راهنمای کامل ثبت لوگو و برند

دسته بندی :

راهنمای کامل ثبت لوگو و برند

ثبت لوگو و برند و نام تجاری برای کسب و کارتان، اولین قدم برای حفظ مالکیت معنوی و اعتبار برند شماست. نام تجاری و لوگوی شرکت شما مانند کارت ملی شرکت شما و تعیین‌کننده هویت آن است. بنابراین در انتخاب آن‌ها باید بسیار دقت و وسواس به خرج دهید.

امروز در این وبلاگ ، درباره مراحل ثبت لوگو تجاری و نام برند به طور مفصل توضیح خواهیم داد. لطفا نظرات و سوال‌های خود را در قسمت نظرات برایمان به اشتراک بگذارید!

مطالبی که در این وبلاگ خواهید آموخت:

 1. مراحل انتخاب نام تجاری
 • جست و جو کنید
 • درخواست ثبت کنید
  آیا می توانم از نام خود برای برند تجاری ام استفاده کنم؟
  مراحل انتخاب لوگو تجاری
 • یک لوگو خاص انتخاب کنید
 • در اولین فرصت برای ثبت لوگو خود اقدام کنید
 • بررسی در خواست لوگو توسط متخصصان
 1. آیا حتما یک طراح باید طراحی لوگوی شرکت من را طراحی کند؟
 2. موفق ترین لوگو های تجاری ایرانی کدام ها هستند؟

در ادامه همراه ما باشید و تجربیات و نظراتتون رو با ما درمیان بگذارید.

مراحل ثبت برند و لوگو

   انتخاب نام تجاری

انتخاب نام تجاری برای شرکت شما ساده نیست و ممکن است بیش از آنچه که تصور می‌کنید زمان ببرد. برای انجام این کار باید طبق مراحل پیشنهادی زیر عمل کنید:

 1. جست و جو کنید

برای انتخاب نام برند ، ابتدا باید در پایگاه داده ثبت نام برند جستجو کنید تا مطمئن شوید از قبل کسی از نامی که به عنوان نام تجاری شرکت خود انتخاب کرده اید، استفاده نکرده‌ باشد. می‌توانید از طریق آدرس سامانه ثبت احوال و املاک کشور، اقدام به جستجوی علائم تجاری ثبت‌ شده بنمایید و یا نام مورد نظر خود را آن جا ثبت ‌کنید.

توجه کنید که نه تنها نام مورد نظر را، بلکه باید نام‌ های مشابه را هم جست ‌وجو کنید. این تشابه می‌تواند بسیار جزئی و حتی در یک حرف باشد. اگر نامی بیش از حد مشابه نام انتخابی شماست، باید از ثبت آن خودداری نمایید؛ زیرا صاحبان آن برند می توانند به دلیل نقض حق  کپی از شما شکایت کنند و درخواست غرامت کنند.

2. درخواست ثبت کنید

بعد از اینکه جست‌وجو کردید و نام موردنظر خود را انتخاب کردید، وقت آن است که با مراجعه به سایت ثبت لوگو و برند، نام برند خود را ثبت کرده و درخواست نامه پر کنید.

       آیا می‌توانم از نام خودم برای نام برند تجاری‌ام استفاده کنم؟

البته که می‌توانید از نام و یا فامیل شخصی خودتان برای نام برند تجاری خود استفاده کنید. برای مثال اگر نام شما “محمد محمدی” است و کار شما ساخت گوشواره‌های رزینی است، می‌توانید نام تجاری زیورآلات “محمد محمدی” را برای کسب و کار خود انتخاب و آن را شخصی ‌سازی کنید.

البته باید توجه داشته ‌باشید که این نام تجاری تنها از مالکیت معنوی شما در گروه تجاری مورد استفاده شما (که در این مثال زیورآلات است) حفاظت می‌کند و برای مثال اگر “محمد محمدی” دیگری در حوزه عکاسی مشغول به کار شود و نام تجاری عکاسی “محمد محمدی” را برای خود انتخاب کند، بدون نقض حق کپی می تواند آن را به ثبت برساند.

اگر چه انتخاب نام و فامیل خود به عنوان نام تجاری شرکت بسیار خاص است ، اما در برخی موارد می‌تواند مشکل ساز شود. مثلا اگر سال‌ها بعد شما این شرکت را ترک کنید، آنها همچنان تحت نام شما می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

مراحل انتخاب لوگو تجاری

1.یک لوگو خاص انتخاب کنید

بسیار مهم است که از ابتدا یک لوگوی منحصر به فرد و مشخص انتخاب کنید. هرگونه شباهت با لوگو تجاری دیگری ممکن است منجر به نقض یا لغو لوگو تجاری شما شود. از لحظه ‌ای که شما لوگو تجاری برند خود را ثبت می‌کنید، آن لوگو تبدیل به هویت شرکت شما می‌شود و نماینده کسب و کار شما خواهد بود.

شما می‌توانید با یک مشاور حقوقی یا متخصص لوگو مشورت کنید تا در جستجوی اولیه لوگو تجاری به شما کمک کند و لوگویی را برای شما طراحی کند که منحصر به فرد کسب و کار شما می‌باشد. گروه طراحان عرفان با بیش از 13 سال سابقه کاری در حوزه طراحی بسته‌ بندی و لوگو و صدها طراحی موفق ، می توانند لوگوی مناسب کسب و کار شما را برایتان طراحی کنند. جهت ثبت سفارش طراحی و مشاوره با ما در تماس باشید.

هم‌چنین چند نمونه از لوگوهای طراحی شده توسط گروه طراحان عرفان را در زیر مشاهده می‌کنید:

هزینه ثبت لوگو

 1. در اولین فرصت برای ثبت لوگو و برند خود اقدام کنید

حتی اگر هنوز به صورت رسمی و تبلیغاتی از لوگو خود استفاده نکرده‌اید ، باز هم آن را سریعا ثبت کنید تا حق آن برای شما حفظ شود و آن را از دست ندهید. چرا که پروسه انتخاب نام برند و طراحی لوگو برندتان بر اساس اهداف بازاریابی و برند سازی دقیقی شکل‌ گرفته و زیربنای تمام فعالیت‌های کنونی و آینده ‌تان خواهد بود.

 1. بررسی در خواست لوگو توسط متخصصان

پس از اینکه درخواست ثبت لوگو و برند خود را انجام دادید، متخصصان سازمان ثبت سازمان و املاک کشور آن را بررسی می‌کنند و به شما اطلاع می‌دهند که آیا لوگوی شما قابل قبول است یا خیر.

آیا حتما یک طراح باید طراحی لوگوی شرکت من را طراحی کند؟

طبیعتا هیچ اجباری در کار نیست! شما می‌توانید طراحی لوگوی تجاری خود را کاملا خودتان انجام دهید؛ اما همکاری با یک مشاور یا طراح لوگو می‌تواند برایتان بسیار سودمند باشد چرا که یک طراح با تجربه، دانش و توانایی کافی را در گرفتن مالکیت معنوی را دارد و می تواند درخواست لوگو تجاری شما را برایتان ثبت‌ کند و تمام مدارک را برایتان آماده کند. علاوه بر این، یک طراح حرفه‌ای به خوبی می داند که برند شما چطور در مرحله ارتباط با مخاطب و چشم‌ انداز مسیر پیش ‌رو به نحوه احسن عمل کند و این مهم را با علم و تجربه بسیار انجام می‌دهد. همچنین با انجام این کار، می‌توانید در وقت و انرژی خود صرفه‌ جویی کنید.

موفق ‌ترین لوگو‌های تجاری کدام‌ ها هستند؟

همان‌طور که پیش‌تر در وبلاگ “با انواع لوگو و ویژگی‌های آن آشنا شوید” توضیح دادیم، نوع لوگویی که شما در نهایت انتخاب می کنید ، تاثیر زیادی بر شکل ‌گیری برند شما و شناسایی آن دارد. در ادامه چند نمونه از لوگوهای موفق ایرانی را مشاهده می‌کنید:

مراحل ثبت برند و لوگو

سخن آخر :

لوگو‌ها نماینده برند شما هستند و با ایجاد ارتباطات دائمی میان مشتریان ، برند شما را تثبیت می‌کنند؛ زیرا قبل از اینکه مشتریان از وبسایت شما دیدن کنند یا حتی وارد شرکت‌ تان شوند ، بر اساس لوگو و نام برند به کسب و کار شما جذب می‌شوند و علاقمند به همکاری با شما خواهند شد. پس در مراحل ثبت لوگو و برند خود دقت کنید.

شما میتوانید برای کسب مشاوره با ما در ارتباط باشید.