تایپوگرافی چیست؟

دسته بندی :

مطمئنا اگر شما با کسب و کار و کارآفرینی سر و کار دارید یا به به فکر راه اندازی سایت یا استارتاپ خود هستید، اولین چالشی که بعد از دردسر های مختلف برای شروع کار به نظر شما میرسد انتخاب اسم مناسب و در قدم دوم طراحی لوگو خلاقانه و چشمگیر است. در مراجعه به طراحان گرافیک همواره با اصطلاحات تخصصی شغل آنها روبه رو هستیم و از طرفی انتقال تصورات خود به طراح کمی مشکل است. این که چه نوع لوگو برای شما مناسب تر است را در مقاله  انواع لوگو دنبال کنید، اما در ادامه به تعریف یکی از انواع لوگو ها که ریشه بسیار قدیمی در هنر ایرانی دارد یعنی تایپوگرافی میپردازیم:

تایپوگرافی

به تعریف ساده تایپوگرافی هنر و فن حروف چینی برای نمایش متن است. تعاریف مختلفی برای واژه تایپوگرافی در لغت نامه می توانید پیدا کنید . چند تای آنها را در زیر می بینید :

  1. تایپوگرافی ، هنر چیدمان تایپ ، برای رسیدن به یک زبان تصویری است .
  2. تایپوگرافی ، هنر پردازش متن ، برای رسانه های چاپی است .
  3. تایپوگرافی عبارت است از انتخاب و طرح ریزی تایپ برای چاپ .

اما به صورت کامل تر میتوان گفت تایپوگرافی هنری است که در آن طراح تلاش میکند با تغییر عناصر متن ، مثل اندازه ، فاصله حروف ، شکل حروف ، فاصله خطوط ، پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان تصویری برای تایپ به وجود آورد . تایپوگرافی در طیف گسترده ای از امور هنری ، مثل ساخت تیتراژ فیلم ، طراحی گرافیک، طراحی لوگو، طراحی پوستر ، طراحی کتاب های کمیک ، طراحی مالتی مدیا و… کاربرد دارد . تایپوگرافی با خطاطی و خوش نویس تفاوت دارد ، هر چند طراح تایپ می تواند از خط و خوش نویس نیز برای تایپوگرافی بهره ببرد.

به طور مثال تایپوگرافی در طراحی پوستر کاربرد بسیاری دارد، به طوری که ایده و طرح نهایی با حروف پیاده سازی میشود:

نمونه تایپوگرافی خلاقانه

نمونه تایپوگرافی انگلیسی

تایپوگرافی- در هزارتوی خود

لوگوتایپ و طراحی لوگو

به طور کلی زمانی که ما برای طراحی لوگو از تکنیک تایپوگرافی استفاده میکنیم با مفهوم جدیدتری به اسم لوگوتایپ مواجه میشویم. در واقع به لوگویی که در طراحی آن از حروف یا نام موسسه استفاده شده باشد لوگوتایپ گفته میشود. لوگو تایپ یک از محبوب ترین و همچنین یکی از تخصصی ترین شاخه های طراحی گرافیک به شمار میرود. طراحی لوگوتایپ نیازمند مهارت زیاد طراح در کار با حرف و تسلط به هنر تایپوگرافی است.

لوگوتایپ “سینما 1” اثر استاد نجابتی :

طراحی لوگوتایپ سینما یک اثر استاد مسعود نجابتی

لوگوتایپ شرکت “کوکاکولا”

طراحی لوگوی کوکاکولا

طراحی لوگوتایپ “اکسیر” از گروه طراحان عرفان

طراحی لوگوی اکسیر

لوگوتایپ را میتوان برای یک نام تجاری، موسسه فرهنگی، شرکت خصوصی، عنوان یک جشنواره یا برای هر مورد دیگری استفاده کرد اما انتخاب این نوع لوگو رابطه بسیار زیادی به نوع فعالیت شما دارد، اینکه شما چه نوع محصول یا خدماتی ارائه میدهید یا حتی یک بنیاد مردم نهاد یا دولتی هستید در طراحی لوگوتایپ تاثیر بسیاری دارد. یک مشاور تبلیغاتی یا یک استودیو طراحی حرفه ای در ضمینه میتواند به شما مشاوره بهتری بدهد.به توصیه ما اولین گزینه برای صنایع غذایی طراحی یک لوگوتایپ است، یک لوگوتایپ به برند های غذایی کمک میکند تا سریعتر با مخاطب خود ارتباط برقرار کنند، همچنین در تبلیغات، برند سازی برای یک لوگوتایپ کار را راحت تری خواهد کرد.

برای طراحی لوگوتایپ میتوان از ایده ای مختلفی استفاده کرد اما اگر در انتخاب نام خود مشکل دارید یکی ار روش های زیر به شما کمک خواهد کرد:

-استفاده از نام کامل موسسه یا شرکت برای طراحی لوگوتایپ

-استفاده از حرف اول نام شرکت که به آن مونوگرام گفته میشود

-استفاده از حروف اول یا نام اختصاری شرکت ( این مورد برای شرکت هایی با نام های چند سیلابی، توصیه میشود)

-ترکیبی از حروف و اعداد معنی دار در طراحی