نقش طراحی لوگو در شناخت کسب و کار شما


لوگو چیست؟

لوگو به معنای هویت بصری هر کسب و کار است که میتواند بصورت نوشتار، علامت و یا سمبل طراحی شود. در این مقاله میکوشیم با زبانی ساده بگوییم لوگو چیست و اهمیت طراحی لوگو برای کسب و کارها را خاطر نشان کنیم.

لوگو چیست؟ لوگو یا آرم یک نشانه گرافیکی است که شرکت ها و کسب و کارهای گوناگون از آن جهت معرفی خدمات، اهداف و محصولات خود بصورت اختصاری استفاده میکنند.

در طراحی لوگو چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

1-  خاص و منحصر بفرد باشید:

همانطور که گفتیم لوگو معرف شرکت شماست و چیزی که شما را از دیگر رقبا متمایز میکند. پس بکوشید تا طرحی خاص و  ماندگار در اذهان ارائه دهید. شما به عنوان یک طراح لوگو خالق یک اثر ماندگار خواهید بود پس تلاش کنید تمام ظرافت های مورد نیاز یک طرح اثر بخش در کسب و کاری خاص را رعایت کنید.

2-  هدف هر کسب و کار را درک کنید

صحیح است که لوگو یک طرح است اما طرحی که یک برند را معرفی میکند. پس در قدم اول باید بکوشید اهداف و آرمان های آن برند در طرح شما تجلی پیدا کند. مخاطبان خود را  بشناسید و سعی کنید هنگام طراحی ایدئولوژی برند در ذهن شما نقش بندد.

مدام این سوال ها را از خود بپرسید که آیا این یک برند سنتی است؟ آیا یک برند خاص و غیر معمول است؟ چه اهدافی را دنبال میکند و گروه مخاطبان آن چه کسانی هستند؟

طراحی لوگو شاید به ظاهر کاری بسیار ساده باشد اما وقتی در ایدئولوژی شرکت های معروف جهان مینگریم مفاهیم بسیار پیچیده ای در همین لوگوهای به ظاهر ساده نهفته است.

3-  رنگ بندی مناسب بکار ببرید

هنگامی که یک لوگو را طراحی میکنید باید تمام ابعاد و زوایای آن را در نظر بگیرید. استفاده از رنگ ها در طراحی لوگو نقش پررنگی دارد. رنگ سازمانی هر برند را بشناسید و توجه کنید که استفاده از رنگ
های خیلی متناقض و یا حتی خیلی ملایم میتواند نظر مشتریان را نسبت به آن برند کاملا تغییر دهد. پیشنهاد میکنیم قبل از شروع به کار تاریخچه و مفهوم هر رنگ را مطالعه کنید.

طراحی لوگو زعفران

4-  یک طرح ساده و انعطاف پذیر خلق کنید

این که شما طرحی منحصر بفرد ایجاد کنید حائز اهمیت است اما طرح باید گویا باشد و طوری نباشد که مخاطب ساعت ها در تحلیل مفهوم طرح شما باشد. توجه کنید طرح را بگونه ای رسم کنید که در همه ابعاد قابل استفاده باشد و در اندازه های خیلی کوچک نیز واضح و قابل تشخیص باشد. اول طرح را روی کاغذ بکشید و سپس با نرم افزار های طراحی گرافیکی آن را تکمیل کنید. با گسترش فعالیت کسب و کارها در دنیای مجازی پیشنهاد میکنیم طرح را به گونه ای رسم کنید که برای هر شبکه اجتماعی قابل استفاده باشد.

5-  انتظار موفقیت سریع نداشته باشید

این تصور که با طراحی لوگو، یک برند یک شبه به شهرت میرسد کاملا اشتباه است. معروفیت یک لوگو رابطه مستقیم با کیفیت محصولات و خدمات ارایه شده توسط آن برند دارد. پس صبور باشید و بگذارید مخاطبانتنان به مرور زمان به محبوبیت برند شما پی ببرند. یک نمونه لوگوی طراحی شده توسط گروه طراحان عرفان مربوط به شرکت زعفران کریمان میباشد. در طراحی این لوگو از نقش گل زعفران استفاده شده و رنگبندی آن بصورت قرمز و زرد که همان رنگ گل زعفران است انجام شده.

لوگو زعفران کریمان