجزای کار است.به زبان دیگر باید یک هویت خاص میان کارت ویزیت، سربرگ ، پاکت نامه و … وجود داشته باشد.