طراحی بسته بندی مواد غذایی، حساس ترین طراحی

دسته بندی :

طراحان گرافیک همیشه طراحی بسته بندی مواد غذایی را یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین کارها در حوزه گرافیک می دانند. چرا که در کنار همه‌ی بایدهای یک بسته بندی جذاب، محدودیت‌های بهداشتی زیادی در این زمینه وجود دارد.

دلایل اهمیت طراحی بسته بندی مواد غذایی

می‌توان گفت که تمام افراد از اهمیت ظاهر بسته بندی آگاه هستند. یک طراحی جذاب برای بسته بندی یک محصول می‌تواند بسیار تاثیرگذار‌تر از انواع تبلیغات گران قیمت مانند تلویزیون یا سایر رسانه های چاپی باشد. ما دو دلیل برای اثبات این حرف خود داریم:

اولین دلیل این است که طراحی بسته بندی شما یک ابزار تبلیغاتی شماست که از چیدمان در قفسه فروشگاه‌ها تا زمان مورد استفاده در معرض دید مشتری است. دومین دلیل این است که نزدیک ترین نوع رسانه به مشتری و محصول شما، بسته بندی محصول است! شما می‌توانید به وسیله طراحی بسته بندی محصول خود، کیفیت محصول و ویژگی های آن را به مشتریان خود نشان دهید.
اگر از یک طراح حرفه ای در این زمینه کمک گرفته باشید، او به خوبی از این مسئله آگاه است و طراحی این رسانه را به بهترین صورت ممکن انجام می‌دهد.

طراحی خلاقانه بسته بندی آبمیوه

انواع طراحی بسته بندی مواد غذایی

جعبه های لمینتی

به جعبه‌هایی که از چسباندن مقوای چاپ شده روی ورق‌های کارتن دو، سه یا پنج لایه ساخته می‌شوند، جعبه‌های لمینتی می‌گویند. این نوع جعبه‌ها برای تقویت استحکام جعبه و برای بسته‌بندی اجسام با وزن بیشتر از یک کیلوگرم مناسب است.

جعبه های مقوایی

این نوع جعبه‌ها برای محصولات سبک تر (زیر یک کیلوگرم) مناسب است و قابلیت انعطاف بالایی دارند. اکثر جعبه‌های فانتزی خاص( ضلعی، پنجره‌ای، زبانه دار و …) که در بازار می‌بینید از این نوع هستند و برای بسته‌بندی محصولاتی مانند اسمارتیز و پاستیل از آن‌ها استفاده می‌شود.

قیمت تمام شده این نوع جعبه‌ها بستگی به نوع مقوای استفاده شده در آن‌ها دارد و برای اجناس خاص می‌توان از افکت‌های ویژه مانند طلا کوب، برجسته و براق استفاده کرد.

نوار بسته بندی

نوارهای بسته بندی دور محصولات پیچیده می‌شوند و علاوه بر نگه داری آن، برند تولیدکننده و مشخصات محصول روی آن درج می‌شود. این نوارها می‌توانند بسیار ارزان قیمت و ساده باشند و یا در اشکال مختلف با افکت‌های ویژه به چاپ برسند.

طراحی خلاق بسته بندی موادغذایی