طراحی لوگو و باید و نبایدها


باید و نباید های لوگو

طراحی لوگو فراتر از بوجود آوردن چیزی است که صرفا زیبا به نظر برسد. برای این که لوگو معنا پیدا کند، توجه مخاطبان ایده آل را جلب کند، و آن را متمایز کند، مواردی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. مقاله امروز هم برای طراحان و هم برای مشتریان نوشته شده است. این مقاله برای صاحبان کسب و کار، بلاگرها، و کسانی است که روی برند شخصی خود کار میکنند مناسب است.

و هر کسی که در مورد طراحی لوگو کنجکاو است!

خب بیاید با نباید ها شروع کنیم تا در پایان نتیجه های مثبت را داشته باشیم

نباید ها در طراحی لوگو

بیش از حد جزییات اضافه کنید

لوگوهای قوی پیچیده نیستند، آنها فقط روی یک ویژگی اصلی تمرکز میکنند. شما هرچه بیشتر به طراحی لوگو تان بیافزایید، احتمال گیج کنندگی آن برای مخاطبتان بیشتر میشود.

ترندها را دنبال کنید

اگر میخواهید لوگویی بوجود بیاورید که مثل لوگوی دیگران باشد و طی یک سال منسوخ شود، ترند ها را دنبال کنید!

هر سال طراحی لوگو را تغییر دهید

برندهای ضعیف پایدار نیستند.آنها از یک طراحی لوگو به بعدی تغییر نظر میدهند و فرصت نمیدهند مخاطبانشان آنها را بشناسند.

تقلید کنید

این کار نه تنها دزدی هنری محسوب میشود،بلکه میتواند به برند شما آسیب وارد کند.یکی از بزرگترین مزایای برندینگ این است که میتواند شما، کسب و کارتان، وبلاگتان را از هرچیز دیگری متمایز کند.با تقلید از روی لوگوی دیگران، خلاقیت آنها را میدزدید و خود را محدود میکنید.

بیش از اندازه دقیق باشید

یک لوگوی اصیل و خلاقانه، الزاما لوگویی نیست که اکثر افراد انتظارش را دارند. برای مثال اگر یک رستوران یا تیم بسکتبال هستید، نیازی نیست از عکس میزغذاخوری یا توپ بسکتبال استفاده کنید.

با تعداد فونت ها دیوانه شوید

بهترین قانون در طراحی لوگو استفاده از دو فونت است.استفاده از فونت های بیشمار این قابلیت را دارد که به لوگوهایی ختم شود که انسجام کافی ندارند.

باید ها در طراحی لوگو

مخاطبتان را تعریف کنید و در مورد آن تحقیق کنید

هدف طراحی لوگو و متعاقبا برند،جذب مخاطب ایده آل است. لوگوی شما باید برای مخاطب جذاب باشد. ممکن است شما از رنگ ها و فونت های خاصی خوشتان بیاید اما اگر آنها توجه مشتریان، ارباب رجوع ها و خوانندگانتان را جلب نکنند، شما از قافله قب مانده اید. زمانی را به مشخص کردن مخاطبانتان اختصاص دهید و درمورد علایق و سلایقشان کمی تحقیق کنید تا لوگویی بوجود بیاورید که به مذاقشان خوش بیاید.

دنبال چیز متفاوتی باشید

شما میتوانید با بوجود آوردن یک لوگوی منحصر بفرد، یک فرصت عالی برای متمایز کردن کسب و کار، برند و خودتان ایجاد کنید. الهام گرفتن از چیزی که از پیش وجود دارد آسان است، اما به دنبال یک لوگوی متفاوت و متمایز باشید. یک شرکت بزرگ کترینگ، با رنگ های براق و خاص خود یک برند متمایز و به یادماندنی را میسازد.آن ها به چیزی که قبلا انجام شده اکتفا نمیکنند و این باعث بوجود آمدن یک برند منحصر بفرد میشود.

طرح

مرحله اکتشاف بخش مهمی از هر فرایند خلاق است.هر تردیدی را از خود دور کنید و در مورد یافتن بهترین راه حل در ابتدای کار نگران نباشید، فقط طراحی کنید.در مورد ایده های مختلف تحقیق کنید و از آن لذت ببرید. از ایده های خود چندین صفحه طرح بکشید و هیچ چیز را پاک نکنید و دور نریزید.شما هیچ وقت نمیدانید به کدام طرح نهایی خواهید رسید.

ساده باشید

تلاش برای بوجود آوردن چیزی اصیل و خلاق میتواند اغلب به وجود آوردن چیزی پیچیده تر از حد معمول منجر شود. بهترین لوگو ها ساده هستند. این به این معنا نیست که طراحان پشت این طرح ها خلاقیت را فدا کردند، اما یک میلیون زنگ و سوت هم به کار اضافه نکردند. قانون متعارف در طراحی لوگو، پر رنگ کردن یک ویژگی در لوگو است. تنها یک ویژگی.ساده باشید!

به فاصله گذاری ها، ترکیبات و فضاهای منفی توجه کنید

برخی از لوگوهایی که میبینیم،به نظر کاملا اندازه میرسند، زیرا طراح به تمام فضا دقت کرده نه تنها تصویر و متن. راه هایی برای استفاده از فاصله، ترکیب و فضای منفی را به نفع خود در نظر بگیرید. برای اطمینان حاصل کردن از اینکه فاصله ها صحیح اند و موضوع متناسب است،از یک گرید استفاده کنید.

مراحل طراحی لوگو

 

 

به اندازه و خوانا بودن توجه داشته باشید

یک لوگو باید در تمام سایزها خوانا و قابل استخراج باشد.لوگو، چه بزرگ و چه کوچک، باید شامل جزییات باشد.اگر لوگوی شما در سایز کوچک به راحتی قابل تشخیص یا خوانا نباشد،ممکن است نیاز باشد راه حل دیگری را در نظر بگیرید.

فونت ها را عاقلانه انتخاب کنید

هر فونت یک شخصیت منحصر بفرد دارد.برخی قوی، برجسته و مستحکم هستند در حالی که برخی دیگر عجیب و غریب و ناقص هستند.فونتی که برای لوگو تان انتخاب میکنید، میتواند نقش مهمی در این که چطور برند شما توسط مخاطبانتان دیده میشود دارد.برداشت اول بسیار مهم است.

یک ترکیب حروف انتخاب کنید

میان فونت و لوگو تفاوت وجود دارد.به جای استفاده از یک فونت عمومی برای لوگوی خود که هرکسی میتواند بوجود آورد، در عوض از یک ترکیب حروف استفاده کنید و به آن شخصیت بخشید.

روانشناسی رنگ ها را مطالعه کنید

همانطور که هر فونت یک شخصیت منحصر بفرد دارد،رنگ های مختلف احساسات ، عواطف و خاطرات متفاوتی را در مردم برمی انگیزد. طراحان زمانی این موضوع را درک میکنند که میخواهند برای یک پروژه رنگ انتخاب کنند.درحالیکه فکر میکنید کدام رنگ را در لوگو خود استفاده کنید،مدتی را صرف مطالعه ارتباط رنگ ها کنید.

تغییرات ایجاد کنید و لوگوها را عوض کنید

هنگام خلق یک لوگو برای یک کسب و کار و یا یک بلاگ،تنوع و تطبیق پذیری میتواند کمک کننده باشد.این لوگو به احتمالا زیاد در مکان های مختلفی استفاده شود چه در هدر سایت باشد چه پشت کارت ویزیت.مجموعی از تغییرات ترکیبی از لوگوی خود ایجاد کنید.در نظر بگیرید لوگوی شما در پیش زمینه های رنگی یا بالای عکس چطور به نظر میرسد  و برای تغییرات رنگی بوجود آورید. مطمین شوید که در طول تغییرات تناسب و پایداری را حفظ کنید.

از دیگران بازخورد بگیرید

زمانی که وقت و تلاش خود را صرف مفهوم یک لوگو میکنید،به راحتی میشود دید تونلی داشت. یک قدم به عقب بردارید و از خانواده و دوستان قابل اعتماد بازخورد بگیرید. آنها ممکن است چیزی را در فضای منفی ببینند که شما قبلا به آن دقت نکرده بودید، و یا ممکن است در لوگوی شما کلمه ای ببینند که شما توجهی به آن نداشتید.موضوع هر چه باشد، بهتر است نگاهی دوباره به آن بیاندازیم.