هرآنچه که لازم است در مورد طراحی بسته بندی بدانید

دسته بندی :

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری در بازار رقابت وجود دارد. تنوع زیاد محصولات باعث شده است تا بسته بندی آنها به معیار مهمی تبدیل شود. در واقع شاید بهتر است بگوییم جلب نظر مشتری به وسیله بسته بندی اهمیت زیادی پیدا کرده است. براساس تخمین ها، مخاطب با نگاهی که کمتر از چند ثانیه به طول می انجامد، تصمیم میگیرد که محصولی را خریداری کند یا نه؟ اگر در حال خواندن این مطلب هستید حتما محصولی را ارائه می کنید که به دنبال بهترین شکل بسته بندی برای آن هستید. جای درستی را انتخاب کرد اید چرا که این مقاله میتواند کمک زیادی به شما بکند.

اولین نکته ای که باید بدانید این است که طراحی بسته بندی محصولتان، نقشی حیاتی در فروش آن دارد. پس اصلا این موضوع را دست کم نگیرید. برای تولید محصولتان باید معیار های مختلفی را بررسی کنید. از جمله باید مطمئن باشید که پکجینگ کالایتان به گونه ای است که با همان نگاه اول، مشتری متوجه آن میشود.

مرحله بعدی بررسی آن است که نظر مشتری را به خود جلب کند تا تمایلی در او برای خرید آن به وجود بیاید. طراحی پکجینگ، نقش بسیار مهمی در فعالیت های بازاریابی تان دارد. البته که کیفیت خود محصول هم تعیین کننده است اما باید در نظر داشته باشید تا زمانی که مشتری اقدام به خرید محصول نکند شما نمیتوانید کیفیت محصولاتتان را بررسی کنید. پس در گام اول کیفیت طراحی آن مورد بررسی قرار میگیرد.

طراحی خلاق بسته

طراحی بسته بندی چیست؟

پیش از آنکه بخواهید تصمیمی برای پکجینگ محصولتان بگیرید لازم است که اطلاعاتی درباره طراحی داشته باشید. این مقاله هر آنچه را که نیاز دارید بدانید برایتان فراهم کرده است. طراحی بسته بندی کردن کالاها دارای تعاریف مختلفی می باشد اما یکی از تعاریف مهمی که میتوانیم برای آن ارائه کنیم، شبکه ای هماهنگ است که با هدف ایجاد شرایط مناسب برای حمل، توزیع، انبارش، فروش و … می باشد. همانطور که گفتیم ماهیت بازاریابی پکجینگ یکی از مهمترین کارکرد های آن است. متخصصان این زمینه نیازمند دانش در زمینه هنری و گرافیکی میباشند.

اهمیت طراحی بسته بندی در چیست؟

اهمیت بسته بندی برای همه واضح است. یک طراحی مناسب و شایسته محصولتان، گاهی میتواند تاثیر بسیار بیشتری در فروش شما نسبت به روش های پر هزینه تبلیغاتی مثل، تبلیغات تلویزیونی و … داشته باشد. اما چرا اینقدر اهمیت بسته بندی محصولمان مهم است؟

دلیل اول

پکجینگ شما مهمترین ابزار تبلیغاتی شما است. در واقع از زمانی که محصولتان در قفسه ها قرار میگیرد تا زمانی که توسط مشتری خریداری میشود، مهمترین ابزار شما است تا مشتری را به سمت آن جذب کنید. شاید بهتر است بگوییم بدون بسته بندی مناسب و درخور محصولتان، فعالیت های بازاریابی تان به سختی به موفقیت می انجامد.

دلیل دوم

بسته بندی نزدیک ترین فاصله هم به محصول و هم به مخاطبتان را دارد. می دانید بهترین نوع تبلیغات کدام است؟ بهترین آن تبلیغاتی است که تا جایی که میتوانیم کیفیت محصول را به مخاطب نشان دهیم. در واقع مخاطبان برای کیفیتی که از محصول دریافت می کنند حاضر به پرداخت هزینه برای آن هستند. در این بین، پکجینگ کالای شما بهترین معرف و ابزار برای بیان کیفیت آن است. هر چه طراحی با کیفیت تری داشته باشید، محصولتان با کیفیت تر در نظر مخاطب جلوه می کند و او حاضر است برای آن پول بپردازد.

قبل از طراحی چه کارهایی را باید انجام دهید؟

همانطور که دیدید، طراحی نقش بسیار مهمی را برای محصول شما ایجاد می کند. موفقیت کسب و کار شما در نهایت با میزان فروش بررسی میشود و بسته بندی نقشی اساسی در میزان فروش دارد. پس با توجه کافی به آن موفقیت کسب و کارتان را تضمین کنید. قبل از اینکه به فکر طراحی برای بسته بندی محصولتان بیفتید لازم است که به چند سوال به خودتان پاسخ دهید و با خودتان شفاف باشید. این سوالات را در ادامه میخوانیم.

چه محصولی را به مخاطب ارائه می کنید؟

این سوال شاید بسیار ساده به نظر برسد اما لازم است که تمامی جوانب را برای خودتان در نظر بگیرید. چه محصولی را می فروشید؟ ابعاد این محصول بزرگ است یا کوچک؟ از چه موادی در ساختار آن به کار رفته است؟ محصولتان ظریف، شکننده و حساس است؟ یا محکم و با ثبات است؟ پاسخ دادن به این سوالات و مشابه آن به شما کمک می کند به درک واضحی از معیارهای بسته بندی تان برسید. برای مثال اگر کالایی شکننده ارائه می کنید حتما بسته بندی آن باید محکم باشد و اگر شکلی منظم ندارد از جعبه ها برای بسته بندی استفاده کنید. پس از بررسی این موارد می توانید متناسب با سلیقه تان برای طراحی آن سفارش ثبت کنید.

مخاطبان محصول شما چه کسانی هستند؟

این سوال برای طراحی مناسب بسته بندی تان بسیار مهم است. چه رنج سنی قرار است محصول شما را خریداری کنند؟ خریداران محصولتان، مرد هستند یا زن؟ یا شاید هر دوی آنها؟ مشتریان این محصول از نظر مالی حدودا در چه سطحی قرار دارند؟ آیا آنها بودجه ای محدود دارند یا جزو مرفهین جامعه هستند؟ دقت داشته باشید که بسته بندی باید برای مخاطبانش بسیار جذاب جلوه کند. پس مهم است که مشتریانتان را پیش از طراحی به طور کامل بررسی کنید.

در این بین خواست و نیازهای مشتریانتان هم معیار بسیار مهمی است. اگر مثلا محصولتان با افراد سالخورده سر و کار دارد سعی کنید نوشته آن درشت و خوانا باشد. یا اگر خریداران کالا، افرادی ثروتمند هستند حتما در نظر داشته باشید که بسته بندی تجمل گرایی را نشان دهید. پس به طور کامل مخاطبانتان را بررسی کنید چرا که در طراحی هر چه بهتر محصولتان به شما کمک خواهد کرد.

از چه راهی مخاطبان به این کالا دسترسی دارند؟

آخرین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که این کالا از چه طریقی میخواهد به دست مشتری برسد؟ آیا قرار است آن را در هایپرمارکت های بزرگ و یا در مغازه ای کوچک به فروش برسانید؟ اگر فروش آن به صورت اینترنتی است آیا تنها برای شهر خودتان است یا به کل کشور ارسال دارید؟

تفاوت بسیار زیادی بین بسته بندی محصولی که قرار است به صورت اینترنتی فروخته شود با محصولی که در قفسه های فروشگاه قرار می گیرد وجود دارد. بسته بندی محصولات در قفسه های فروشگاه ها باید بسیار زیبا و شکیل باشد.

ایده طراحی بسته بندی

بهترین بسته بندی کدام است؟

بهترین بسته بندی برای هر محصولی آن است که دارای بهترین ویژگی ها باشد. پس باید بگوییم بهترین ویژگی ها برای یک بسته بندی خوب کدام است؟

وظیفه ی بسته بندی به انجام برسد

بهترین نوع بسته بندی آن است که وظیفه اش را به خوبی به انجام برساند. اولین وظیفه بسته بندی حفاظت ز محتوای درون خود است. بسته بندی خوب باید متناسب با محصول باید آنقدر با کیفیت و با دوام باشد که علاوه بر نگهداری خود محصول، توزیع و جابجایی آنرا نیز برای ما آسان کند. همچنین لازم است اطلاعاتی جامع و کافی درباره محصول درون خود به مشتری بدهد. علم کسب و کار میگوید: بسته بندی ضعیف میتواند مانع از فروش موفق محصول شما شود.

ضرورت های بسته بندی را داشته باشد

معرفی کالااز عناصر اصلی در طراحی، معرفی محصول است. این کار به غیر از آوردن نام محصول با استفاده از تصویر و یا المان های گرافیکی و یا واضح سازی موضعی یا کلی انجام میگیرد.

نام تجاری کالا: نام تجاری اولین چیزی است که در طراحی باید به آن اشاره شود. این نام در بالا و وسط بسته بندی قرار می گیرد. برای نام تجاری، کیفیت رنگ و چاپ بسیار پر اهمیت است.

اطلاعات کالا: قسمت دیگری که هر بسته بندی خوب آن را دارا می باشد، ارائه اطلاعاتی کامل و جامع راجب محصول است. این اطلاعات شامل چگونگی استفاده از آن، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و نحوه باز و بسته شدن و … می باشد.

اطلاعاتی راجع به نگهداری از آن: وجود این نوع از اطلاعات در قسمت اطلاعات قبلی غیر ضروری است اما حتما باید در بسته بندی محصول درج شود. این قسمت شامل اطلاعاتی مانند استانداردها، هشدارها، مجوزها، مسائل مرتبط با توزیع و نگهداری، نوع جنس و بازیافت و … می باشد.

نکاتی برای طراحی بسته بندی که حتما کمکتان می کند

در ادامه میخواهیم به چند نکته اشاره کنیم تا برای ایجاد یک طراحی فوق العاده برای محصولتان کمک کرده باشیم. پس این نکات را از دست ندهید.

حمل آسان و راحت

یکی از نکات مهمی که در طراحی باید در نظر بگیرید، قابلیت حمل آسان است. بدین معنی که کمترین جا را در حمل و جابجایی بگیرد. همچنین مخاطبتان بتواند به راحتی آن را حمل کند. اگر مشتری نتواند این کار را انجام دهد از خرید آن صرف نظر خواهد کرد. این نکته شاید به ظاهر بسیار ساده باشد اما بسیاری از کسب و کارها به آن توجه نمی کنند.

از این رو تعدادی از مخاطبانشان را از دست می دهند. برای داشتن بهترین طراحی هیچ گونه محدودیتی را برای خودتان در نظر نگیرید. تا جایی که می توانید بهترین ایده ها را پیاده سازی کنید.

طراحی خلاقانه

حتما لازم نیست تا با انجام کارهای سخت و طرح های هنری و نقاشی های فراوان بسته بندی تان را جذاب کنید. گاهی با یک ایده خلاقانه ساده جذابیت آن را چندین و چند برابر می کنید. بسته بندی را تنها برای حمل و جابجایی نبینید. میتوانید از ساده ترین بسته بندی ها، زیباترین آنها را بسازید تا حدی که مشتری در نگاه اول مجذوب سادگی و زیبایی آن شود.

پیش از آنکه مشتری محتوای درون بسته بندی را ببیند، اول بسته بندی را می بیند. از این رو یک طراحی ساده، زیبا و از همه مهمتر خلاقانه سرنوشت کالای شما را در دست دارد. اگر به اندازه کافی در طراحی فوق العاده محصولاتتان حساسیت به خرج ندهید، محصولات رقیبانتان جایگزین محصولات شما خواهد شد.

ساده و در عین حال جذاب

شاید فکر کنید هرچه طرح شلوغ تری داشته باشید در نگاه مخاطب جذاب تر جلوه می کند. این تفکر اشتباه است. امروزه سادگی طراحی ها به یکی از مهمترین معیارها تبدیل شده است. البته زیاد ساده بودن هم خوب نیست. منظور ما سادگی و در عین خلاقانه بودن و جذابیت است. گاهی متناسب با محصولتان شما هیچ نیازی به بسته بندی های شکیل و متفاوت ندارید. گاهی همین که محصول با سلامت به دست مشتری برسد برای او کافی است و تنها با همین سلامت کالا، جذب آن میشود. این ایده بیشتر برای محصولاتی که به صورت اینترنتی به فروش میرسند کاربرد دارد.

پیام تشکر

یکی از ایده های جالب برای طراحی، نوشتن پیامی با مضمون تشکر از مشتری بر روی بسته بندی است. این کار باعث میشود به مشتری ارزش بیشتری بدهید و او احساس صمیمیت با شما بکند. از این رو به یکی از مشتریان همیشگی شما تبدیل شود. این پیام، میتواند تنها با یک جمله کوتاه باشد.

لوگو شرکت

این نکته بسیار مهم است که مشتری هنگام خرید محصول شما حتما لوگوی شرکت یا کسب و کارتان را روی آن ببیند. با این کار شما اعتبار بیشتری به خودتان می دهید چرا که شرکت، کارخانه، یا کسب و کار شما هویت و شخصیت شما و محصولتان است و در جذب مشتری و برند شدنتان میتواند بسیار کمک کننده باشد. شما میتوانید استفاده هایی خلاقانه از لوگویتان متناسب با محصولات مختلفتان داشته باشید.

طراحی سفارشی و منحصر بفرد

در نظر بگیرید که ممکن است بعضی افراد از محصول شما را برای هدیه دادن به دیگران و یا استفاده های دیگر استفاده کنند. طرح هایی سفارشی هم برای بسته بندی محصولاتتان در نظر بگیرید. به عنوان مثال برای بسته بندی هایی که مختص هدیه هستند، پیام تبریک درج کنید و به مشتری بسته بندی سفارشی ارائه دهید. این کار باعث میشود هم در ذهن مشتری و هم در ذهن کسی که هدیه را دریافت می کند ماندگار شوید. همانطور که دیدید طراحی پکجینگ بسیار بیشتر از آنچه که شما فکر می کنید حائز اهمیت است.

حتما برای آن وقت بگذارید و با ایجاد طراحی منحصر به فرد علاوه بر کیفیت خود محصولتان، با کیفیت پکجینگ و طراحی آن هم بیشتر و بهتر در ذهن مشتری تان ثبت شوید. در نظر داشته باشید که در بازار رقابتی این روزها اگر شما برای این موضوع اهمیت کافی قائل نشوید، رقیبانتان حتما جای شما را خواهند گرفت. ما، گروه طراحان عرفان، امیدواریم کمک کننده شما در این مسیر باشیم.