طراحی بسته بندی به زبان ساده

دسته بندی :

 

مفهوم طراحی بسته بندی به زبان ساده

طراحی بسته بندی امروزه به یکی از بخش های اصلی کسب و کار ها تبدیل شده است و چالش های جدیدی را برای طراحان گرافیک و بسته بندی به وجود آورده است. امروز، به عنوان یک طراح بسته بندی می خواهم این مفهوم را به زبان ساده برای شما خوانندگان عزیز توضیح دهم. منتظر نظرات شما در قسمت کامنت ها خواهم بود!

در این مقاله خواهیم خواند:

1. طراحی بسته بندی چیست؟
2. بسته بندی فیزیکی
3. طراحی بسته بندی و بازاریابی

برای لحظه ای به جعبه یک انگشتر فکر کنید. این بسته بندی مرسوم به گونه ای طراحی شده است که در عین سادگی ، بسیار ظریف ، مجلل و چشم نواز است و از آن بیش تر برای درخواست ازدواج استفاده می کنند.
جعبه انگشتر نمونه خوبی از طراحی و بسته بندی است که چگونه برای ارتقای محصول ، هر دو با هم به کار می آیند.
جهان بسته بندی بسیار گسترده ، پویا و خلاقانه است. این بسته بندی می تواند یک جعبه ساده یا می تواند یک تیوب خمیر دندان باشد. دقیقاً مانند آنچه در تصویر پایین می بینید.

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی چیست؟

طراحی بسته بندی، فرآیند طراحی بسته بندی به منظور ایمن نگه داشتن ،حفظ هویت  و تحویل یک محصول است.
بسته بندی محصول چیست؟ به ایجاد نمای خارجی یک محصول، طراحی بسته بندی محصول می گویند. این طراحی شامل انتخاب مواد، شکل ، گرافیک ، رنگ و فونت است که در بسته بندی جعبه ، قوطی ، بطری یا هر نوع ظرف دیگری استفاده می شود.
مانند هر طراحی خوب ، بسته بندی نیز داستانی را روایت می کند. بسته بندی یک تجربه فیزیکی است که ما را از طریق حس بینایی ، لامسه و شنوایی درگیر می کند. ( و گاهی بسته به محصول یا بسته بندی، این طراحی می تواند حتی حس چشایی وبویایی ما را تحت تاثیر قرار دهد.) همه این جزئیات به ما کمک می کند تا بفهمیم محصول داخل بسته بندی مناسب چه کاری است، چگونه باید ازآن استفاده کنیم ، چه کسی باید از آن استفاده کند و مهم تر از همه اینکه آیا باید آن محصول را بخریم یا نه.
بسته بندی محصولات نقش های زیادی مانند هویت، حفاظت و بازاریابی محصول را بر عهده دارند.
هر محصولی در فروشگاه ، بسته بندی مخصوصی دارد. این محصول چه یک گوشی آیفون باشد، چه جعبه های مواد غذایی فست فود مک دونالد و حتی کارتن یخچالی که به تازگی گرفته اید ، هر کدام بسته بندی مخصوص به خود را دارند. بیش تر این بسته بندی ها خوب هستند ، اما بعضی از آن ها هم بد هستند!
طراحان گرافیک ، طراحان بسته بندی و بطور کلی هر شخصی بدون در نظر گرفتن تخصص و مهارت خاصی می تواند بسته بندی طراحی کند. از دید طراحان گرافیک، طراحی بسته بندی چگونگی بازتاب هویت یک برند در جعبه های بسته بندی است. از این رو، علاوه بر اینکه ایده طراحی باید توجه خریدار را به خود جلب کند، باید اطلاعاتی را هم درباره محصول ارائه دهد. نقش های روی بسته بندی باید طرح و عنوان برند را در بر بگیرند و آن را روی جعبه محصول نمایش دهند.

طراحی بسته بندی حرفه ای

بسته بندی فیزیکی

برای اینکه ببینید کدام طراحی موفقیت آمیز است، به کار رقبای خود نگاه کنید!
به اشکال، مواد استفاده شده و سایر جنبه های طراحی بسته بندی آنها نگاه کنید و آنها را در نظر گرفته و از آن ها ایده بگیرید، زیرا می دانید که این طراحی ها برای رقبای شما موفقیت آمیز بوده است. پس از بررسی استانداردها، نو آوری و خلاقیت خود را شروع کرده و به آن اضافه کنید. شما می توانید ایده های جالب و عجیبی را طراحی کنید ، اما اگر بسته های بسته بندی شما واقعاً قابل تولید نباشد ، این یک ایده باقی خواهد ماند.
موارد قابل بررسی:
• انواع چاپ موجود در چاپگر
• بهترین مواد بسته بندی متناسب با نیازهای شما
• دوام و وزن بسته بندی نهایی شما
• اضافه کردن مواردی مانند برجسته کاری، مهر زنی و غیره

طراحی بسته بندی و بازاریابی

طراحی بسته بندی ارتباط بین شکل ، ساختار ، مواد ، رنگ ، تصویر و تایپوگرافی با عناصر جانبی طراحی است تا محصولی را مناسب بازاریابی کند. به بیانی ساده تر، بسته بندی شما نشان دهنده مدیریت بازاریابی شماست. هدف اصلی طراحی بسته بندی ایجاد بسته بندی ای است که بتواند محصولی را در بازار نگهداری ، حفاظت ، توزیع ، ذخیره و از رقبای خود جدا کند. بطور کلی ، هدف نهایی از طراحی بسته بندی ، رسیدن به اهداف بازاریابی از طریق برقراری ارتباط با شخصیت مصرف کننده و فروش محصول است.

طراحی بسته بندی آنلاین
هزاران محصول مختلف در قفسه های یک سوپرمارکت معمولی وجود دارند. فروشگاه های بزرگ ، فروشگاه های تخصصی ، فروشگاه های اینترنتی و سایت های بازاریابی زیر ساخت هایی هستند که در آن محصولات به فروش می رسند و از طریق طراحی بسته بندی خود باعث جذب مصرف کننده می شوند.
مصرف کنندگان زمانی خرید می کنند که برندی باعث شود چیزی احساس کنند.
برانگیختن احساسات مهم است. بسته بندی بهترین وسیله برای علاقمند کردن خریدار به محصولی است که تا به حال آن را خریداری نکرده است. یک شکل ، الگو یا رنگ منحصر به فرد و خاص می تواند برند شما را از رقیبی که محصولش درست کنار قفسه شما در فروشگاه است، جدا کند.
گستردگی انتخاب مصرف کننده باعث ایجاد رقابت در محصول می شود که به نوبه خود نیاز به تمایز و تفاوت در بازار را تقویت می کند. در یک جامعه مصرف کننده ، محصولات و طراحی بسته بندی آنها چنان در هم گره خورند اند که دیگر به عنوان قسمت جداگانه ای به آن نگاه نمی کنند. در واقع ، طراحی موفقیت آمیز بسته بندی باعث ایجاد میل به خرید محصول می شود.

در نهایت برنامه ریزی ، اجرا ، قیمت گذاری ، تبلیغات ، بازریابی ، توزیع و فروش همه و همه بخشی از فعالیت های مربوط به انتقال کالاها از تولیدکننده به مصرف کننده است. طراحی بسته بندی تنها یکی از مراحل این فرآیند است.

 

گروه طراحان عرفان بیش از 1000 پروژه موفق را در طی این سال ها به سر انجام رسانده است که چند نمونه از آن ها را باهم در زیر می بینیم. برای دیدن طراحی های بیش تر، به قسمت نمونه کار های ما سر بزنید!

طراحی بسته بندی زعفران

طراحی بسته بندی زعفران نقشان

بسته بندی زعفران

 پودر کیک توت فرنگی هلچین